ateistlerin cehenneme gidince söyleyecekleri ilk söz

 • -1
  beklemekten 27.5.2018 23:58
  cehennem diye bir yer yok.
 • 1
  cirkinveuzgun 27.5.2018 23:58
  keşke özenti olmasaydım
 • 2
  tuz 27.5.2018 23:58
  ya ama bir kanıt yoktu ühühühü
 • -1
  faruk_bey 27.5.2018 23:58
  allahim bana bir şans ver tekrar dünyaya gidiyiyim size laik bir kul olacagima söz veriyorum
 • 2
  ignelifici 28.5.2018 00:12
  selamın aleyküm, kıble ne tarafta kalıyordu kardeşim?
 • 0
  rege 28.5.2018 00:13
  ben maymunum
 • 3
  tesla52 28.5.2018 00:15 ~ 00:16
  sen adaletsiz, sadist ve kibirli bir allahsın derlerdi herhalde. şimdi bunu yazdığım için beni taşlayacaklar o yüzden açıklayayım şimdiye kadar 110 milyar insan geldi bu dünyaya islamdan haberi olan olmayan milyarlarca insan olacak bütün insanları adaletli bir şekilde imtihan edebilecek tek sistem evrensel olan iyi insan olmaktır yani davanışlarıdır, yani bütün ateistler sırf teist olamadı diye cehenneme gitmeleri büyük haksızlıktır, arabistanda doğan bir müslüman olarak ölecek japonyada doğan biri ateist olarak ölecek 100 de 99 luk bi oranla sabittir bu. 2.allah sırf müslüman olup bana ibadet bana kulluk etsinler diye yarattısa hemde hiç birşeye muhtaç, hiçbir ibadete ihtiyacı yoksa buda kibirlilikten başka bişe değildir. ve sırf bu yüzden insanları sonsuza kadar derilerini değiştirip değiştirip yakacaksa o allah aynı zamanda sadisttir. iyice düşünmeden taşlamayın derim. ben müslümanım fakat itikadım değişik benim islamiyetimde iyi olan herkes cennete girecek hristiyan veya ateist olması önemli değil.
  0
  hedap 28.5.2018 00:34
  (pi: iyi olmak için yaratıcıya ihtiyacim yok)
  iki dakikanı ayır oku ve tekrardan düşün.
  0
  tesla52 28.5.2018 00:53
  1) kendisini yaratana karşı sorumluluklarını yerine getirmek erdemi.
  bu cümleyi okuduktan sonrasını okumamın anlamı yok zaten kilit kelimede bu.
  allah bana seni yaratmak istiyorum diye sormadı, seni dünyaya gönderiyorum derkende sormadı, seni imtihan edeceğim derkende sormadı, bana cennete gitmek istiyormusun diyede sormadı.
  eee ben niye allaha sorumlu oluyorum ki?
  şimdi bana anne babanıda sen seçmedin diye sorma çünkü onlara karşıda bir sorumluluğumuz yok, en basitinden doğaya bak kedi yavrularını doğurur büyütür ve ayrılırlar doğanın kanunu bu biyolojik ve içgüdüsel olarak bizde birer hayvanız. anne babaya yapılan iyilikler sorumluluğumuz olduğu için değil, vicdanımız olduğu için yaparız ki avrupada bile çocuk 18 yaşına geldi mi evden ayrılır genel olarak, ki allah bize muhtaç olmadığı için allahın hiç birşeye ihtiyacı olmadığı içinde bu cümle saçmadır. allah bizi dünyaya birbirimizle imtihan etmeye gönderdi, bu yüzden ben sonsuz merhamet sahibiyim siz benim karşıma kul hakkıyla gelmeyin diyor.
  0
  hedap 28.5.2018 01:00 ~ 01:05
  eğer seni doğuran ve dünyaya getiren anne ve babana karşı bile sorumluluğun olmadığını düşünüyorsan, allah'ta seni gayet mantıklı olarak cehenneme gönderebilir.
  sen bu durumda neden tanrıyı suçluyorsun?
  tâbi bu arada cehenneme gitmesi kesin ve kati olan kişiler, allah'ın emirlerini görüp duyup onu reddeden ve şirk koşan insanlar.
  allah kuran'da bunu da söylüyor.
  diğer insanlarınsa mahşer günü sorgulandıktan sonra cennet veya cehenneme gideceğini söylüyor.
  yani ne olursa olsun biraz araştırmakta fayda var.

