16

şeytanın tövbe etmeyişinin nedeni ne olabilir?

hepimizden zeki, bizzat allah ile konuşabilmiş ve kıyamete kadar hala tövbe kapısı açık.

neden her şeyi bilmesine rağmen, ebedi ızdıraba koşar adım gidiyor?
 • 1
  karaatli 28 gün önce
  allahın insanlar hakkındaki hükmünün yanlış olduğunu düşünüyor
 • 1
  mybae 28 gün önce
  çünkü şeytan tüm gücünü kötülüğe kullanıyor
 • 6
  sevde 28 gün önce
  şeytan ilk hatasını kibirlenerek gösterdi. allah insanı yarattığı vakit ben ondan daha üstünüm dedi.
  öyle anlaşılıyor ki, şeytanın nefsani kibir ve gururu, bu isyanının akıbetini düşündürmekten bile alıkoymuştur.

  bunun böyle olabileceğini gösteren milyonlarca delil vardır.

  nitekim, milyonlarca insan allah’a ahirete iman ettiği halde, yine de bazı duygularının ön plana çıkmasıyla aklının akıbeti düşünmesine fırsat vermediği için günah işlemekten çekinmezler.
  onlar dünya hayatını ahirete tercih ederler.
  (ibrahim, 14/3) mealindeki ayette de bu gerçeğin altı çizilmiştir.

  ayrıca başka bir yönden bakarsak;

  malum olduğu üzere, bir işe yoğunlaşmanın derecesine göre kişinin duygularının, düşüncelerinin ve zihni faaliyetlerinin de o konuya yoğunlaşması söz konusudur. insanın fikri neyse zikri de odur misali..

  örneğin bazı insanlar işlerine o kadar yoğunlaşıyor ki artık tüm hayatları o oluyor. rüyasında şarkı bestelemiș sanatçılar mevcut. adeta aleme kendi işiyle bakıyor. bunda bir şeyde fena bulmak deriz onunla bütünleşmek.

  işte bunun gibi, şeytan da kötülükleri yapmak, insanları aldatmak, vesvese üretmek, ayakları kaydırmak, tuzakları kurmakla o kadar meşguldür ki, bütün zihni melekeleri fena fiş-şer olmuştur. yani şer ile bütünleşmiştir. artık o, ezeli düşmanı olan hz. âdem’in çocuklarına kötülük yapmakla yoğun meşguliyeti, onu kendi halini düşünmeye imkân vermemektedir.

  ayrıca, şeytan kendi iradesiyle cevherini bozduğu için, tövbe etme ve imana girme özelliğini kaybetmiştir. bozulan çekirdeğin ağaç olamayacağı, kömürün elmasa dönemeyeceği gibi...

  bu durum şeytanın iradesinin zayıflığını değil, onu hep yanlış yolda kullandığını göstermektedir. demek ki, iradenin imalat hatası yok, kullanım hatası vardır. bu husus insanlar için de geçerlidir.
  5
  mecnunc 28 gün önce ~ 28 gün önce
  hahahahhha, ulan hedap eğer troll değilsen çok yazık sana. böyle bir kafanın oksijen tüketmesi israf.

  troll'sen zaten allah bildiği gibi yapsın, millete dert veriyorsun.
 • 1
  anarchist 28 gün önce
  çünkü hepsi uydurma :d
 • 1
  nesquik 28 gün önce
  işin garip ve ilginç tarafı ise gerçekten haklı olduğu konular bulunması
 • 1
  dejin 28 gün önce
  sikik olduğu içindir
 • 0
  meqt 28 gün önce
  ben yaratildigimin farkinda olucam? baska bir seyin yaratildiginin da farkina varicam? yaraticima benden sonra yarattigi varlik yuzunden karsi gelicem? yaratildigim gibi yok edilebilecegimin de farkinda degilim?

  mevsimleri aciklamak icin nasil yunan mitolojisinde bazi olaylardan bahsediliyorsa bu da varligimizi aciklamak icin uydurulmus bir hikayedir
  1
  piiuv 28 gün önce
  şeytan allahın uluhiyetini kabul eder rububiyetine itiraz eder. bu din mitolojinin saçma hikayeleriyle kıyaslanamayacak kadar gerçektir. allah sadece şeytana fırsat vermiştir insana verdiği irade gibi sonuçta o da imtihanda
  1
  meqt 27 gün önce
  bu durumda benim varlığımın sebebi şeytan oluyor şeytan olmasaydı ben de olmayacaktım hadi gidelim şeytana tapalım?
  0
  piiuv 27 gün önce
  ne alakası var seni yaratan şeytanmı? şeytan sadece senin nasıl biri olduğunu ortaya koyan imtihan sebebi.
  2
  meqt 27 gün önce
  imtihan sebebi falan değil kendiniz söylüyorsunuz şeytan kibri yüzünden kendini büyük görmeseydi tanrı insanları yaratmayacaktı? sen ben yaratılmamış olacaktık?
  -1
  piiuv 27 gün önce
  buna delilin ne ? yunan mitolojisimi 😂
  1
  meqt 27 gün önce
  delil sorduğuna göre anladığım kadarıyla kavrama güçlüğü çekiyosun

