6

"içi boşaltılmış insanlar"

2 gün önce (pazar günü), arkadaşlarla ve birkaç öğretmenle birlikte, tuzla'da yaşayan, kanser hastası olan anne ve babanın (altı tane de çocukları var) ev ihtiyaçlarını gidermek için tuzla'daki sosyete pazarına yaptığımız pasta/börekleri satmak için gittik.
amacımız, elde ettiğimiz parayla aileye elimizden geldiği kadar yardım etmekti. baba, kanserin son aşamasında, anne ise yoğun kemoterapi görmekte, çocuklardan sadece bir tanesi üniversite çağında (bu yıl 1. sınıf). anne de baba da kanser hastası olduğundan %80 çalışamama belgeleri var, biz de -arkadaşlarla- bu bir ailenin varlığından haber olduktan sonra böyle bir şey planladık. her neyse.
o gün, -pazar günü- gerçekten aşırı derecede soğuktu tuzla'da, yoğun bir yağış vardı. biz, pazarın girişine standımızı kurduk (belediye'den iznimiz vardı) fakat kurmaya çalışırken bile yanda bere-şal vs. satan 2-3 genç "dükkanın önünü kapamayın" tarzı şeyler söylemeye başladılar. öğretmenlerimiz, bizleri herhangi bir pazarcıyla laf dalaşına girmememiz için birçok kere uyardığı için hepimiz sustuk ve insanları beklemeye başladık.
masada her çeşit yemek vardı: salatalar, tatlılar, tuzlular hatta sarma bile... fakat pankartlarımızı görüp de yanımıza gelen insanlar "ne için para topluyorsunuz?" dedikten sonra biz söze başlamadan hemen kayboluveriyorlardı.
sakin kalmaya çalıştık bir süre fakat "hoşgeldiniz, buyrun" dediğimiz insanlar bile yüzümüze bakmayınca insanın güçlü kalması çok zordu. en sonunda standın biraz ilerisinde insanları durdurup "bir dakikanızı rica edebilir miyim? biz yardıma muhtaç insanların ev ihtiyaçlarını gidermek için öğrenciler olarak pasta/börek yaptık. siz de allah rızası için, sadaka niyetine bizlere destek olur musunuz?" demeye başladım. neyse.
bir, iki, üç.. kaç insana bu cümleleri kurdum bilmiyorum ama hepsinin başını çevirip "biz zaten yardım ediyoruz" demesi o kadar korkunçtu ki. madem yardım ediyorsun, 1 tl de olsa bize bağış yap ya da 1 tl'lik bir şey al (çünkü gerçekten sırf satılsın diye her şeyi çok ucuzdan sattık) da katkıda bulun, değil mi? ama yok! insanların içi boşaltılmış, herkes lafa gelince yardım ediyor, sadakasını veriyor, gönlü rahat.
neyse.
uzaktan bir adam geliyordu, orta yaşlı, orta boyluydu ve elinde tespih vardı. amcayı durdurdum ve "amca bir dakikanı alabilir miyim? biz öğrenciler olarak yardıma muhtaç insa-" dedim ve adam elini yüzüme sanki tokat atacakmış gibi kaldırdıktan sonra "istemiyorum" deyip gitti. sinirlerim o kadar bozuldu ki o an, ağlamaya başladım.
hiç mi içi sızlamıyor bu insanların, dedim kendi kendime. lafa gelince herkes müslüman, o zaman müslüman müslümana yardım etmeli, değil mi? elini cebine atıp da destek olsan ölür müsün?
haaa, bu amcanın terbiyesizliği dışında birçok şeyle karşılaştım o ayrı bir şey...
elinde 15 tl'lik sigarayı yakmaya çalışırken "bende para ne gezsin!" diyerek yüzümüze yalan söyleyen mi dersiniz, yoksa standa gelip "bu ne ya! iğrenç şeyler bunlar! nesini alacağım?" deyip gideni mi..
üzülüyorum. gerçekten içinizin boşaltığını görünce üzülüyorum. elinizi vicdanınıza koyun ve öyle hareket edin. siz sıcacık yataklarınızda yatarken evinde hiçbir şey olmadığı için öylece betonda karton üzerinde yatan, "ben zaten öleceğim, çocuklarımı kurtarın" diyen onca insan var ki! yazık.
 • 1
  gaddarus 2 ay önce
  insanlar artık ruhsuz, duyarsız, dugusuz ve bencil herkes çıkar doğurultusunda hareket ediyor ve insanlarin içindeki merhmet gün geçtikce yok oluyor. yaptığınız şey takdir edilir siz en azindan elinizden geleni yapmişsiniz..
  2
  susuzsusamuru 2 ay önce
  allah razı olsun, içimdekileri kusamadım 2 gündür, o kadar mutsuzum ki... bir şey yapmaya çalışıyoruz ve kimsenin ilgi göstermemesi çok üzüyor.
  2
  gaddarus 2 ay önce
  inşallah emeklerinizin karşiliğini fazlasiyla alırsiniz
  2
  susuzsusamuru 2 ay önce
  inşallah, dua edin lütfen.
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1872 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..
28. @msaid08 | kitap