kuran'da her şey var ayeti

  11
  blackhot 10.5.2019 18:26 ~ 11.5.2019 14:48
  selam puvolar aklıma takıldı bir ayette kuru ve yaş ne varsa kuranda vardır diyor. ama mesela çoğu şey yazmıyor? mesela en basitinden gök cisimleri yada ne bilim aklınıza gelen çoğu sey. ayet çelişkili değil mi? kuru ve yaş derken ne ararsam bulurum manasında değil mi. yardım edin kafam çok karıştı bu aralar da çok tartışılan bir konu takip ettiğim kadarıyla abimlerim ablalarım bilgisi olan yazsın. olmayan da yazılanları okuyup fikir sahibi olsun.
 • 1
  nefretediyorum 10.5.2019 18:48
  hangi ayet o? eklersen ona göre yorum yaparız. ayrıca 600 sayfalık bir kitapta her şey var olamaz. o zaman senin mantığına göre farelerin de anatomisinin hatta farelerin böbrek yapısının falan da olması lazım.
  0
  blackhot 11.5.2019 00:02
  piiuv puvo yazmış bakabilirsin
 • 8
  hedap 10.5.2019 20:03 ~ 20:03
  kuran'da menemen tarifi de yazmıyor. benim de aklım çok karıştı şimdi bak. acaba soğanlı miydi yoksa sogansiz miydi?
  oysa her şeyin yazması gerekiyordu. çok çelişkili bu çok
  0
  blackhot 11.5.2019 00:02
  cevap bulamayınca ben asgshdgf
  0
  hedap 11.5.2019 01:18
  kur'an'ı hiç açıp okudun mu?
 • 2
  argent 10.5.2019 20:24
  çok sorgulama bilader amacın gök cismi öğrenmekse kuran dan daha iyi kaynaklar bulabilirsin
  -1
  blackhot 11.5.2019 00:01
  niye sorgulamayalım? kur'an akletmiyorl musunuz diyor düşünün sorgulayın diyor
  0
  argent 15.5.2019 19:35
  boşver sen bakma ona inan geç
 • 7
  piiuv 10.5.2019 20:32 ~ 20:35
  bismillahirrahmanirrahim

  "gaybın anahtarları allah’ın yanındadır; onları o’ndan başkası bilmez. o, karada ve denizde ne varsa bilir; o’nun bilgisi dışında bir yaprak bile düşmez. o, yerin karanlıklarındaki tek bir taneyi bile bilir. yaş ve kuru ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır." enam suresi 59.ayet (sadakallahulazim)

  allahın iki kitabı olan kuran ve kainatta herşey vardır ama herkesin herşeyi görememesi durumunda nasıl inkar etmiyorsak örneğin ben atlas okyanusunu hiç görmedim ama varlığını biliyorum gibi kuranda böyledir herşey vardır ancak esas olarak vardır allahın ayette yaş ve kuru demesi allahın ilminin büyüklüğüne işarettir.

  herşey kuranda esas olarak vardır kuran anayasa kitabıdır ve allah kuranda esas olarak hükümlerini bildirmişken esas olan hükümlerin detayını peygamberinin sünnetiyle bizlere bildirmiştir.


  risale-i nurda bediüzzaman hazretleri bu ayeti tefsir ederken:"kur'an-ı kerim, zâhiren ve bâtınen, nassen ve delâleten, remzen ve işareten her zamanda vücuda gelmiş ve gelecek herşeyi ifade ediyor." der ve burdan da şunu çıkartıyoruz kuranda ki herşey açık bir dille ve aynı seviyede anlatılmamıştır. işareten,delaleten bahsedilmiştir. gözün gördüğü herşeyin detayını kuranda aramak bu ayetin manası değildir.

  elhasıl: kuran özet bir esas kitabıdır içinde geçmişten gelecekten hükümler vardır ancak bu hükümlerin detayları kuranda değil sünnette yer almıştır. aksi olsa kuran odalar dolusu bir kitap olacak ve okunup uygulanması zor bir kitap olacaktır.
  -1
  blackhot 11.5.2019 00:00
  anladım galiba peki sünnet eşliğinde olmasının nedeni nedir?
  1
  piiuv 11.5.2019 00:41 ~ 00:48