  devamını okusan çözeceğin kilit noktası çok değil az aşağıda.
  okursun diye yazıyorum tekrar.

  fakat sorunun kilit noktası “neden yaratıcıya karşı sorumluluklarını yerine getirmemek, insanlara karşı sorumluluklarını yerine getirmemekten daha büyük suç?” kısmı.

  halbuki sorunun cevabı kendi içinde saklıdır. bir insan diğer insana hayat hakkı bağışlamamış, onu yoktan var etmemiş, onun varlık amacını ve ödüllendirmesini üstlenmemiştir. evet, aralarında iyilikler güzellikler geçmiş olabilir; ancak bu iyilik ve ihsanların hiçbiri yaratıcının insana bağışladıklarıyla kıyas bile edilemez.

  buradan hareketle, yaratıcıya karşı vefasızlığın, insana karşı vefasızlıktan daha büyük bedel içermesinin mantıksal sorun içermediğini kolaylıkla söyleyebiliriz.
  0
  tesla52 28.5.2018 02:10
  ilk yazdığını aşağıdaki arkadaşa yazdıklarımla açıkladım, bu dünyanın insana ödül olarak verildiği kısmına kesinlikle karşıyım, ben mutlu insan göremedim henüz bütün bi hayatım dert, keder, cefa içinde geçti, sanki bi suç işlemişimde allah cezamı çekmem için dünyaya göndermiş gibi, yani kısacası keşke yaratılmasaydım, ama buna rağmen sorumluluklarımı yerine getiriyorum, iyi insan olmaya çalışıyorum, zina yapmıyor, hak yemiyor, yalan söylemiyor, malımı paylaşıyorum diyeceğimde malım yok :) yani böyle işte
  0
  hedap 28.5.2018 04:23
  yazının o kısmında ödül olan dünya değil ki ahiretteki ödül.
  bu dünya tabiki ödül değildir.
  diğer türlü zaten doğup büyüyüp ölen hayvanlar olaraktan hayatımıza devam eder, hiçbir şekilde sorgu sual sıkıntısı yaşamazdik.
  bence de o türlüsü daha iyi olurdu ama insan olarak bazı yükümlülüklerin var işte.
  (pi: sonsuzluğa karışmak, sonsuzluğun bir parçası olmak.)
  burda senin düşünce tarzına yakın bir yazım var ama aynı şey değil. yani çok kötü bir hayat yaşayacagima hiç yasamasaydim keşke demiyorum, keşke sona daha hızlı yaklassam diyorum bazen, o büyük sonu düşündükçe insan merak ediyor sabırsızlaniyor ama kim bilir daha kaç yıl var önünde.
  annene babana ve diğer insanlara karşı sorumluluklarını yerine getirip iyi biri olup zina yapmadan hak yemeden yaşayabiliyorsan ne mutlu sana.
  ama ahiret günü geldiğinde sen allah'a
  "sen adaletsiz, sadist ve kibirli bir allahsın"
  diyebilmek için önce ona bu dünyada inanmış olman gerekir.
  ona inanmadiysan, onu reddettiysen, onun yarattıklarına karşı yaptıkların otomatikman nafile olmuş olur.
  0
  tesla52 28.5.2018 06:21 ~ 06:21
  5 yıl önce ateisttim imamhatipe müslüman olarak gelip 2.sınıfında ateist olup 4 yıl sonra ateist olarak mezun oldum 3 yıl ateist 1 yıl deist yaşadım daha sonra ihsan eliaçıkla tanıştım, ve edip yüksel bunlar beni islama tekrar bağladı, şuan sizin inandığınız klasik islama göre ben kafir olabilirim ama ben doğru yolda olduğumdan eminim.
