15
şiir yazdım yorumlarsanız

Dürülür defter, kabzolur can.

Sahi ne yurt kalır ne cihan.

Gelir vakit, kurulur mizan,

Lamekândan, mekâne yol yok


Çok ise defterin karası,

Ağır, günahın her okkası.

Giysen de Muhammed hırkası,

Mihmândan gayrı yurdun yok.


Ak ise alnın, gönlün zerfâm.

O candır, ol Hak ile yeksan.

Oluben mey ile meygüsâr,

Vuslattan gayrıya tamah yok.


Gör ki fanî halin nicedir.

Ölüm seher, ömür gecedir.

Hayat dedin, iki hecedir.

Okumaktan başka bahtın yok.

 • 1
  lazcoder 1 yıl önce
  okuyunca bir şey anlamadım ama güzel olmuş. kaafiyeleri güzel oturttun.
  1
  umutcakmak 1 yıl önce
  terimler dışında dil sade bile denebilir aslında. teşekkür ederim :)
 • 0
  magic 1 yıl önce
  muhteşem olmuş sen yazdıysan sen yazmadıysan da buraya attığın için teşekkür ederim
  not: hocam böyle yazıyorsan her zaman arada sana mesaj atarım kızlara aşk şiiri falan da yazarsın herhalde sayende birkaç kız düşürürüm
  magic tarafından 1 yıl önce düzenlenmiştir.
  0
  umutcakmak 1 yıl önce
  aşk şiiri yazarım da, içinde senin sandığın türden aşk geçeceğini sanmıyorum zira bir insana duyulan aşk çok basit kalıyor ilahi aşk karşısında.
  1
  magic 1 yıl önce
  adamsın bro o da olur maksat edebi ruhumuz gelişsin
 • -9
  cyranodebergerac 1 yıl önce
  hahahaha bokum gibi olmuş aynı. yahu ne bu. yahu bu ne! şiir yazdım diyor bir de utanmadan. ulan biraz araştır. kaldımı bunlardan. iki kafiyeli kelimeyi arka arkasına dizmekle şiir olmuyor. öğren bunu. utanmadan ben şiir yazdım diye dolaşma. narratif neymiş. postmodern neymiş git öğren. kaç kitap okudun sen? kaç şiir kitabına para veripte aldın? ulan kaç şair tanıyosun? kelime haznen ne senin? git şurdan! asabımı bozma benim!!
  3
  lazcoder 1 yıl önce
  madem öyle beyefendi, daha iyi şiiri siz yazında bizde okuyalım o zaman! hanı çok biliyorsunuz ya. yazında görelim. sanırsın 40 yıllık edebiyatçı atar yapıyor! belki serbest şiir yazdı sanane kardeşim! isteyen istediği gibi şiir yazar. sen kimsin burada dayılanıyorsun. yaz bekliyorum. bu cevabın altına şiirini yaz, ama kopya değil kendininkini yaz!!! çabuk!!!
  1
  umutcakmak 1 yıl önce
  kardeşim daha hece ölçüsüyle 3 cümle kuramaz neyi sorguluyorsun karşındakinde.
  1
  lazcoder 1 yıl önce
  bilmeden atıp tuttuğunu sorguluyorum :) yalnız lafı iyi koydunuz, bir sene gider ona :d
  6
  umutcakmak 1 yıl önce
  efendim mesneviyi henüz bitirdim, divan-ı kebirin başlarındayım, eşrefoğlu divanını ukudum. aynı anda 5 kitap okuyorum. isimleri: lemazat-ı hulviyye, envarül aşıkin, havvas'ın derinlikleri, sırrul esrar, kuşeyri risalesi. çoğunun da sonundayım. ikinci yeni şiirini yüceltmeye çalışan gerizekalı bir güruh var ve bu güruhun içindesin sandığım kadarıyla.iki kafiyeyle şiir olmadığını söylüyorsun fakat eminim cemal süreya'nın kafiyesiz dandik cümlelerini şiir diye okuyorsun. halk edebiyatı, bir kültürün en büyük simgesidir. popülarite uğruna divan edebiyatı, halk edebiyatı gibi türleri reddedip postmodern kavramından bana fatura kesen zekayı muhattap almam bile özsaygıma hakarettir. utanmadan "bu şiir mi?" diye sormuşsun. eminim anlamadığın kelimeleri görünce kendini edebiyatçı sanan egonda bir sarsılma oldu ve ezikliğini argo tabirle "bok atarak" gidermeye çalıştın. saygım sonsuz lakin "kitap" , "kelime haznesi" "bilgi" , "edebiyat" gibi kavramlara girersen, çıkarmam seni oradan. selametle.
  -2
  cyranodebergerac 1 yıl önce
  yahu. aslında sana cevap verme niyetim yoktu. önemsemedim. ama yok. şu kusmuğun ikidir karşıma çıkıyor. iki kelam edeyim.
  ulan!! bu şiir değil. bu taklit. bu baskaca bisey değil. ulan hece ölcüsüyü yaptım diye övünür mü insan. bu ne ezikliktir. sokakta cocukların agzında çürüyen tekerlemelerde de hece ölcüsü var. ulan yaratıcılık yok, yeni bisey yok, ahenk yok şu halde tekerlermelerden farkı yok bunun.
  her, ise, ne...ne gibi hece doldurmak icin kullanılan bilimum boş ek ve sözlük yardımıyla bulunmuş olabildigince yabancı kelime, iste bunlara dikkat edin. işte bunlar laftan, şiirden anlamayan kalpazanların çıkış noktalarıdır. bunları kullanarak ortaya kifayetsiz, boş ahenksiz taklitler ortaya çıkarırlar.
  ulan saydığın kitaplar bile gündemi sikertmiş kitaplar. ulan araştırmayadamı mecalim yok. milletin kakaladığı kitaplardan dem vuruyorsun. belli ki gündem ne verirse onu yiyorsun. taklitçi seni
  ulan mıymıntı senin kilon kaç modern şiire laf ediyon sen, cahil, yobaz, çomar seni