  bismillahirahmanirrahim

  "allah’ın sana lutfu ve esirgemesi olmasaydı onlardan bir güruh seni yanıltmaya yeltenmişti; halbuki onlar ancak kendilerini saptırırlar, sana hiçbir zarar veremezler. allah sana kitabı ve hikmeti indirmiş*, bilmediğini sana öğretmiştir.sana allah’ın lutfu gerçekten büyük olmuştur." nisa suresi 113. ayet sırrınca allah peygamberimize kitabı ve hikmeti bahşetmiştir. *bu ayette geçen kitabın kuran ve hikmetinde sünnet yani allah resülünün yaşamı olduğunu biliyoruz. yani allah bizden iki şeyi birbirinden ayırmamamızı istiyor bir kuran biride sünnet

  genel bir tablo çizersek allah hükümlerin esaslarını kuranda belirtirken esasların detaylarınıda peygamberinin lisanıyla yani yaşamıyla bizlere bildirmiştir. mesela bir örnek vercek olursak allah kuranda namazın bize belli zamanlarda farz kılındığını bildirmiştir(bkn:nisa suresi 103) ama bu belli zamanların ne zaman olduğunu peygamberimiz lisanıyla bize bildirmiştir. namazın nasıl kılınacağını peygamberimizin(sav) ben nasıl kılıyorsam öyle kılın demesi gibi. bunu çoğaltabiliriz çoğu hükmü allah kendi resulüne bırakmıştır onun vasıtasıyla bizlere öğretmiştirki

  "sana kitabı, ancak ayrılığa düştükleri şeyleri onlara açıklaman için ve iman eden bir topluma doğru yolu gösterici ve rahmet olarak indirdik."nahl suresi 64.ayet sırrıncada allah gönderdiği kitabı kuranın detayını peygamberi aracılığıyla peygamberinin açıklamasıyla bizlere bildirdiğini söylüyor.
  ve sünnetin önemini bu ve bunun gibi ayetlerlede açıkca anlıyoruz:
  "de ki: eğer allah’ı seviyorsanız bana uyun ki allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. allah çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir."(âl-i imran, 3/31)

  "peygambere itaat eden allah’a itaat etmiş olur... ila ahirin ayet" (nisa, 4/80) (sadakallahülazim)

  ve allah resulünün (sav) veda hutbesinde bizlere bıraktığı mirasla son noktayı koyalım inşaallah

  "size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu şaşırmayacaksınız: allah'ın kitabı ve peygamberinin sünneti. "( muvatta’, kader, 3.) (sadaka resulullah fi me kal ev kema kal)  4
  hedap 11.5.2019 02:06 ~ 02:10
  yalan söyleme lan. nebi ben nasıl kılıyorsam öyle kılın diye bir şey dememiştir. yani senin savunduğun söylenti kaynaklarında böyle bir şey yok.
  hadisi bile uyduruyorsunuz:)
  o söylenti o şekliyle sadece buharinin kitabında geçiyor ve iki defa geçiyor.

  birincisinde de öyle bir ibare yok, çevirmen arapçadan çevirirken o ifadeyi kendi kafasından uydurup parantez içinde ekliyor. yani peygamber efendimiz böyle bir şey demiş diyen 6. kişi ( bu söylenti 6 kişinin birbirine aktarmasından sonra 6. kişinin lafiyla kitaba girmiş ne kadar güvenilir siz düşünün) ilk aktardığı söylenti de öyle bir şey söylemiyor. ve ikinci aktarımında da tam emin değilim yanlışta hatırlıyor olabilirim gibi bir şey söylüyor.
  nebi orda sadece gelenlere namaz kılin demiştir rivayetin orijinalinde ve orda namaz tarifi diye bir şey kesinlikle söz konusu değildir.
  hadislerin hiç birinde de namazın nasıl kılınacağı, anlatılmaz. kuran'da ki genel geçer şeyler anlatılır.
  ruku secde vs gibi.

  ayrıca namaz dediğimiz ibadet söylentiler sayesinde kılınmaya davam edilen bir ibadet değildir.
  hz.muhammed den önce hz. ibrahim in de namaz kıldığına dair ayetler var.
  hatta namaz kılan yahudiler var.
  yahudiler bile o dönemlerde namaz kılıyordu.
  nebi kimseye namazin nasıl kılınacağıni anlatmadi, çünkü herkes zaten namaz ibadetinin nasıl bir ibadet olduğunu biliyordu.
  ve nebi amacından saptırılmış bu ibadetin bir amacını hatırlattı insanlara sadece.