  "sen adaletsiz, sadist ve kibirli bir allahsın" bunu söylemem için dünden beri tartıştığımız gibi ateist, hristiyan ayırt etmeden, din ulaşmışmı ulaşmamışmı ayırt etmeden iyi davranışta bulunanları cennetine alması gerekir. islam normalde zaten budur fakat hadislerle ve dini kendi menfaatlerine alet eden hocalarla islama bidatlar ve hurafeler katıldı. iyi olan insan sayısına bakarmısın islam ülkelerinde, değerler araştırması filan var islam ülkeleri sonlara, türkiyede öyle, yalan, hırsızlık, hak yeme, tecavüz, eşitsiz paylaşım, kadınlara verilen haklar, kadın öldürmeleri hepsinde avrupa 1. siyiz :) 1 kaç tanesinde biraz geride olabiliriz tabi, avrupada islamafobi diye bi tanım var düşün artık iş ne dereceye gelmiş, ben bile dini konuda çok ahkam kesen dindarlardan korkuyorum artık, başıma ne geldiyse onlardan geldi, adam hak yiyip üstüne 2 rekat namaz kılıyor islam alemi bu halde şuan.
  0
  hedap 28.5.2018 14:01 ~ 14:03
  bende edip yüksel takip ederim ama sen edip yüksel'in söylemlerinden çok uzaktasın be kardeşim. yani bu adamı sen çok yanlış anlamış olmalısın ki, onun yorumlarını, videolarını takip ediyorsan bir müslüman olarak allah'a daha çok bağlanman gerekir. yani sen biraz yanlış anlamış olabilir misin edip yüksel'i?
  kesinlikle yanlış anlamış ve yanlış bir düşünceyle takip ediyorsun.
  yoksa allah'a karşı bu kadar düşmanlık beslemek bir müslümanin ne olursa olsun yapacağı birşey değil.
  iyi davranışta bulunanlari cennetine alması gerekir diyorsan, kendine sadece iyilik yapanları cennete gönderen bir din bulabilirsin.
  ama islam kesinlikle böyle bir din değil.
  zaten islam böyle bir din ama hurafeler karıştı da sonradan bozuldu diyemeyiz yani.
  islam hiç öyle değil di, sonradan değişen tek şey mezhepler oldu ki kur'an gündeme geldikce mezheplerinde yanlısı doğrusu çıkıyor ortaya.
  en baştan beri dediğim gibi eğer sen seni yaratana karşı sorumluluklarını yerine getirmiyorsan, onun yarattıklarına karşı yerine getirdiğin sorumluluklar, alacağın cehennem cezası için yeterli ve mantıklı bir sebeptir.
  0
  tesla52 28.5.2018 14:13
  edip yüksel çok değil daha çok ihsan eliaçık, eliaçığın çoğu videosunu izledim. ayrıca ben allaha hiçbir düşmanlık beslemiyorum ben zaten namaz kılan, oruç tutan değil, iyi davranışla cennete girileceğine eminim kuranda da bu böyle yazar, ben o cümleyi siz anlayın sırf ateist olduğu için kimse cehenneme gitmeyecek diye dedim. edip yükseli takip ediyorsan şuan ki klasik islamiyetin neredeyse 100 de 80 inin hurafelerden oluştuğunu biliyo olman kerekiyor, islam kuranla değil hadislerle hüküm veriliyor şuan, hatta hadisleri geçtim icma diye bişey çıkarmışlar, kuranın ve hadislerin yetmediği yerde 3-5 kişi biaraya gelip hüküm veriyor ohhh ne ala bizlerde bunları din diye alıp uyguluyoruz, islamda kadın hakları çok tartışmalı bi konu nedenini hemen söylim, ne kadın peygamber var, nede 12 tane müçtehid içinde 1 tane kadın var, nede herhangi bi cemaat lideri kadın var, erkeklerin kölesi olmayı kabul ediyolar yapacak bişe yok, bi kadın benim kocam üstüme kuma getirebilir, benim açımdan sakıncası yoktur diyorsa eğer, ulan başka zaman domuz gibi zavallı hayvancağıza kıskanma duygusu yok diye küfürler yağdırıp aşağılarlar, eee 4 kadın aynı kocanın eşi oluyosunuz lan hiç mi kıskanmazsınız bu nasıl bi zihniyettir bu nasıl bi genişliktir, bunu erkek söylese yine anlarım da bi kadın söylerse sıkıntı büyük, ben aynısını tersi için düşünüyorum 1 kadının 2 kocası olucak o kadın 1 gece benle 1 gece diğer kocasıyla yatıcak, ben bu kadınları gerçekten anlayamıyorum.
