23

türkiye sınırları içerisinde yaşayan insanlar kur'an'ı kerim de yazan kurallara uygun yaşasa değişebilecek en önemli şeyler?

birincisi oku ayeti.
insanları ne kadar soyutladik okumaktan, araştırmaktan sorgulamaktan. en baştan herkesin okumasini kesin bir emir olaraktan en baştan veren yüce yaratıcının bu sözünün dinlenmesi bile yaşanabilecek çok büyük değişimlerin habercisi.

diğeri, kur'an'ı kerim insanın kendi vücuduna zarar vermesini kesinlikle yasaklıyor.
ilk olarak sigara ve alkol kullanımını insanlar bu kurala uyarak bıraksa idi, sigaranın dar gelirlisinden çok gelirlisine kadar verdiği zararlar hem devletin hemde insanların aile fertlerinin geleceği açısından bir çok riski yok ederdi.
sigara ve alkol içen insanların ülke içinde yarattığı hasta insanlar, bu insanların tedavi masrafları, kendi ve ailesinin yaşadığı psikolojik bunalımlar sıkıntılar, bu sıkıntıların ortaya çıkardığı aile içi şiddet yüzünden psikolojik olarak çökük büyüyen, en başta kendine ailesine ve devletine tamamen faydasız hatta vereceği zararla beraber yaşayacağı yıllar ve onun da aynı şekilde yetiştireceği yeni bir nesil vs.

işin neresinden bakılırsa bakılsın, kur'an'ı kerim'in tek bir ayetini dahi insanlar kesin bir şekilde uygulamış olsa, ülkenin neredeyse her bir ferdinin hayatına dokunacak önemli gelişmelerin yaşanacağı kesin.

ikincisi, insanlar faiz ile para kazanmayı bıraksa. mesela devlet son düzlükte yeni bir teşvik çıkardı insanlar ev almak için düşük faizli kredi alsin diye. alsın da kardeşim zamanlama yanlış. insanlar artık gerçekten inançsız ve sonlarını düşünmüyorlar.
adamın evi var. gidiyor bir akrabasına satış yapıp bankadan 200 300 bin lira kredi çekiyor.
bu kredinin getirdiği faiz atıyorum 40 bin lira.
bu adam 300 bin liralık dolar alıyor ve dolar iki gün içerisinde kırdığı rekorla hem faizi karşılıyor hemde adamı kara geçiriyor.

diğer türlü adamın 1 milyon lira sermayesi var. hiç bir iş yapmadan sadece bankaya faize koyuyor.
banka alıyor bu parayı insanlara faizle 2 milyon liraya satıyor. banka 700 bin kendine 300 bin parayı yatıran adama veriyor. adam hiç bir iş yapmadan o parayla iş kurup borçlanan insanlardan alınan faiz parasıyla para kazanıyor.
düşünün bu şekilde sırf faizlerle para kazanan insanların kur'an'ı kerim in tek bir ayetine uyarak faizden para kazanmayı bırakıp çalışarak alın teriyle helal kazanc sağlamaya başladığını?

ahlak din kökenli değildir diyenlerin çakıldigi en basit nokta. çalışmadan, çalışan insanların sirtindan para kazanmak ahlaksızlıktir. ama bunun ahlaksızlık olduğunu insanı değerlere bağlayamaz bir tanrı kelamına muhtaç kalırsınız.
yoksa faizle para kazanan adama yaptığın yanlış diyemezsiniz. neye göre yanlış? kime göre? adamın parası adamın kararı?
tek bir ayetin dahi dünyada uygulanmamasinin oluşturduğu boşluğun, emperyalizmin nasıl doldurduğunu ve vazgeçilmez yaptığını hepimiz yaşıyoruz görüyoruz ve buna rağmen yinede inkar ediyoruz!!!

insanların hakkını yememek. düşünün ülkede ki insanların her bir ferdi kur'an'ı kerim de belirtilen bu uyarıya kulak veripte insanların hakkını yememeye, kimsenin hakkına girmememeye başlasa?
ne kötüye gider? yada herşey daha ne kadar kötü olabilir?