  bana söylediğin şeyler benim delilim, sorularımın kaynağı senin söylediğin şey zaten

  beni ilgilendiren bir konu değil senin neye inanıp inanmadığın sen mutluysan inancınla benim için de sorun yok ben sadece sorgulayıcı birisiyim ve söylediğin şeyleri mantığa oturtmaya çalıştım ^^
  -2
  piiuv 27 gün önce
  kardeşim şeytan inkar ettiğiiçin biz insanlar yaratılmış değiliz zaten insan yaratıldıktan sonra şeytan biat etmeyip inkar etmiştir şeytanın bu tavrı ile bizim yaratılmamız arasında bir bağ yok o kabul etsede biz yaratılacaktık. şeytan sadece kendine başka bir yol seçti okadar.. umarım anlaşılmıştır
  1
  meqt 27 gün önce
  hocam şimdi de kronolojiden koptun

  şeytan muhalefet etmeseydi hikayeye göre yalnızca adem ile havva olacaktı

  şeytanın muhalefeti sonucu yaşamlarına dünyada devam ettiler

  adem ile havva dışında hangi insan dünya yaşamından önce cenneti deneyimlemiş, oradaki herhangi bir şeyden istifade edebilmiş?
  0
  piiuv 27 gün önce
  kardeşim rica etsem hikayeyi bildiğin kadarıyla özelden yazarmısın detaylıca karşılaştırma yapıp doğruyu bulalım
  -3
  mecnunc 28 gün önce
  şeytan aslında allah'ın yaratma, yoketme gücüne değil, değer vermesine karşı çıkıyor aslında.
  yani kibrine yenik düşmesi sonucu şöyle bir his oluşuyor; ben nasıl insandan daha aşağı olurum!
  ben daha yüceyim.
  allah (haşa) onu benden nasıl yüksek tutar.

  işte bu kibri, onu kötülüğe sürüklüyor.
  1
  hedap 27 gün önce
  insanın kendisinden daha değersiz olduğunu söyleyerek, ahirete kadar bunu kanıtlamaya adiyor kendini. ki hakli olduğu konular da var. insan yeri geliyor şeytandan daha beter oluyor.
  isyanında haksız, ama söylediklerinde haksız değil.
  bunun en temel nedeni de dünyada en çok inanani bulunan ibrahim'i dinlerin, neredeyse tamamınin islam da dahil bozulmuş ve tahrif edilmiş olmasıdır.

  evet bugün islam'da tahrif edilmiş bir dindir. tek hüküm kaynağı kitabı kuran olmasına rağmen, üstüne başka kaynaklar eklenmiş.
  misal hadis rivayet söylenti kitapları vs.
  bunların çoğu kur'an'a muhalefet eder, nebiye muhalefet eder. bunlara dayanarak insanlar bölünmüş, gruplara cemaatlere tarikatlara, mezheplere ayrılmış ve hepsi birbirini düşman ilan etmiş, tekfir etmiş.

  işte şeytanın aklıni burda görebiliyoruz mesela. zamanında buhariye müslime hadis kitaplarını yazdıran ve bu kitapların dinde tahrifat yapmasına sebebiyet veren de yine şeytanın aklidir. şeytan araya sürekli aracı sokar. insanların direkt olarak allah'a ibadet etmesini engellemeye çalışır. çünkü asıl amac, insanların gerçektende allah'ın emirlerine kendisi gibi karşı gelen canlılar olduğunu göstermeye çalışmak.

  varlığımızı açıklamak için uydurulmuş bir hikâye değil de, bugün yaşanan sıkıntılara baktığın zaman hepsinin altından çıkması muhtemel varlık demek daha doğru olur.
  0
  meqt 27 gün önce
  daha makul bir açıklama olabilir
  0
  hedap 27 gün önce
  (yine iblis) dedi ki: "şu benden üstün kıldığını gördün mü? yemin ederim ki, eğer beni kıyamet gününe kadar ertelersen, pek azı hariç, onun zürriyetini kendi buyruğum altına alacağım."

  hani diyordun ya, "kendisine itaat etmediği için yok edileceğini bilmesine rağmen" diye. işte izin verdiği ayetin kısmı burası. ki şuan söylediği gibi, en çokta allah'a inananlardan olmak üzere, çoğu şeytanın buyruğu altında.
  şeytanın buyruğu altında olanların çoğu da dediğim gibi allah'a ve allah'ın bir olduğuna inanıp ona iman eden insanlar. yani müşrikler.
  kim bilir, belki de şeytan insan konusunda haklı çıkacaktır.
  allah bu kadar insanın kendi emrinde değil de şeytanın emri altında olabilmesine karşılık onu affedecektir. bilemeyiz.
  0
  meqt 27 gün önce
  şeytan tanrıyı yenebilir yani
  0
  hedap 27 gün önce ~ 27 gün önce
  yaratılmış olanın yaratıcıya karşı bir savaş kazanması mümkün değil tabi ki.
  burda ki savaş"şeytan ve insan" arasındadır. bunu anlamamız lazım.