  0
  hedap 28.5.2018 17:55
  dostum senin inandığın islamimsi şey de hep hurafe. söylediklerinin içinde kuranla eşdeğer hiç bir şey göremiyorum.
  sadece iyi bir insan olarak cennete gitmek istiyorsun onu anladım, onun dışında söylediğin şeylerin kur'an ile değil de sonradan eklenmiş sapkın inançlarla bağlantısı var. onlarda bizi zaten ilgilendirmez her koyun kendi bacağından asılır.

  şimdi niye diyorum sana kur'an ile söylediklerin alakasız diye, allah'ın kuran'da yasakladığı ve affetmeyeceğim dediği tek ama tek şey vardir o da şirk koşmaktir. onun dışında ki tüm günahlar için allah bağışlayicidir.
  ama bak sende o kadar çok inanmıssin ki hadislere, kuran'da allah'ın affetmeyeceğim demedigi bir şeyi allah karşıma kul hakkı ile gelmeyin dedi diyorsun:)
  bu da bir nevi hurafedir.
  kısacası sen seni saran hurafelerin etkisi altında kalarak, bir çıkış yolu olarak isyanla karışık, umursamazligi secmissin.
  ama inan bana daha çok araştırma yapman lazım. şuan emin olarak konuştuğun şeylerin bile çoğunun zemini sağlam değil.
  vaktim olursa da göstereceğim.
  0
  tesla52 28.5.2018 20:24
  bu konu hakkında ihsan eliaçığı takip etmeni öneriyorum, kuranı 4-5 kere baştan sona okudum ben kuran sürekli olarak toplumsal meselelerden bahseder, dinin direğine konulan namaz salah kelimesinden gelir, salahın ne olduğu nasıl yapıldığını kuran iyi açıklamaz, salah normalde daha çok dua anlamına gelir, bizim islam alemi ise olduğun yerde oturup kalkarak kurandan arapça 1 kaç ayet okumak olarak çevirdi ve dinin direği yaptı, salahın nasıl ikame edileceği bile anlatılmıyor kuranda, bu yüzden cemaatlerde bile namaz farklılık gösteriyor mısırda farz 7 vakit, türkiyede 5 vakit, arabistanda 3 vakit vs. benim kurandan anladığım salah 3 vakitte ikame edilir, yani kurana verilen manaların neredeyse çoğu hatalı tefsirleri hiç saymıyorum, tefsir bana göre allaha şirk koşmaktır, allah gönderdiği kitabı iyi açıklayamamış ben ondan daha iyi açıklarım demektir, hemde biz bu kitabı apaçık bir şekilde gönderdik demesine rağmen kuranın 4-5 ayette, yani işler baya sıkıntılı arapça bilmediğim için, arapça öğrensemde bana şimdiki zamanın arapçasını öğretirler, kuranın indiği zamanın değil, edip yükselin 19 muhafazası var, kuran hiç değişmeden günümüze gelmiştir diyor 2 ayet hariç, şu 19 u daha iyi anlamam lazım, yani böyle, diğer şartlarda zaten ben daha önce klasik islamiyet karşısında ateizmi seçmiştim, yani klasik müslümanlığa ben zaten toptan karşıyım, sana iyi açıklayabilmem zor biraz ben o yüzden tekrar ihsan eliaçığın 3-5 açıklamasını dinle drim beni daha iyi anlarsın.
  0
  piiuv 29.5.2018 06:54
  bence sende edip yükseli yanlış anlamışsın be kardeşim zira allahtan bütün bütün uzak olan bir insan nasıl allaha yaklaştırabilir netice itibariyle edip yüksel ;
  - kuran bize yeter diyip hadisi ve sünneti inkar eden biri
  - bırak hadisi ve sünneti peygamber efendimizi dahi inkar edip raşid halife denen sahte peygambere iman etmiş
  - kuranın ayetlerini 19 mucizesi diye bir safsataya uymadığı gerekçesiyle inkar eden biri
  ve daha nice sapkın düşüncesiyle islamla alakası olmayan biri nasıl allaha yaklaştıracak daha kendine hayrı yok babası sadrettin yüksel hocaefendi büyük bir mollaydı o dahi oğlum kafir olmuştur diye fetva verip oğlunu mürted ilan etmiştir böyle insanlara değer verme ne olur...