  ulan cemal süreya sevsin seni, ulan edip cansever sevsin onları geçtim ulan seni muhsin ünlü sevsin, ismet özel sevsin ulan, ulan şükrü erbaş sevsin, cihat duman sevsin seni gariban, yeteneksiz adam.
  1
  umutcakmak 1 yıl önce
  yeni nesil cidden böyleyse ufukta büyük bir karanlık var demektir. kusmuk dediğin şiir gibi bir şiir yazacak yetenek ve vasfın yok. kofsun. ancak başkalarıyla övünürsün çünkü kendi eserini oluşturacak becerin yok. milletin yaptığına bok atarak cool görünmeye çalışıyorsun. kimseyi takdir etmeyeceksin kendin haricinde, çünkü o kadar hasetsin ki, yapamadığın şeyleri başkası yapıyor diye çıldırıyorsun. başkasının cümlesiyle zeki görünebilirsin, fakat başkasının zekasıyla cümle kuramazsın. bana kendi ürettiğinle gel, karşılaştıralım. fakat bana modern şiir ustalarıyla gelirsen afedersin seni sikime takmam. neyle neyi kıyaslıyorsun. amacım yabancı kelime kullanmak olsaydı, emin ol bir cümlesini anlamazdın. olabildiğince sade yazmaya çalıştım. anlamadıysan bu senin cehaletindir, benim yobazlığım değil. modern şiire laf atmak haddim değil, haşa! "hayat kısa, kuşlar uçuyor" sözü bence dünya edebiyatınca bir başyapıt. hiçbir dilin hiçbir kalıbı oluşturamaz bunu. müthiş derin bir söz, baktıkça ağlarım. hatta komşuları çağırıyorum, beraber ağlıyoruz. mesela "türk diye bir ırk yoktur" diyen ismet özeli de çok severim, engin tarih bilgisinden ötürü. müthiş bir adam.

  bu arada anladığım kadarıyla eleştiri yapmak için "yahu" ve "ulan" kelimelerini kullanmak gerekiyor. ha birde çok güzel uyduruk cümleler kurup, seviyeyi alçaltan kelimeler de var. edebi kişilik böyle oluşturulmaz kardeşim. usturuplu ol, azıcık zeka ile cümle kur, karı gibi köşeye kaçma. erkek olduğun dahi şüpheli fakat konuşuyorum işte...