  başlık sahibi kardeş, aklın varsa kur'an'ı hurafeler katarak okumani isteyenlerden uzak dur.
  sözde rivayetlerde namaz, kılınması mümkün olamayacak kadar karmaşık bir hale getirilmiş ve tahrif edilmiştir.
  insanlar buhari den önce hatta hz. muhammed den önce hz. ibrahim döneminde bile nasıl namaz kılmayı biliyorlarsa, söylenti yazarları bunları yazana kadar da biliyorlardi.
  sen sadece kur'an'ı oku ve iletişimini yalnızca allah'la kur. araya aracı, hadisci, söylentici şarlatanlari sokma.

  bunları da kuran'da niye namaz detaylı anlatılmamis diye soracaksın diye söylüyorum, çünkü kur'an zaten insanların namaz kıldığı bir dönemde inmiştir.
  namazın nasıl kılındığını bilen bir topluma, namaz öğretileri inmemistir, saptırılmış halini temize çekecek yol gösterilmiştir.

  kur'an yol göstericidir, ya okur yolunu bulursun, yada okumayip araya aracı sokup, seni kendi yoluna çekmeyenlerin yoluna gidersin.
  risale-i nur gibi mehdi bekleyen sapkınlarin kitaplarından da kesinlikle ve kesinlikle uzak dur.
  1
  blackhot 11.5.2019 02:12
  bence senden uzak duralım. dayım hep der hadis inkarcılarından uzak dur diye. zamanı gelir peygamberi saymaza gider. daha açıklama yapmadan bana kuran okuyor musun diye soruyorsun kuran okumayan müslüman mı olur?
  0
  piiuv 11.5.2019 02:18
  ve hedap pert olur :)
  0
  hedap 11.5.2019 02:25 ~ 02:27
  sen yinede o kadar emin olma
  ;)
  (pi: @blackhot) sende izle lan şakşakçı:)
  bak bakalım namaz hz. muhammed döneminde mi başlamış yoksa onun döneminden önce yaşayan israiloğulları döneminde mi?
  yahudiler de namazı buhariden mi öğrendi lan yoksa
  aman allah'ım ben şok ahah
  1
  ferhattt 11.5.2019 02:42 ~ 02:43
  aklını ona buna(dayısına) kiraya vereni çok da kafana takma sen:)
  1
  hedap 11.5.2019 03:02
  kiraya verilecek akıl göremedim ben o yüzden pek takılmadim o kısm. daha çok adnan oktar kedicikleri gibi maşallah hocam demek için konuşuyor gibi:)
  -1
  blackhot 11.5.2019 03:05
  herkesin dindar olarak kendine örnek aldığı biri vardır. çok efendi ve düzgün biridir dayım. sizin beyniniz böyle bir insanı kabul etmiyorsa ben ne yapayım. aklımı kullanmıyor olsaydım burada bu soruyu sormuş olmazdım. sizin anlama kıtlıgınız var galiba. yada kör müsünüz?
  1
  hedap 11.5.2019 03:19
  aklını kullanmadığına kanıt getirmemi ister misin?
  birincisi ben arkadaşın söylediği hadisi inkâr etmedim.
  ikincisi, söylediği hadisin "bana uyarak" kısmını buharının hadis kitabında çevirmenin öyle bir ibare olmamasına rağmen kendi düşüncesiyle eklediğini söyledim ki buharının kitabini kendin aç ve oku.
  ve buharı dışında aktarıldığı ve sahih olduğu söylenen bu söylentiden kutibi sitte de ki diğer rivayetcilerin hiç biri bu rivayeti "bana uyarak" demiş diye yazmamış kitabına.
  ben bunu söylüyorum ve sen dayım uzak dur dedim bilmem ne diyorsun.
  eğer aklını kullanan veya kullanabilen bir insan olsaydın, o kitaplarda böyle bir şeyin olup olmadığıni araştırma sorumluluğu hissederdin mesela.
  dindar olmak istiyorsan, kur'an'ı aç oku.
  allah seni dayının dediklerinden hesaba çekecek sanki su mantığa bak yav
  -1
  piiuv 11.5.2019 03:30
  puvom dayın çok doğru demiş hadisi inkar eden yarın gelir kuranı da inkar eder hadissiz sünnetsiz din yaşanamaz sen yine uzak dur bunlardan bunlar kendilerinin bilmediğini bile bilemiyorlar o kadar uzaklaşmışlar dinin temellerinden. ama ne yapalım biz yine onlarada dua edelim allah ıslah etsin (amin) tecrübeyle sabit tartışmaya girmek uzun ve zaman alıyor ve anlamak istemiyorlar uğraşma derim :)
  0
  hedap 11.5.2019 02:20
  e olmuşsun işte.
  ve sen burada; kur'an yeterince açık değil, ve eksik gönderilmiş diyeceğim, beni destekleyen şakşakci aramaya geldim diyorsun demek ki
  baştan desene be kardeşim.
  e kur'an'ı okumadigin belli işte?
  ayrıca araştırmaya ne kadar meyilli bir insansın? yazdığım konu da acaba bu adam ne diyor diye bir araştırma yapmaya kalkacak mısın? yok. çünkü dayin sana "hidis inkircilirindin izik dir" demis. ne güzel demis:)
  2
  edige 11.5.2019 02:52
  ben okumadım, müslümanım elhamdülillah sanane pust
  1
  ghostrider 11.5.2019 16:51 ~ 16:52
  "birincisinde de öyle bir ibare yok, çevirmen arapçadan çevirirken o ifadeyi kendi kafasından uydurup parantez içinde ekliyor."

