2
robot ordular savaşına hoşgeldiniz
teknolojinin durdurulmaz büyümesinin önümüzdeki 10 yıl içinde bizi nereye götürebileceğini hiç düşündünüz mü? peki, sizce gelecek 10 yıl içinde ordular bu gelişmeden nasıl bir pay çıkaracaklar kendilerine?

gelişen robot teknolojisi neticesinde insanlar yakın zamanda robotlarla karşılaştırıldıklarında ikinci sınıf durumuna düşebilirler. aslında uzun zamandır insanlık buna benzer senaryoları dizilerde, filmlerde izlemekte ve bilişsel olarak kendini bu duruma hazırlamakta. terminatör ve ı – robot bu konuda çekilmiş filmlerden tanıdık birkaç örnek sadece.

bu konudaki çalışmalarını günümüzde giderek hızlandıran amerika, 5d robotics’in kurucularından scott hartley’in yaptığı açıklamaya göre, 2023 yılından itibaren her asker başına 10 robot düşecek şekilde ordusunu yeniden yapılandırmayı planlamakta.

şu an itibari ile zaten bazı protipler üzerinde çalışmalar ve denemelere başlandı bile. mesela “crusher” (öğütücü), altı ton ağırlığında, karmaşık bir bilgisayar sistemiyle donatılmış bir “savaş robotu”. bir amerikalı general, bu ölüm makinelerinin, “insanların bilgisayar işlemleriyle öldürüldüğü yeni bir çağın habercisi” olduğunu söylüyor.

güney kore, çin, rusya, israil ve ingiltere’ de abd gibi farklı düzeylerde robotik silah sistemleri geliştirme sürecinde. bu ülkeler, robot silahlarının insan kontrolünde kullanıldığı konusunda ısrarlı açıklamalar yapıyor. uluslararası robot silahların kontrolü komitesi’nden profesör noel sharkey, hava bombardımanı icat edildikten hemen sonra ikinci dünya savaşı çıktığına dikkat çekerek, “böyle bir sürecin robot silahlarla tekrar yaşanmasına izin vermemeliyiz. insan öldürmeye bir makine asla karar veremez” diye uyarıyor.

evet belki robotlar savaşta askerleri korumak adına planlanıyor ancak robotlarla dolu bir ordu her zaman daha cüretkar olabilir, sonuçta robotların geride kalan aileleri, onları bekleyenleri yoktur ve aslında onlar sadece robottur, kimin umrunda olurlar ki ve kim onların umrunda olur ki…

(pi: iktidar sınıfları yok etmeden dünya’yı terkedin!)

kaynak
 • 1
  huseyinargun 1 yıl önce
  araştırma,bilim diye başladı geldiği duruma bakın.her ilerleme ve gelişme gibi kötüye kullanılacağı belliydi.insanlık iyiye gitmiyor..

  robot polisler 2017'de abu dabi sokaklarına çıkacak şaka gibi ! saçma şeyler yapmayacağının garantisini nasıl veriyorlar acaba.bir insan çıkacak dalga geçecek vurmaya kalkacak ona ne yapacak acaba ? vuracak mı,tutuklamaya mı kalkacak ? tutuklasa yakalaması bile sıkıntı kemiklerini kırar.traji-komik...
 • 1
  redviper 1 yıl önce
  waoow


 • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...