  şeytan oradan onların ayağını kaydırdı da bulundukları yerden onları çıkardı. biz de “birbirinize düşman olmak üzere inin! bir zamana kadar sizin için orada yerleşecek bir yer ve ihtiyaç maddeleri vardır” dedik. bakara 36

  birbirine karşı iki düşman olarak nitelenen insan ve şeytan.

  bunun üzerine âdem rabbinden bazı kelimeler aldı (bunlarla tövbe etti); rabbi de onun tövbesini kabul buyurdu. şüphesiz o, tövbeleri kabul buyuran ve rahmeti sınırsız olandır.bakara 37

  adem tövbe eder, ama şeytan isra 62 de ki gibi, bu savaşın içinde pek çoğunu kendi emrim altına alacagim diyerek mühlet istedi kıyamete kadar.

  onlara şöyle dedik: “oradan hepiniz inin! benden size muhakkak bir yol gösterici gelecektir.” kim benim gönderdiğim rehbere uyarsa artık onlara ne korku vardır ne de üzüleceklerdir. bakara 38

  şeytana karşı, insanlara allah'tan yol göstericiler, peygamberler gönderileceği söylenmiş, ve kendisine doğru yolu o rehberin göstereceğini söylemiş ve göndereceği rehberlerin gösterdiği yola uyun demiş ki , şeytanın yolundan insan çıksın ve sapmasın.

  tabi insanlar yoldan çıktıkça, şeytanın yoluna bilerek veya bilmeyerek girdikçe, şeytan insana karşı olan bu savaşını kazanabilir.
  0
  meqt 27 gün önce
  tanrı yol göstermese insan kolaylıkla yoldan sapıp şeytanın yoluna girebilir yani, o halde bu sadece insanla şeytanın arasında olmaktan çıkar sanki gibi biraz?
  0
  hedap 27 gün önce ~ 27 gün önce
  ama eğer tanrı bizzat kendisini gösterirse bu sefer insanın yaptıklarından sorumlu olma durumu kalmaz.

  allah'ı görmediği halde inanan ve onun emirlerine karşı gelmeyen insan vs allah'ın varlığına şahit olduğu halde onun emrine karşı gelmiş şeytan.

  şeytanın iddia ettiği gibi değil de insanın şeytandan daha değerli bir varlık olabilmesi için;
  -insanın allah'ı gormeden ve duymadan sadece onun gönderdiği peygamberlerin rehberliginde inanıyor ve iman ediyor olması gerekir.

  eğer bu gerçekleşirse, şeytan insana karşı olan savaşını kaybeder.
  0
  meqt 27 gün önce
  havva tanrıyı gördüğü halde şeytan tarafından saptırılabildiğine göre allah'ı görmemiş insanın şeytan tarafından saptırılamama ihtimali çok az olsa gerek
  1
  hedap 27 gün önce
  evet bu da adaletin tecelli etmesi demek. her ne olursa olsun, sorgulamayı amaç edinmiş, birilerinin müridi yada adami olmayı kabul etmemiş, her durumda kendi aklı ve vicdanı ile hareket etmiş bunun sonucunda da sürüden kendini ayırabilmis insan, şeytan tarafından saptırılmayan insandir. saptırılmamis ve kimsenin kölesi müridi adamı olmamış insanlar olabilme ihtimalimiz... az da olsa var:)
 • 1
  karakartal1903 28 gün önce
  insan aklı farklı çalışır şeytanın aklı farklı çalışır gerçi akıl bize özgü ama sonuçta bunu bilemeyiz
 • 1
  banabubade 27 gün önce
  anlayamadığım nokta bu çok fazla cocukca yani kutsal bir varlık cıkıp kibir yapıyor ve sonra bu olanlar mı oluyor, biraz tuhaf.
 • 0
  argent 27 gün önce
  çünkü güzel kardeşim; allah şeytana diyor ki insana secde et. ee melekler yüzeysel düşünüp yatıyorlar secdeye lakin şeytan, şeytan diyor ki ben insana secde etmem ateşten yaratıldım bak ne güzel söylemiş çünkü allahtan başkasına secde etmiyor bence şeytan sevgisini gösteremese de allahı çok seviyor
 • 1
  baran_aslan 27 gün önce
  kibir
 • soruyorum

  SOR CEVAPLA KATIL ABONE OL

  40 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  samurai
  reelsamurai

 • bu bölüm #sor bölümünün alt bölümüdür.
 • küfürsüz ve kardeşce takılacağınız bir ortam  

  lütfen abone olmayı unutmayınız

  puiv kuralları geçerlidir!

  her türlü soruyu saygı çerçevesinde sorabilirsiniz.