  son olarak taklit demişsin ya, yeteneksiz demişsin birde. kimi taklit ettiğimi cümle cümle ispatlarsan kabul edicem. çok ciddiyim, hatta sözlüğü bırakırım.
  -1
  cyranodebergerac 1 yıl önce
  yahu. hatta ulan. ben bu kelimeleri kullanırım sayın bulunduğu kabın şeklini alan cıvık madde. bu kelimeler benim katalizörüm. ben bunları kullanmazsam senin gibi sıfatlara tahammül etme imkanım olmaz. onlar benim çomarkovucu laflarım.

  ve halen. utanmadan. utanma katsayısını giderek azaltarak devam ediyorsun. ulan senin ne haddine laf etmek bu saydığım ustalara. bakın bu cahil cesaretidir. bu adam cahildir. aırf bilmedigi icin ona buna laf etme gücünü görüyor kendinde. bunlar böyledir. kendi kücük dünyalarından çıkacak gücleri yoktur, cesaretleri, kabiliyetleri yoktur. orada oturup, kafalarını kuma gömüp beklerler.

  bu "cahil cesareti" nin tek" kaynağı okumamaktır, bilmemektir. yahu ne kaybedersin, oku biraz, araştır, bil ulan. sahi sen bunlardan anlamazsın. o yüzden
  senin anlayacağın dilde anlatayım. "el sikini görmeyen kendi sikini keser sapı sanırmış" diye bir söz varya, ha! senin sikin yok işte, milimetrik anladınmı cahil kardeşim. birazcık şiir kültürün olsa bunu anlardın.

  benim yazıp yazmamam, yada sadece baskalarının yazdıklarıyla övünmem degul sorun. elbette öveceğim, elbette hoşuma giden, okuduğum şairler olacak yoksa senin gibi bir koftiden bir taklitçi olurum, cevremi bilmeden kendimi cevremden ayrı tutamam, özgün olamam. ha! inuda ge'im senin gibi koftiden bir cahil olmaktansa iyi bir okur olmayı tercih ederim. bu da isin baska bir boyutu.

  yazsam, karalasam, bir seyler üretsem bile sen kimsin ki seninle karsılastırayım ürünlerimi. senin bu ve bunun gibi yazdıkların tam da buralara layık. halka açık pazarlar da üç kilo bir milyona satılan domates senin yazdıkların, layığı burası. benim yazdıklarımın su çöple kıyası hakarettir. yazdıklarımı okumak icin gidip. belki ömründe ilk defa bir kitaba para vermek zorunda kalacaksın mecburen gariban dostum.

  açıkcası bu konularda kendimi bir turnusol kağıdı gibi görüyorum. senin gibi şiseleri anında farkediyorum. bu garip bir yetenek.

  gelelim seni foslatmaya....

  taklitlerini sayıyorum...

  varan 1; ulan ve de yahu ismin bile sahte senin. fâni mahlası ali sir nevai tarafından kullanılmıştır. daha özgün bir isim kullanmaktan bile acizsin

  varan 2; şu şiir konusundan tutta her kelimesine, kalıbına kadar klişedir. bu konu anlatılmaktan sikertilmiştir. sözler sokaka ağzı deyimlerden artık kullanılmaktan çürümüş kalıplardan ibaret. dürülür defter, halim nicedir, ölüm gecedir.....bu böyle gidiyor.

  varan 3; senin çatı kafiyen, "yok" ötesi yok, berisi yok.... her sekilde kullanılmış şimdi buraya bu çatı kafiyenle ilgili üc örnek bırakıyorum. ha! daha bir sürü var ama ben bu ücünü bırakıyorum
  1; http://www.antoloji.com/oteye-yol-yok-siiri/?m=0

  2;http://siir.alternatifim.com/data.asp?ID=47495&siir=%D6l%FCmden%20%D6teye%20Yol%20Yok&sair=Hatice%20Ak

  3; http://m.antoloji.com/yok-siir-2-siiri/

  varan 4; "hayat iki hecedir" diyorsun sayın taklitçi necip fazıl " zindan imi hece" diyor

  varan 5; "ölüm gecedir" diyorsun sayın taklitçi "ölüm vuslattır" diyor zeliha ural http://m.antoloji.com/olum-vuslattir-siiri/ ve mevlana

  varan6; " gör ki halin nicedir" diyorsun sayın taklitçi " gel gör ki halim nicedir" diyor ilhan yakar- http://www.siirdefteri.com/?sayfa=siir&siir_id=19515 "gel gör bak halim nicedir" diyor mustafa dursun- http://bilgiyelpazesi.com/dinim_islam_islamiyet/ilahiler_ilahi_sozleri/can_ahmede_gotur_beni.asp


  varan 7; "dürülür defter, kabzolur can" diyorsun sayın taklitçi "dürülür defte o gün..." diyor esed esref hic insafın yok mudur şiirdinde.

