5
sözde ermeni soykırımı nedir? ve iddiaları nelerdir?
ermeni soykırımı demek rusların ermeni halkını kullanarak kendi inmek istedikleri sıcak denizler olarak adlandırdığı bölge yani akdeniz ve ege ( aslında o zamanlarda ege akdeniz bölgesi olarak sayılıyordu ) bölgesine inerek sıcak denilzere hakim olup ticari ve toprak genişletme anlamında mutlak bir hakimiyet elde etme çabaları başarısız olunca ermenileri kullanarak osmanlı imp .nun doğu vilayetleri ( kars , erzurum , ağrı , ardahan , kırım , erzincan , ığdır ... ) ermeni hakimiyetine geçince o sırada bir komplo planı uygulayarak ermeniler ile savaşarak galip gelip ermenileri köle olarak kullanıp isteğine dolaylı yoldan ulaşabileceğini sanıyordu rus çarlığı. bu planı eğleme sokan ruslar başarısız oldular ve ermenilerin ruslara olan sadakati sona erdi . ermeniler 45 gün ele geçirdikleri topraklarını savunarak rusları pes etmeye zorladılar 45. günün sonunda ermeniler ordaki yerli halkı köle olrak kullanıp tüm ihtiyaçlarını halktan gideriyordu bundan rahatsız olan ve doğu illerimizde yapılan bu sözde soykırım ( asıl soykırım gümrü antlaşması yapılınca olacak ) atatürk ün emri kazım karabekir paşanın komutası altında ermeniler ile 6 günlük bir savaş yapılarak 2-3 aralık 1920 tarihinde imzalanan ve o yılda ilk kez tbmm yi tanıyan devlet ermenistan olmuştur. ve bu antlaşma osmanlının ( yeni türkiye ) lehinde olurken o sırada ermeni halkı geri çekilmeyi kabul etmiyerek orada bulunan türk halkını katlederek ( 210.000 kişi ve 300.000 asker ) , toprağa zarar verilerek ve hatta şuan bile günümüzde o zarar hala kapatılmış değildir. eğer ardahana giderseniz iki dağdan biri çiçek ve ağaçlıkken diğeri sanki çorak iklimden bir görünüm sergilemektedir. yani sözde ermeni soykırımı gümrü antlaşması imzalanmadan önce ama asıl ermeni soykırmı antlaşma imzalannınca olmuştur.
tüm dünya bunu ermenilere türklerin eziyet çektirmesi olarak bilirlerdi fakat 1919 yılında amerikan amirali amiral bristol tarafından bu olayın tam tersi durumunda ispatlanması sonucu ermeni soykırımı adı altında türklerin katledilmesi açıklanır. ve amiral bristrol ise ülkesine geri döndüğünde 1939 yılında ülkesine ihanetten idam edilerek asılr.
 • 0
  nusret 1 yıl önce
  özet ne kanka
  0
  cleverhasmet 1 yıl önce
  tehcir kanunundan doğan aksaklıklar ve rusyanın kirli emelleri dolayısıyla türkiyenin "kağıt üstünde" suçlu duruma düşmesi... daha doğrusu devlet-i aliyyenin diyelim.. ama talat paşa sağolsun bunu yapmaya cesaret gösterdi
 • 0
  johnny 1 yıl önce
  youtube.com/.../watch alsana kırgız katliamı avrupa nın niye buna sesi çıkmıyor
 • 0
  tieyar 1 yıl önce
  hiçbir dayanağı bulunmayan olay.
 • 0
  irrregulars 1 yıl önce
  tehcir yapmak ülke içerisindeki iç karışıklığı önlemek için alınan son derece yasal ve doğru bir karardır. arkadaşlar şöyle bir devlet düşünün: tüm avrupa sizi sömürgesi yapmak, ülkenizi paylaşmak istiyor. bunun yanında siz 9 cephede savaşıyorsunuz ve bunların üstüne arap yarımadasından, traplusgarp'tan isyan sesleri yükseliyor. siz öyle bir devletsiniz ki mısır valiniz mısırdan kalkıyor ben bu devletin başı olacağım diyor ve kütahya'ya kadar geliyor, eğer ingilizlerin çıkarları olmasaydı bugün tarihte osmanlı padişahları arasında kavalalı mehmet ali paşayı da görürdük her neyse devam edelim. sizin köylerdeki şehirlerdeki tüm eli silah tutan askerleriniz savaşa çağrılmışlar ve her gün binlercesi şehit oluyor. artık asker yok ve 18 yaş altı çocukları çağırıyorsunuz boyunlarına tüfek takıyorsunuz, yere değmiyorsa direk cepheye gönderiyorsunuz. yedi düvel üstünüze çullanıyor ve sizin içinizde 100 yıldır rahat rahat yaşayan, devletin iyi noktalarında bile yer alabilen ermeni vatandaşlarını hemde 1.5 milyon tanesini katledip, soykırım yapacaksın. bizim zaten 1.5 milyon adamı katledecek gücümüz olsa cephelere göndeririz, bize savaş açan devletlere saldırırız. niye vatandaşımıza saldıralım ? velhasıl kelam biz bırakın 1.5 milyon adamı silahsız yaşlılar veya kadınlarla öldürmeyi 1.5 milyon tavuk öldüremeyiz, 1.5 milyon ağaç kesemeyiz. asıl soykırım yapan birileri varsa hamile kadının karnındaki çocuğun cinsiyeti üzerine iddiaya girip kasatura ile kadının karnını canlı canlı yaran ermeniler yapmıştır. ben türk oğlu türküm ve bundan gurur duyuyorum. burada yazdığım şeyler türklük duygularımla yazdığım şeyler değil tamamen aklımla mantığımla düşünerek, bilimsel verilerden okuyarak yazdığım şeylerdir. ermeni vatandaşlarımız keşke önce rusların sonrada ingiliz ve avrupalıların kışkırtmalarıyla devlet olma iddiasına girmeselerdi...


 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  60 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  hellomyfriend
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...