  0
  tesla52 29.5.2018 08:37
  öncelikle allahtan uzak olduğunu söyleyemezsin, imanın kimde olduğunu kimse bilemez, kuran bize yeter diye biz demiyoruz,(kendilerine okunan bu kitabı sana göndermiş olmamız onlara yetmiyor mu? elbette inanan bir topluluk için onda rahmet ve ibret vardır. (ankebut suresi, 51)-(dillerinizin yalan yere nitelendirmesi dolayısıyla şuna helal, buna haram demeyin. çünkü allah'a karşı yalan uydurmuş olursunuz. şüphesiz allah'a karşı yalan uyduranlar kurtuluşa ermezler. (nahl suresi, 116). yani bilip bilmeden kafadan sallama, kimseyide kafir ilan etme, hz. muhammedi kimse inkar etmiyor yine yalan söylüyorsun, sadece hz. muhammedi allahın katına çıkarıp salavatlar getirip ona dualar okunmasına karşıyız çünkü oda bizim gibi bir kul ve oda bizim gibi bir insan, biz seni ancak insanlara tebliğ etmen için gönderdik yazar ayette. hz.muhammet kimseye şefaat filanda edemez imtihanı allah mı yapıyor hz. muhammet mi, devlet kadrosu mu bu torpil olsun, yalan yanlış uyduruyorlar önüne gelen hadislerde bolca uydurmuşlar bunlardan, o 19 mucize safsatası dediğin 6234 ayeti karmaşık bir şekilde hiç bozulmadan geldiğini kanıtlıyor, hadi sen kurani keimin 1500 yıldır hiç bir şekilde bozulmadan tek harfinin bile değişmeden geldiğini kanıtlasana, sadece tevbe suresinin son 2 ayetinin kuranda olmadığını söylüyor ki, edip yükselden öncede bunu söyleyen birçok islam alimi vardır. ve kimse de babasının kafir oldu demesiylede kafir olmaz, atıyosan usturuplu at.
  0
  piiuv 30.5.2018 05:22
  canım kardeşim imanın şartı belli islamın şartı bellidir senin dininde bellimi bilmiyorum ama ! edip yükselin müslümanlığını tartışmak gereksiz mürted olmuş bir insan ayeti inkar edip peygambere inanmayan bir adam nasıl müslüman olacak gözünü seveyim böyle adamlara inanma...

  0
  tesla52 30.5.2018 07:57 ~ 07:58
  imanın şartı ve islamın şartını nerden bulmuşlar bi göstersene kurani kerimden işlerine geleni alıp bu islamın şartı olsun demişler, sanki kuranda islamın şartı alt alta sıralanmışta oradan almışlar, normalde islamın şartı namaz oruç değildir, iyi insan olmaktır, kuran her tarafında toplumsal meselelerden bahseder, namazın nasıl kılınacağını anlatmaya bile gerek duymamış kuran, yukarda da söylediğim gibi edip yükselin inkar ettiği ayet tevbe suresinin son 2 ayeti sadece, ve edipten öncede bu ayeti inkar eden bir çok alim var zaten.
  2
  piiuv 28.5.2018 01:03
  yani kısaca allah adilse kötülüklere neden izin veriyor diyorsun şunu bilki dostum kötülüğün var olması allahı kötü yapmaz çünkü şerrin var olması şer değil şerri kötüye kullanmak şerdir.ayrıca arabistanda doğmak insanı müslüman yapmaz aynı şekilde amerikada doğmakla kafir olunmaz öyle düşünürsen arabistandaki kafirlere ve amerikadaki müslümanlara haksızlık edersin... ve de islamın tebliği ulaşmamış kimselerin cehenneme gideceğini nerde okudun ? allahın bizim ibadetimize ihtiyacı yok ama senin ibadete ihtiyacın sonsuzdur. "benim islamiyetim" demişsin islamiyet sana göre şekillenmez ancak sen islamla şereflenirsin... senin islamiyetinin şartlarında kelimeyi şehadet yok galiba herkesi cennete aldığına göre ?