  varan 8; " vuslattan gayrıya tamah yok diyorsun " sayın taklitçi "vuslattan gayrı bir şey istemem diyor" kuscu münadi- http://m.antoloji.com/bilmem-200-siiri/ bak bi de bu var "Vuslattan gayrı Canım zinhar ki avutamaz" diyor sair-http://www.dogruhaber.com.tr/mobil/Haber.php?id=17846

  ki daha karıştırmadım doğru dürüst bu kusmuğu. yahu ve de ulan anla senin şu yazdığın boş ve kof, ezber, kalıp ve taklitlerden oluşmuş bir kusmuk
  0
  umutcakmak 1 yıl önce
  hadi canım az ötede havla
  -2
  cyranodebergerac 1 yıl önce
  ve nakavt. cabuk havlu attın şampiyon. boyan aktı, duvar bütün kırıkları, rutubeti ve delikleriyle çıktı ortaya. sıçtın. aktardığım eleştirilere cevap veremedin. kem küm ettin. taklitçi, bez bebek seni. şimdi defol buradan. sözünü tut. git başka bir forumu kirlet!!!
  1
  umutcakmak 1 yıl önce
  cidden, azıcık aklın yok biliyorsun değil mi?
  -1
  cyranodebergerac 1 yıl önce
  run forest run!! ama böyle bırakmam seni bezbebek
  1
  umutcakmak 1 yıl önce
  yaşın kaç doğru söyle
  0
  umutcakmak 1 yıl önce
  kardeşim herkesin kullanabileceği umumi cümleleri bende bulurum. Ölüm gecedir demişim, zeliha ural ölüm vuslattır demiş. Aradaki rabıtayı açıklar mısın?