zorunlu olmadıkça kimseyle savaşmamak, barış hâlinde kalmak.
bugüne kadar karşıma çıkan ateistlerin çoğunda, araştırmamanin ve bilgisizliğin verdiği cehaletle gelen tepkiler savaşların din yüzünden çıktığı vs. gerçekte tarihsel verilere dayanarak söylediğim ve kaynak verdiğim halde hayır insanlar hep din kökenli savaşlar yüzünden ölüyor diyorlar.
çok değil cumhuriyet kuruluşundan bu yana dünya üzerinde çıkan iç savaşlara baktığımız da savaşların, açlığın, kıtlığın, ölümlerin en çok yaşandığı ülkelerin petrol, altın, değerli maden vs gibi yerlerde çıkmasında ortaya çıkan neden din midir? yoksa yanlış öğrenilen ve öğretilen din midir? insanlar gerçekten kur'an ayetlerinden haberdar olsa ve ona göre yaşamlarını sürdürse bu sömürge düzeni daha ne kadar ileri gidebilir? daha ne kadar ilerletibilir? asla ve asla devam edemez.

ülke içinde islam'ın kur'an'ın kötülenmesi, karalanmasi yerine, içinde ki faydalı bilgilerin insanlara aktarılması ve bunların bir hayat tarzına dönüştürülmesi ile yaşanacak olan kaliteli huzurlu geleceğin hepimiz farkındayız.
ama zor geliyor.

insan ırklarının (soylarının) değil, kur'an'ı kerim ayetlerine ve hayat kalitesini daha çok önem verenlerin çoğunlukta olduğu bir ülkede, birileri çıkıp asker polis şehit ederek bağımsızlık istiyoruz diyebilir mi?

bu dünyanın gelip geçici bir sınav dünyası olduğunu, asıl hayatın ölümden sonra ki diriliste başlayacağını bilen insanlar, kendi sonlarını hazırlar mi? ahiret inancı insanın doğru yoldan çıkmasına ne kadar engel olur bir düşünün.
gercekten ahiret inancı olan insan ile ahiret inancı olmayan bir insanın dünya üzerinde yapacakları kötülüklerin büyüklüğü ve seviyesi aynı olabilir mi? olamaz. olmuyor da.
ülkede ki her bir ferdin ahiret inancı tam olsa, yaptıkları herşeyden sorguya çekileceğini bilse, bir durup düşünmez mi? düşünün insanlar sadece bir ahiret ayetiyle hayatlarından ne büyük kazanç elde ederler. ülke ne kadar da yaşanılır hale gelir.