  hadisi yalanlamıyor, çevirmen hatası olduğunu söylüyor. (ağızdan ağıza değişen bir söz, cümle)

  (pi: @hedap) öyle mi abi? çünkü ben öyle anladım.
  0
  hedap 11.5.2019 17:31
  aynen öyle. buharının hadis kitabında ki hadis bile orijinal haliyle aktarılmamis insanlara.
  ve bu yanlış söylentiler üzerinden oluşan koca bir rivayet kültürü var.
  ha ama burda anlama veya anlamama değil mevzu. bunlar kendilerince böyle bir tiyatro oyunuylar belli yani:)
  yoksa okuma bilen herkes benim orda ne demek istediğimi anlar.
  1
  therosa 17.5.2019 05:25
  ulan hedap, hangi başlığa girsem piiuv denen vatandaşla tartışma içinde oluyorsunuz. kendi fikirlerini belirtip karşı tarafın verecek bir cevap bulamayınca seni iğnelemesi beni güldürüyor, ayrıca bilgi sahibi oluyorum; teşekkür ederim :)
  0
  hedap 17.5.2019 08:56
  bakma anlatıyoruz felan ama aslında umutsuz vaka hepsi:)
  0
  blackhot 11.5.2019 02:08
  gayet açıklayıcı oldu teşekkür ederim
  0
  piiuv 11.5.2019 02:10
  ne demek ben teşekkür ederim :) bir soru olursa yine sorabilirsiniz
 • 2
  turbo 10.5.2019 23:01
  her şeyin yazacağı bir kitap zaten olamaz reis
  0
  blackhot 11.5.2019 00:00
  ayetten dolayı sordum bende öyle düşünmüştüm
 • 3
  sevde 10.5.2019 23:33
  kur'an çok derin manaları kapsayan bir kitaptır evet bazen açık olarak, bazen işaret olarak, bazen ayetlerin birbirini tefsir etmesi ile derin manalara sahiptir. bunun manası demek değildir ki her ilim ayrıntılı olarak yazılıdır. her şey ana hatlarıyla kur'an da vardır. ayetleri tefsir ederek bazı derin manalara inebiliyoruz. zaten bir din kitabının geometriyi tüm ayrıntılarıyla vermesi beklenemez. bir ayette

  “senden önce de gönderdiğimiz elçiler, kendilerine vahyettiğimiz bir kısım adamlardan başka bir varlık değildiler. eğer bu konuları bilmiyorsanız işin ehline sorunuz.” (nahl, 16/43)
  diyerek kur'an bize işin ehline yönlendiriyor. matematik için matematikçiye dini ilimler için alimlere gibi gibi..
  0
  blackhot 11.5.2019 02:10
  güzel mantık çerçevesinde tamamlanıyor her şeyin ayrıntılı olması tuhaf olurdu zaten baya kalın bir kitap gerekirdi
  0
  tesla52 11.5.2019 15:42 ~ 15:43
  elmalılı hamdi yazır meali
  (ey peygamber!) senden önce de, kendilerine vahyettiğimiz erkeklerden başkasını peygamber olarak göndermedik. eğer bunu bilmiyorsanız tevrat ve incil âlimlerine sorun.

  hemende kuranı nasıl kendi menfaatiniz için kullanıyorsunuz yavv :) burdaki ilim sahibi saidi nursi veya imamı azam filan değil, tevratla incil çünkü önceki peygamberleri tevratla incil biliyor. burda git aklına gelen herşeyi sor demiyor sadece senden önceki peygamberlerin kim olduğunu sor diyor, çarpıtmayın.