  mahlasımı da, 3 ihlas 1 fatiha okuyup, mesneviyi açtım ve karşıma çıkan ilk kelime olarak belirledim. "çünkü bu fani olan şey, bakinin de delilidir. Nitekim sarhoşların yalvarmaları da sakiye delildir" beyitiydi.
  umutcakmak tarafından 1 yıl önce düzenlenmiştir.
 • 0
  biradam 1 yıl önce
  o sormadı bende söylemedim,
  yüreğimden yüreğine bir gözlem evi,
  bu aşkı terbiye edip sözlemeli.
  insan acıyı özlemeli.
  karşılıklı oturup beş çayı demlemeli.
  -yeç
 • 2
  lehsuvarisi 1 yıl önce
  9lu hece ölçüsünün vermiş olduğu bir ahenk var onu çok beğendim bu amatör bir şiir değil bence :d
  0
  umutcakmak 1 yıl önce
  defterimden bakıp yazdığım için "mihmandan gayrı yurdun yok" kısmını, yanlış yazmışım. dizenin başına "ol" gelecek. ölçü eksik kalmış o kısımda. bu sebepten özür diliyor ve iltifatınız için teşekkür ediyorum :)
  0
  80kiloysa79udassak 1 yıl önce
  Puro sen şiir işini bırak olmuyor bu mu amatör değil yapmayın allah aşkına
  1
  lehsuvarisi 1 yıl önce
  Bilmem be hocam ben beğendim şiiri
 • 3
  lehsuvarisi 1 yıl önce
  bende amatör olarak şiir yazıyorum fakat bu hece ölçüsünü bir türlü kullanamadım bu da bir gerçektir bu arada konu mükemmel sözler mükemmel benim kanaatimce
  0
  umutcakmak 1 yıl önce
  elimden geldiğince, dörtlüklerin en başından itibaren ölüm, cehennem, cenneti anlatmaya çalıştım. son dörtlük öğüt içeriyor fakat bu öğüt insanlara değil. mahlasımı fani olarak seçtiğim günden beri, son dörtlüklerimde faniye öğüt veririm. bunu ben üzerime alınırım, diğer faniler de alınır. fakat kendimi beğenmişlik edip sanki ben ermişim gibi insanlara seslenme gayem yoktur, bunu buradan belirteyim içimde kalmasın :d
  umutcakmak tarafından 1 yıl önce düzenlenmiştir.
 • 2
  viskivehumeyni 1 yıl önce
  lan olum bir kişi hatta bir müptezel gelip burada şu şiir yazan delüanliyi elestirdi diye hemen boyle bir nefret soylemine giriyorsunuz ayip degil mi ? sakin lütfen.şiir de o kadar abartılı kötü değil bence sözlükle dogru orantida gelişir.
 • 0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  sevmediğim tarz sevmediğim konu ama işleyiş güzel geldi bana . dini konular cennet cehennem kavramları o kadar fazla işlendiki ve büyük ustalar tarafından biraz burdan zor yol açarsın kendine . biraz yunus emre necip fazıl karışımı olmuş sanki . öğüt verme cümle kullanış yunus emre gibi geldi . uyakla tasavvuf necip fazılı hatırlattı . bu arada zerfam nedir ?
  0
  umutcakmak 1 yıl önce
  altın renkli demek
 • 1
  kullanici 1 yıl önce
  başarılı.
 • 2
  eski46lik 1 yıl önce
  verdim şukunu
 • 0
  integral 1 yıl önce
  bu ne ki ? yeniyor mu
 • -1
  mavra 1 yıl önce
  Çakma olduğunu ortaya çıkmış ayıp yaptığın
  1
  umutcakmak 1 yıl önce
  Ayıp yapan sizsiniz. Her cümlesinde hakaret edip aklınca beni çürüten, modern şiirden başka halt bilmeyen adama prim veriyorsunuz. Yazık gerçekten yazık. Eğer bir yerden bir yerden öykünüp de yazsam paylaşacak yüzüm olmaz. Ben bu şiiri kaç edebiyatçıya attım, gösterdim hiç biri özenti demedi, bir gerizekalı çıkıp yarım cümleleri google da aratıp buradan almışsın demiş. Umumi cümledir onlar, günlük hayatta da kullanılır, şiirde de. Kaç tane halk edebiyatı şiiri birbirine benziyor, kimse kimseye çakma dememiştir. Başka sözüm yok, yaptığınız ayıp
  0
  mavra 1 yıl önce
  Kanka zorlama cümleler ve kalıplaşmış cümlelerle şiir yazılmaz ben haklı gördüğüm kişiyi savundum halada cakma olduğunu düşünüyorum cakma olmak için tek biyerden çalmaya gerek yok kendi cümlelerini kur kendini ifade et eğer anadolu edebiyatı kurallarına uygun şiir yazıcaksanda sade bir dil kullan he divan edebiyatından Çakmaklık yapcaksan aruz veznini kullan biraz ordan biraz buradan çakıpta ortaya çorba gibi bisey çıkarma
  mavra tarafından 1 yıl önce düzenlenmiştir.
  -1
  umutcakmak 1 yıl önce
  Gittiğim yolu, benimsediğim çizgiyi, sentenzlediğim edebiyatı, kullandığım üslubu yargılamak burada kimsenin haddi değil. İyidir veya kötüdür. İyiyse iyi dersin kötüyse kötü. Fakat ordan çakmışsın burdan çalmışsın demek ne senin ne de altta yorum atan gerzeğin haddi. Çok biliyor iseniz siz üretin, muhteşem dehanızı okuyalım. Boş laf yapmayın
  0
  mavra 1 yıl önce
  Her gidilen yolun doğru olması gerekmez dik başlılıklada bir yere varilmaz Kendine şair diyosan kendi uslubunu bulman gerekir başkasının üslubuyla şairlikte olmaz şiirde
  0
  umutcakmak 1 yıl önce
  Birisinin üslubunu kopyaladığım gerçeğine nereden ulaştın? Dik başlılıkla çok yere ulaşılır. En azından Böyle basit eleştirileri bir tarafıma takmam. Size kalsaydı edebiyat...
  0
  mavra 1 yıl önce
  Diğer şiirlerinde görmek isterim
  0
  umutcakmak 1 yıl önce
  paylaştığım "şiir" kategorisine gir. Orada da bir tane mevcut. Daha da paylaşmadım burada zira ikinci yenici gerizekalılar tarafından eleştirilmek gibi bir gayem yok.
  0
  mavra 1 yıl önce
  Sen şiirini hangi akımın doğrultusunda yazıyosun merakından soruyorum
  0
  umutcakmak 1 yıl önce
  Halk edebiyatı Biçiminde,kısmen divan üslubunda yazıyorum. İkisinin sentezi
  0
  mavra 1 yıl önce
  Farsça arapça bilgin nerden geliyo turk dili edebiytimi okuyosun yada bitirdin
  0
  umutcakmak 1 yıl önce
  Kitap okudukça gelişiyor, o kelimeler.
  -1
  80kiloysa79udassak 1 yıl önce
  Sentezlediğim edebiyat mı ahahah böyle yarak kürek özenti şiirler yazıp sonrada utanmadan hadden falan bahsetmek varsa ben de iki doz alabilir miyim kullandığın şeyden
  0
  umutcakmak 1 yıl önce
  kulanıcı adınla gerçekten dikkate değer olduğunu mu sanıyorsun
  -1
  80kiloysa79udassak 1 yıl önce
  Ahahah bak bak gören de bi bok sanar kullanıcı adını neyse zaten böyle şiirlerle bir "sentez"den falan bahsedenlerle kaybedecek vaktim yok daşşaklar bakım bekliyor
 • -2
  nirvana 1 yıl önce
  şiir yazdım bende beğenirsiniz umarım:

