15

biraz iki yüzlü müyüz?

hep anlatırlar, hepimiz biliriz. kanuni sultan sülayman nam-ı diğer cihan padişahı muhteşem süleyman franda'da dans edildiğini duyar. bir uyarı mektubu gönderir, der ki ''irademdir, 1 kere daha dans ettiğinizi duyarsam orduyu hümayunum ile gelirim fransayı karım yaparım''

tabi bunu duyan fransa ''sikerler kamil hepimizi sikerler'' diyerek dansı kaldırır.

peki, bugüne gelelim.

amerika iç işlerimize karışıyor diye isyan ediyoruz, sadece bize değil herkese karışıyor tabi.

ilk hikayeyle gurur duyuyoruz fakat ikincisini yanlış buluyoruz.

o zaman ottoman empire süper güçtü şimdi de united states of america süper güç. amerika'nın iç işlerimize karışması gayet normal gibi.
 • 0
  dejin 9 ay önce
  hiç böyle bakmamıştım bu olaya ama olsun amerika ibnedir biz kahraman.
 • 1
  atlasyorgun 9 ay önce
  dostum, bu yapilan seyin yanlis oldugu gercegini degistiriyor mu?

  bir ulkenin ic islerinin baska bir ulkenin kontrolu altinda olmasi, bu ulkenin bir somurge altinda olmasi demektir. ic islere mudahale, birlesmis milletler tarafindan somurgecilik kabul edilir ve cezasi milyon dolarlari bulur. sen somurge altinda yasamaya he diyorsan peki dostum, hayirlisini dilerim senin icin.

  bu arada bahsettigin suleyman hikayesine dayali hicbir yazili makale bulamadim (blog postlarini gec dostum, dayanilir, tarihciler tarafindan yazilmis hic bir makale yok) ama eger gercek olsa bile, bu yanlis oldugunu gostermez. sadece bir guc gosterisidir ve zorbaliktir.

  bir davranisin "normal" kabul edilmesi de sorgulanamiyacagi anlamina gelmez can'im dostum. her gun evine alkollu bir sekilde gelip, karisini doven adamin davranisi da "normal" degil mi? her gece yapiyor sonucta. bu yanlis oldugunu gercegini degistriyor mu?

  sen yice bir dusun dostum. bizden buyukler, haklilar yaparlar diyorsan, yolun acik, boynun kildan ince olsun. eger herkes gunumuzde boyle devam etseydi, ne fransiz ronesansi olurdu, ne kolelik kaldirilirdi, ne de halt yerdik.

  k.i.b. :)
 • 1
  begita 9 ay önce
  ottoman empire nin dansı kaldırması gurur duyulacak bir şey mi bilemem tabi ama amerikan ruyasi ve o yeniden buyuk amerika mavallari bize sokmez. biz yüzde 7 büyüyoruz her yıl ama dolar 5 liraya koşuyor bu nasıl iş diye sorgulanmaz ey amerika haddini bil denir ama itinayla her türlü iç işe karıştırılır . ottoman paradoksundan daha derin bir sorunsal
  0
  nefretediyorum 9 ay önce
  bak 2 cümleyle vadan haini oldun haberin yok
  0
  begita 9 ay önce
  canlari sagolsun
 • 0
  tlgytr 9 ay önce
  sokayım abdye sana birşey olmasın puvocum
 • 0
  ghostt 8 ay önce
  fransa o dansı bugün tüm dünyaya yaydı.. süper güçler her zaman olacak onları incelemek değil süper güçlere yem olmayan küçük devletleri incelemek gerekir.
5 saat önce 22 saat önce dün dün dün
 • derin düşünce

  eleştirel bir fikrin varsa, yeni bir teori ürettiysen, kayda değer planların varsa, insanlara bir gerçeği göstermek istiyorsan veya düşünceni akım haline getirip kendine yeni nökerler kazanmak istiyorsan, derin düşünce bölümü emrine amade.

  424 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  roxic7
  ersals

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • görünürde bir kural yok. fakat gizli saklı bir kaç kural var. onları ihlal etme. düşün bakalım, sence hangileridir?