8

macellan'ın ölüm nedeni

dünyanın küre şeklinde olduğunu ispatlamak amacı ile ispanyol krallığının himayesinde keşif seyahatine çıkan, yani emperyalizmin keşif kolunun başını çeken macellan, gezileriyle ve keşifleriyle meşhurdur.

bu şöhretin çok az bilinen başka bir tarafı var; macellan aynı zamanda filipinleri hıristiyanlaştırma faaliyetlerine katılarak müslümanlara karşı haçlı ruhuyla savaşmış biridir.

macellan’ın gezilerinin sebebi hint altkıtasındaki çok çeşitli değerli baharatların yetiştiği “baharat adaları”na ulaşarak onları ispanyolların hizmetine sunmaktı. ancak seferlerinden birinde okyanusun şiddetli fırtınaları arasında, günlerce akıntılarda sürüklenip dalgalarla boğuştuktan sonra yolu ve adamlarını kaybetmişti. gemisi filipinlerin limasava sahilinde karaya vurunca filipin adalarını karşısında bulan macellan baharat adalarına ulaştığını sanmıştı.

macellan fanatik bir hıristiyandı ve islâm’dan ve müslümanlardan nefret ediyordu. lapu lapumüslümanlar öteden beri filipin adalarını biliyor ve oraya “mihrac adaları” diyorlardı. 1380 senesinde çin ve sumatra’dan gelen arap tacirler ve davetçilerin sayesinde filipinlerde islâmiyet yayılmaya başladı.

ispanyollar filipinlere geldiğinde islam çoktan manila sınırlarına ulaşmıştı. filipinler 7000′den fazla adadan oluştuğu için müslümanlar bütün adalara ulaşamamıştı ve bu sebeple bazı adalar islâm’ın aydınlatıcı ışığıyla tanışmamıştı.

1521senesinde ferdinand macellan komutasındaki ispanyollar filipinlere ulaştılar ve cebu adası valisiyle ilişkiler kurarak bir anlaşma yaptılar.

anlaşmaya göre cebu valisi ispanyol kraliyet yönetimi altında civar adaların da valisi olacak karşılığında da macellan’a filipinleri hıristiyanlaştırılmasında yardımcı olacaktı. ispanyollar cebu’dan hareket ederek birkaç kilometre uzaklıktaki maktan adasına yerleşmeye ve burayı karargâh edinmeye karar verdi. bu ada müslümandı ve lapu lapu adında müslüman bir hükümdar tarafından yönetiliyordu.

ispanyollar adanın bir müslüman tarafından yönetildiğini öğrenince çapulcu haçlı güruhunun hep yaptığı gibi ada halkına saldırdı ve halkın elinde bulunan yiyecek ve eşyaya elkoydu. müslüman ada halkı direnişe geçince ispanyollar halkın barınaklarını kundaklayıp kaçtı.

maktan sultanı lapu lapu, macellan’a boyun eğmeyi reddetti ve komşu adaların ahalisini harekete geçip direnmeye çağırdı.

macellan bu durumun modern silahlarını ve gücünü göstermek için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyordu. 27 nisan 1521′de yanına 49 kişiden oluşan bir askerî birliği de alarak lapu lapu’yu cezalandırmaya gitti. “mesih adına teslim ferdinand macellanolmanı emrediyorum; biz medenî beyaz ırk olarak bu toprakları yönetmeye sizden daha layığız” diyerek lapu lapu’dan teslim olmasını istedi.

lapu lapu ise, “din allah’ındır ve taptığımız ilah beyazıyla siyahıyla bütün insanların ilahıdır!!!” diye cevap verdi. sonra macellan’ın üstüne atılıp onu öldürdü, lapu lapu ve adamları macellan’la birlikte 15 askeri öldürüp ispanyol birliğini püskürttüler. lapu lapu, macellan’ın cesedini ispanyollara teslim etmeyi reddetti. macellan’ın filipinler’de hala bulunan kabri bu hadisenin en büyük kanıtıdır.

bu gün hangi mezhep ve dinden olursa olsun bütün filipinliler lapu lapu’yu ilk milli kahraman olarak görmektedir; çünkü lapu lapu, işgalci sömürgecilere karşı savaşmış, şereflerini korumuş ve onlara onurlu bir tarih bahşetmiştir.

filipinliler bir vefa borcu olarak maktan eyalet adasının başkentine “lapu lapu” adını vermişler ve orada lapu lapu’nun heykelini dikmişlerdir. filipinliler bu heykeli ziyaret eder, fotoğrafını çeker, onur ve kahramanlık dolu hisler yaşarlar.

 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  111 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  hellomyfriend
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;