  Korkma, sönmez bu safaklarda yüzen al sancak;
  Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak
  O benim milletimin yildizidir, parlayacak;
  O benimdir, o benim milletimindir ancak

  Catma, kurban olayim, çehreni ey nazli hilal!
  Kahraman irkima bir gül! Ne bu siddet, bu celal?
  Sana olmaz dökülen kanlarimiz sonra helal
  Hakkidir, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

  Ben ezelden beridir hür yasadim, hür yasarim
  Hangi çilgin bana zincir vuracakmis? Sasarim!
  Kükremis sel gibiyim, bendimi çigner, asarim
  Yirtarim daglari, enginlere sigmam, tasarim

  Garbin afakini sarmissa çelik zirhli duvar,
  Benim iman dolu gögsüm gibi serhaddim var
  Ulusun, korkma! Nasil böyle bir imani bogar,
  Medeniyet!' dedigin tek disi kalmis canavar?

  Arkadas! Yurduma alçaklari ugratma, sakin
  Siper et gövdeni, dursun bu hayasizca akin
  Dogacaktir sana va'dettigi günler hakk'in
  Kim bilir, belki yarin, belki yarindan da yakin

  Bastigin yerleri 'toprak!' diyerekg geçme,tani:
  Düsün altinda binlerce kefensiz yatani
  Sen sehit oglusun, incitme, yaziktir, atani:
  Verme, dünyalari alsan da, bu cennet vatani

  Kim bu cennet vatanin ugruna olmaz ki feda?
  Suheda fiskiracak topragi siksan, suheda!
  Cani, canani, bütün varimi alsin da hüda,
  Etmesin tek vatanimdan beni dünyada cüda

  Ruhumun senden, ilahi, sudur ancak emeli:
  Degmesin mabedimin gögsüne namahrem eli
  Bu ezanlar-ki sahadetleri dinin temeli,
  Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli

  O zaman vecd ile bin secde eder -varsa-tasim
  , Her cerihamdan, ilahi, bosanip kanli yasim,
  Fiskirir ruh-i mücerred gibi yerden na'sim;
  O zaman yükselerek arsa deger belki basim

  Dalgalan sen de safaklar gibi ey sanli hilal!
  Olsun artik dökülen kanlarimin hepsi helal
  Ebediyen sana yok, irkima yok izmihal:
  Hakkidir, hür yasamis, bayragimin hürriyet;
  Hakkidir, hakk'a tapan, milletimin istiklal!
 • 1
  flu 1 yıl önce
  Geçerli ruhuna sağlık
 • 1
  knex 1 yıl önce
  Kimseye kulak asma, yolundan sapma Umut.
  0
  umutcakmak 1 yıl önce
  Sağolasın hocam. Yolumuz hak yolu İnşallah. Döndürmesin Allah :)
 • 1
  analizan 1 yıl önce
  Olumlu.


 • karışık

  Karışık

  26 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...