  1
  hedap 28.5.2018 01:10
  o konuda kesinlikle haklısın.
  (pi: özetle islam coğrafyasında doğmak bir avantaj değil, dezavantajdır)
  şu zamanda müslüman coğrafyasinda doğmak tam tersine dezavantaj aslında:)
  0
  piiuv 28.5.2018 01:24
  o da bizimle alakalı hakkıyla islamı temsil edebilsek insanlar oluk oluk müslüman olurdu :)
  0
  tesla52 28.5.2018 01:59 ~ 02:00
  kendi kendine soru sorup kendi kendine cevaplamışsın benim sorduğum soruyla hiç bir alakası yok onun, anne babadan doğan çocukların anne babayla aynı dine mensup olup aynı dine inanarak ölme oranı 100 de 99 yani insanların 100 de 1 i din değiştiriyor araştırın görün pek araştırmayada gerek yok herşey ortada, islamiyet sana göre şekillenmez demişsin kahkahayla güldüm islamda 8-10 tane alt mezhebi var bunların da kendi içinde 4-5 tane mezhebi var bunlarında kendi içinde 5-6 tane cemaati var kimi kandırıyorsun dinin direği denilen namaz bile herkese göre farzları dahi değişik kılınıyor, kaç rekat farz olduğu bile çoğu mezhebe göre değişiyor.
  0
  tesla52 28.5.2018 02:05
  dinin ulaşmadığı kimselere ne olacağı konusunda ittifak yoktur, kimi cehenneme gider kimi sorumlu tutulmaz diyor, şimdi soruyorum, cehenneme gidicekse bu zaten haksızlıktır bi adam bilmediği, duymadığı bi allaha nasıl inanır ve ritüellerini nasıl yerine getirir, yok eğer sorumlu tutulmuyorsa buda haksızlıktır, bu insanlar neye göre imtihan edilecek, ayette herkezin i,mtihan edileceği söylenir, haksızlıksa benimde dinden haberim olmasaydı bende imtihan olmadan cennete girseydim o zaman hiç bir şekilde işin içinden çıkamazsınız, tek gerçek iyi olan insanların cennete girebilmeleridir.
  0
  piiuv 28.5.2018 04:11
  islamiyet sana göre şekillenmez derken kastım mezhep farklılıkları değil senin kendince hüküm çıkarmandı kardeşim islamiyet sana göre olmaz senin islama göre olman gerek. dinin ulaşmadığı kimseler(allaha şirk koşmadığı takdirde) allahın izniyle cennete gireceklerdir dinin ulaşmadığı kimselerdense dinin ulaştığı kendinizle ilgilenmeniz akıbetiniz için hayır olacaktır ayrıca benimde dinden haberim olmasaydı gibi bir söyleme mukabilse şunu bilmeniz gerek bu kainatın sahibi olan allah sizin istek ve arzularınıza göre hareket etmez size dini bildirdiyse imtihanı kazanmanız halinde dini duymayan kimseye kıyasla mükafatını fazlasıyla görürsünüz.
  0
  tesla52 28.5.2018 06:27
  islamiyet sana göre şekillenmez diyip, mezhepleri kastetmiyorum diyorsun beni tekrar güldürdün :) sanki mezhepler gökten zembille indi, her mezhep o dini liderin kurandan ve islamdan anladığı değilmidir, bende kurandan bunu anlıyorum, başkası islam budur deyince mezhep deyip peşine milyonlarca insan takılır, ben islam budur deyince dalga geçiliyor. sen gitte mensubu olduğun hanefi mezhebinin kurucusu imam matuidiye islam sana göre şekillenmez de. son söylediğin mükafat farkıyla filan konuyu biraz toparlar gibi oldun ama adam imtihan olmadan doğrudan cennete girecek diyorsun yavvvvvvvvv.