bunlar sadece kur'an'ın bir kaç ayetine dâhi insanların kati süretle uyum sağladığında, yaşanılan ülkenin ne kadar büyük ve iyi yönde değişimler geçireceğinin garantisini kesin olarak verebilirken, biz hala kur'an'a saldırarak, insanları kuran'dan soğutarak, kuran'dan değil hurafelerden beslenerek, islami kur'an'ı okuyarak değil sahte hocalardan alimlerden yanlış öğrenip uygularak, islam diye saçma sapan inanışlar ortaya çıkarıp, inançsız inançlılar olarak hergun boka batmaya devam ediyoruz.
 • 1
  b1rmum 26 gün önce ~ 26 gün önce
  eğer türkiye kuran ahlakını benimseseydi kadına şiddet,pedofili,cinayet , tecavüz ,alkol gibi gibi toplumsal değerleri yıkan şeyler var olmazdı
  3
  hedap 26 gün önce
  sorun kanser kitlenin, tüm bunları yasaklamasina rağmen kur'an'ı kerim e ve kur'an ahlakına saldırması.
  yoksa pek tabii kur'an ahlakı ülke içinde benimsenmiş olsa, tüm bunların yaşanması bir yana, bunların ortaya çıkmasına sebep olacak hiç bir zemin bulamazdi insanlar.
  suçun zeminini ortadan kaldırdığın zaman, suç işlendiği takdirde insanları atacağın hapise ihtiyaç duymazsin.
  şuan yapılan suç zeminini ortadan kaldırmadan, suçu işleyenlerin hapiste yatmasını sağlamak.
  bu yüzden ne hapishane yeterli kalıyor ne de suçlar azalıyor.
 • 4
  everest 26 gün önce
  güzel bir yazı olmuş, ne kadar da güzel bir dinimiz var :) temel kanunlarına bile uysak hepimiz muhteşem bir hayat yaşayacağız, sadece faiz maddesine bile uysak ülke kalkınır, insanlar refaha ulaşır.
 • 2
  ferhatt 26 gün önce
  turkiye insani genel olarak okumaktan yoksun abi. ülkenin bir çoğu su yazılanları hic aklından geçirmemiştir bile. belediyeler buna el atabilir.
  duraklara, otobüslere, direklere, banklara oraya buraya yaz abi, yaz böyle kilit ayetleri. insanlar sürekli bu ayetlerle yüzyüze gelsin.
  tamam mükemmel olamayız belki ama illa ki yaşamınızda olumlu yönde etkileyecektir.
 • 1
  hurshit 26 gün önce
  hadi gel de bunu toplumsal bir uzlaşı ile birilerine anlatmaya çalış. okumuşu cahil, okumayanı kör. ikisi de birbirinden beter. zar zor 2 kalem mal üretiyoruz bunun 1 tanesi faize gidiyor, küresel sisteme direnmeyi geçtim baya baya önde bayrak sallayanı gibi işletiyoruz gavurun sistemini. allah bakara suresinde o kadar açık belirtmiş ki yasak olduğunu, benim aklım almıyor bu kredileri ne kafaya çekiyor insanlar, kendilerini nasıl kandırıyorlar. adama bakıyorsun muhteşem hassasiyeti var, molla gibi. arabayı nasıl aldın diyorum kredi diyor.

  aslında kimse kredi çekmese araba almak için bu döngü üretimden, emeğin geri dönüşüne kadar her şeye yansıyacak ve biz yine o arabaya bineceğiz ama o eşikler çoktan geçildi artık. din anca görüntüde var.
 • 1
  piiuv 26 gün önce
  allah razı olsun kardeşim çok faydalı bir yazı olmuş her müslüman üstüne düşeni yapsa bu kadar ateist olmazdı galiba iş bizde bitiyor veda hutbesindeki mirası unutmamak lazım... imam malik'e göre, hz. peygamber (sav) şunu söylemiştir:“size iki şey bırakıyorum; bunlara uyduğunuz müddetçe asla sapıtmayacaksınız: allah'ın kitabı ve resulü'nün sünneti.” (muvatta, kader 3)
 • 0
  yepyeni 26 gün önce
  bro bunları yazıyorsun ediyorsun ama 24 haziranda çetelere oy vereceksin. e ne anladık ?
  1
  hedap 25 gün önce
  soru işareti kullanırken boşluk bırakmadan.
 • 2
  gokkusaklikus 25 gün önce
  güzel ama ben ateistim diyen çıkmadı galiba daha
  0
  hedap 25 gün önce
  her an çıkabilir hazırlıklı olmak lazım.
  -2
  tesla52 25 gün önce
  yazıların hepsini okudum baya güldüm, yorum yapıcaktım ama neyse dedim gece gece kim uğraşacak.
 • 2
  babayorgi 25 gün önce
  bence ilk önce insanlar okuyacağı için cahillik oranı azalır ikincisi kul hakkına girmemek için insanlar söylemlerine bile dikkat edeceği için ikili ilişkilerde daha az sorun yaşanır ve kabalık azalır üçüncüsü de herkes haddini bilir :)
 • 5
  sjense 25 gün önce
  ıslamiyet güzel ve saygı duyulacak bir din. ıslamiyeti en temiz ve icten yasayan muslumanlarda öyle.

  ama keşke ben ateistim,ben deistim,ben hristiyanim dendiginde de ayni seviyede guzel kalabilse insanlar, unutmayin ki sizin dininizin peygamberi olan sevgili hz. muhammed hristiyanlari, yahudileri, inancsizlari dislamazdi,onlari anlamaya calisirdi elinden geldikce yardimci olurdu, cogu insanida kendi yoluna cekti ki bence bu cok saygi duyulacak guzel bir davranis peki ben sormak istiyorum,

  sevgili hz. muhammedin ummeti oldugunu soyleyen guzel insanlar neden zit goruslere veya inancsizliklara hos goru ile yaklasamiyor,yaklasmiyor ve israrla hz. muhammedin ummeti oldugunu soyluyor..