  bide 3+ almış ne kadar meraklısınız başkasının sizin yerinize düşünüp karar vermesine.
  0
  sevde 11.5.2019 17:03
  bir ayetin bir manası olamaz bir çok manası vardır. her ayete tek mana yükleyerek kur'anı kısırlaștıran sensin. senin aklın yok mu elmalılı hocanın mealini de sen, senin yerine düşünüp karar vermesine sebep oluyorsun. işin ehline soracaksın tabi kur'an da her şey ana hatları ile vardır teferruat yoktur. integrali matematik ilminde ihtisas yapandan tıpı doktordan öğrendiğimiz gibi ayet mealleri i tefsirlerini de âlimlerden öğreniriz. bu kadar basit. eğer ki iddianda samimi isen bana şu bu hocanın etkisinde kalmadan kendi ilminle mealini getir. ama yapamazsın bunu bu zamanda çoğu kişi yapamaz arapça bilmiyoruz. öğrenme gibi derdimizde yok haa benim var arapça öğreniyorum. kur'anı okurkende biraz olsun anlamak için.
  0
  tesla52 11.5.2019 17:22
  vallaha yoruldum sizinle tartışmaktan, ayetin manasını bozmaya kuranı kısırlaştırmamak mı deniyor. ayrıca şu matematik öğretmeniyle şunla bunla allahın kelamını kıyaslamaktan vazgeçin.
  0
  hedap 11.5.2019 17:35
  ahaha işin ehli dedikleri ruh hastaları da sobayla felan konuşuyorlar:)
  -1
  sevde 11.5.2019 17:45
  niye soruma cevap vermedin? kendi mealini getir elmalılı hocaya mı ihtiyacın var senin? senin aklın yok mu niye bir hocanın mealini kendine yol tutuyorsun? demek sende bir alime muhtaçsın.
  1
  tesla52 11.5.2019 18:14
  tercümandan alimmi olur biraz mantıklı ol yavv, 2-3 dil bilen herkes alimmi oluyo, arapça öğrenmeden kuranı niye anlayamıyoruz, kuran evrenseldir bütün milletlere inmiştir arap kitabı değildir, daha bunu nasıl açıklayayım sana.
  -1
  sevde 11.5.2019 19:16
  elmalılı yı yada herhangi bir hocayı tercüman olarak görüyorsan yazık ne diyebilirim ki sana..
  1
  tesla52 11.5.2019 19:48
  meal nedir sen biliyon mu yavv. arapçadan türkçeye çeviriyor sadece bu onu alim yapmaz herhangi bir arapça bilen herkes bunu yapabilir. nasıl ben ingilizce metin çevirince alim olmuyosam onlarda kuranı türkçeye çevirince alim olmuyorlarrrrr. ben diğer vasıflarına veya bilgilerine laf atmıyorum alim değildirde demiyorum ama tercümeyle alim olunmaz.
 • 1
  anarchist 11.5.2019 00:58
  herkes kuranı anlayamaz cenabı hakkın tevfiki ile olur o iş yoksa herkes alimdi
  0
  blackhot 11.5.2019 02:09
  bende öyle düşünüyorum kuranı anlamak herkese düşmez anlayanlardan bakmak lazım
  0
  edige 11.5.2019 02:55
  yaradan bütün müslümanlar eşit buyurmuş bunun üzerine kuran-i kerimi sadece alimlerin anlayabilmiş olması islamin kendisiyle çelişiyor
  0
  edige 11.5.2019 02:58
  allah ne dedi? benim demek istediklerimi alimlerden çevirin mi dedi? sizin ki müslümanlıksa benim ki ne merak ediyorum
 • 1
  tesla52 11.5.2019 07:11
  kuran sadece nasıl müslüman olunur, başka bir deyişle nasıl iyi insan olunur bunu anlatır, kuran bir tarih kitabı veya bir bilim kitabı veya bir sağlık kitabı değildir. bilinebilecek herşeyi allahın bize verdiği akıl ve evrendeki kanıtlarla bilebiliriz zaten, yani allah araştırın bulun diyor. tabi kurandan hesaba çekileceğimizide unutmamak lazım.
 • 0
  therosa 17.5.2019 05:27
  belki de bu düşünme yetisi, bu akıl öylesine verilmemiştir puvo. hı, ne dersin?