1
vehbi koç kimdir?
türk sanayici ve iş adamı.

vehbi koç, 1901 yılında ankara’da keçiören semtindeki yazlık evde doğdu. babası koçzade hacı mustafa efendi (1874-1928), annesi kütükçüzade hacı rıfat efendi'nin kızı fatma hanım (ölümü 1963). baba tarafından üç asırlık, anne tarafından hacı bayram-ı veli sülalesine dayanan altı asırlık bir aileden geliyordu.

ankara idadisi'nde okudu. 1917 yılında iş hayatına atıldı.doğduğu günü hiç bilmedi. annesi “üzüme alaca düştüğü günlerde” deyince, sonradan çocuklarıyla birlikte 20 temmuz’u doğum günü kabul etti. 1928 yılında teyzesinin kızı sadberk hanımla evlenmiştir.

10 yaşında mahalle mektebine başladı. hacı bayram camii’nin yanındaki "topal hoca’nın mektebi"nde ilk dersini aldı. mahalle mektebi’nden sonra yine hacı bayram camii’nin yanında kiralık bir evde ders görülen ilkokula başladı. bu okulu birincilikle bitirdi. daha sonra, bugün tıp fakültesi (ihtisas hastanesi)’nin bulunduğu yerde olan "taş mektep" denilen ankara idadi’sine (lise) gitti. ancak idadi hayatı uzun sürmedi.

vehbi koç çalışma hayatına, 1917 yılında babasının onun için açtığı küçük bakkal dükkanında ayakkabı lastiği, şeker, kaşar peynir, zeytin, makarna gibi mallar satarak başladı. "koçzade ahmet vehbi" adlı ilk firma ankara ticaret odasına 1926 yılında tescil edilmiştir. ticaret ile uğraşırken, 1928 yılında ford motor company ve standard oil (şu anda mobil)'in yerel temsilcisi oldu. ankara başkent olunca, ortaya çıkan yapılaşma ihtiyacını görerek, yapı malzemeleri işine girdi. istanbul'da ve eskişehir'de (1938) şubeler açtı, koç şirketlerini koç ticaret a.ş.'nin altında topladı.

general electric ile 1948 yılında yapılan anlaşma ile 1952 yılında açılan ampul fabrikasını yaptı. koç 1950 yılında çok büyük bir adım atarak otomobil, ev aletleri, radyatör, elektronik cihazlar, tekstil üretimine başladı. bozkurt mensucat, arçelik (1955), demir döküm (1954), türkay, aygaz (1962), siemens ile ortak kablo fabrikası, gazal, türk elektrik endüstrisi gibi işletmeler kuruldu. ayrıca traktör üretimine fiat lisans altında başladı. otomotiv sektöründe ilk girişim koç tarafından tam ölçekli bir sanayi döndüştü. ford motor company ile yapılan anlaşmadan sonra 1959 yılında kamyon montajına başlandı ve bugünün önde gelen otomotiv şirketi otosan’ın kurulmasını sağladı. ilk yerel seri üretim araba anadol 1966 yılında üretildikten sonra türkiye'de ekonomik faaliyetlerini iyileştirilmek üzere vehbi koç fıat ile anlaşarak tofaş’ı kurdu ve ikinci yerli araç olan murat’ı 1971 yılında üretti. vehbi koç’un başlattığı küçük kıvılcım sayesinde bugünkü büyük otomotiv sanayi ve yan sanayi firmaları kurulmuştur.

vehbi koç 1963 yılında tüm koç şirketlerini koç holding çatısı altında toplayarak türkiye'nin ekonomik hayatında önemli bir adım daha attı. türkiye’de holding dönemi vehbi koç’un attığı bu adımla başladı ve çok sayıda iş adamı bunu takip etti. grup ayrıca, fiat, ford motor company, yamaha ve allianz gibi tanınmış şirketler ile uluslararası ortaklıkları bulunmaktadır.

76 yıllık kariyerinde 108 şirketten fazlası koç grup altında oluşturulmuştur. gıda, perakende, finans, enerji, otomotiv, turizm ve teknoloji gibi farklı sektörlerde birçok şirket kurulmuştur. koç topluluğu yaklaşık 80.000 çalışan, 40 milyar $ ciro, 900 milyon $ ihracat ve yıllık 500-600 milyon $ dolar yatırım ile bugün, dünyanın en büyük 200 işletmesinden biridir.

vehbi koç sosyal faaliyetlere daha fazla zaman ayırabilmek için 1984 yılında emekli oldu. oğlu rahmi koç, koç topluluğu şirketlerinin liderliğini devraldı.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • kimdir

  -bu bölüm ünlü kişiler/gruplarla ilgili bilgi paylaşılması amacıyla açılan bir bölümdür.

  9 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  huseyinargun

 • +paylaşımların "... kimdir?" şeklinde yapılması görsellik açısından iyi olacaktır.

  +doğruluğu kesin olmayan bilgiler paylaşmak yasaktır.

  +araştırma sonucunun düzenlenip,ilgi çekici hale getirilmesi rica olunur.

  +asıl amacın bilgi vermek olduğu unutulmamalıdır.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...