  siz hz. muhammedten daha buyuk bir insan misiniz?

  pekala ben ateistim desem, 2 tane kufur, 2 tane ironik elestri yazisi, 2 tane allah kurtarsin cumlesi gelecek belki daha kotuleri.

  belkide cok nadir, saygi duyarim kardesim, ama istersen biraz tartisalim neden boylesin,hadi anlat derdini bana, paylas fikri deyip yaklasir. (sozumuz gercek muslumanlara islamiyeti benimsemis guzel yasayan insanlara degil, onlar bas taci)

  hayir bunu yapmazsiniz.

  yapmaz bir cok insan.

  ınsan once kendini kandirmamali, cok guzel bir dininiz var. ya tam yasayin yada hic yasamayin.

  bazilariniz o peygamberi hak etmiyor.

  yazik.

  ki ben kurani kerimin her insani degistirebilecegine inanirim ama anlamiyor musunuz? ınsanlar korkuyor ve cekiniyor. bu saydigim insanlar yuzunden. on yargi olusuyor. soguk kaliyorlar. halbu ki buna gerek yok, ıcinizde boylelerini barindirmamaniz gerekiyor. gerekirse muhammed gibi tek basiniza savasmalisiniz, ama onlarin yaptigi hataya dusmemeniz gerekiyor.

  yani bence.

  biriniz bana sunu aciklayabilir mi?

  ulkedeki cogu kilise uzak yere yapiliyor, bazen saldiriya ugruyor, camlari kiriliyor,taslaniyor, can sesi duyulunca rahatsiz olunuyor,hac kolyeli biri gorunce beyaz birini goren afrikali cocuk gibi bakiliyor,

  neden?

  ve bunlar yasanirken neden benim saydigim seyler oluyor?

  ben bunu anlayamiyorum mesela.

  halbuki gercek hristiyan muslumani sever sayar.
  gercek musluman hristiyani sever sayar.

  cunku boyledir.
  babalar ayni.
  yol farkli, ama gidilen yer ayni.

  degil mi?

  aksini iddiaa edebilir misiniz?

  tekrar diyorum, bu ulkedeki bazi musluman kesimin cok yanlis ve bence yobazca yaklasimi yuzunden insanlar kurandan,islamiyetten cekiniyor.

  halbuki buna gerek yok.
  bence ana problem bunlar.
  0
  hedap 25 gün önce ~ 25 gün önce
  bak hemen yukarıda tesla örneği var.
  al sana canlı kanlı örnek.
  şimdi bu insanların saygısızlığinin nesine saygi duyayım?
  :)
  bir iki değil yüzde 99 u böyle.
  burda kiminle konuştuysam argüman sunarak konuşan yok.
  benim disladiklarim başka dinden olanlar veya inanmayanlar değil, sadece araştırmadan, bilmeden, öğrenmeden cahilce konuşup herşeyi doğru bildiklerini sananlar. onun dışında kim gelirse gelsin tek laf etmem.
 • 2
  mavimsisiyah 25 gün önce
  kadına şiddet ve tecavüzler azalır,daha ne diyeyim.
  en önemli gelişme bu olur bence.
  bunu halletsek gerisi gelir zaten.
 • 1
  sinansrt 25 gün önce
  adalet hak hukuk eşitlik
 • 1
  gmzszgin 25 gün önce
  hayvanlara eziyet yok olurdu bence.
 • 1
  wxyfree 24 gün önce
  amk rejimi
 • 1
  uylasi 24 gün önce
  ilk emir oku. sadece onu başarsalar cennet olur buralar.

 • dini konular

  Hadisler, dualar vb. Dinî içerikler buraya konur.

  31 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  bykartal

  jackz
  aylakadam21
 • küfür kesinlikle yasaktır.

  herhangi bir peygambere, dine hakaret etmek yasaktır. dinde zorlama yoktur.