  0
  piiuv 29.5.2018 06:52
  kendini mezhep imamlarıyla kıyas edebiliyor olmanda beni çok güldürdü zira o makamla aranda kainat kadar fark var zira mezhep imamlarının müçtehid olma vasıfları vardır ve bu zâtlar âyet ve hadislerin sırlarını bilme yeteneğine sahip seçkin insanlardır. aklî ve naklî ilimlerin derinliklerine dalmış, keşfettikleri çeşitli cevherleri müslümanların istifadesine sunmuşlardır.müçtehitlik, yüksek ve seçkin bir makamdır. kişi o makama iddia ile değil; ilimde derinlik kazanma yanında cenâb-ı hakk'ın ikram ve ihsanı ile çıkabilir. o sahada onlarla yarışmak her kişinin kârı değildir senin hiç değildir :)
  mesela imam-ı malik hazretlerinden bahsedersek imam-ı malik hazretleri, tahsilini tamamlayıp ilimde yüksek dereceye ulaştıktan sonra ders vermeye, hadis rivayet etmeye ve fetva vermeye başladı. bu işe başlamadan önce de zamanında bulunan büyük âlimlerle ve faziletli kimselerle istişare yapıp, onların da muvafakatını aldı.

  bu hususta kendisi şöyle demiştir:
  "her isteyen kimse hadis rivayet etmek ve fetva vermek için mescide oturamaz, ilim erbabı ve mescitte itibarı olan kişilerle istişare etmesi gerekir. eğer onlar, kendisini bu işe ehil görürlerse o zaman oturup ders ve fetva verebilir. ben, ilim sahiplerinden yetmiş kişi, benim bu işe ehil olduğuma şahitlik etmedikçe, mescide oturup ders ve fetva vermedim."

  kendisinin ehil olduğuna dair yetmiş âlimin şahadetinden sonra ilk önce peygamber efendimizin mescidinde ders vermeye başladı.
  imam-ı malik hazretleri insanlara hadis-i şerif okuttuğu sırada bir hadis-i şerifi rivayet edeceği zaman abdest alır, sarığını ve elbisesini giyer, sakalını tarar, iki rekat namaz kılar, güzel kokular sürünür, her haliyle bedenini süsler, sonra meclisin baş tarafına vakarlı bir şekilde otururdu. başını önüne eğerdi ve hadis-i şerifi okurdu. ona böyle yapmasının sebebi sorulunca; "resulullahın hadis-i şerifine saygı göstermek için böyle yapıyorum derdi.
  imam malik hazretleri hadisleri çok titiz bir tenkit süzgecinden geçirdikten sonra rivayet ederdi. rivayet ettiği hadisleri sürekli araştırır; ravide bir kusur bulur veya hadis şaz çıkarsa onu hemen terkederdi. muvatta'ı ilk yazdığında on bine yakın hadisi rivayet etmiş olmasına rağmen, her sene onu tetkik ederek bir kısım hadisleri çıkarmış, neticede muvatta oldukça küçülmüştü. onun bu durumunu bazı öğrencileri şöyle dile getirirlerdi; "herkesin ilmi çoğalıp artıyor; malik'in ilmi ise noksanlaşıp eksiliyor" bu, onun ilmi naklederken ne kadar titiz davrandığını göstermektedir.

  yani öyle kolay müçtehid olunmuyor ve bu makamlar kolay elde edilmiyor bu basit söylemler ve kıyasları edip yüksel için yaparsan anlarımda böyle büyük zatlara bu kadar basit laf söylüyor olabilmen ne kadar cahil olduğunu gösterir.
  0
  tesla52 29.5.2018 08:05
  son yazdığın yazıyı cevaplamama sistem izin vermedi bende buraya yazıyorum, iyi en azından kara cahil değilsin söylediklerimi anlarsın, eğer aşağıda yazdıklarını kopyala yapıştır yapmadıysan tabi.
  1. hz.muhammet herhangi bir şeyi kuranda olmadan helal veya haram yapabilir mi, veya hüküm verebilir mi. benim cevabım bu soruya tabiki hayır. şuan islam aleminin bile kabul ettiği 1000 lerce yalan hadis var, eee nasıl güvenicez hadislere, şuan islamın en kırılgan noktasını hadisler oluşturuyor, çünkü dini kendi çıkarların doğrultusunda kullanmanın en kolay yolu hadis uydurmak, bu yüzden ben hadisleri kabul etmiyorum.
  2. kendinle çeliştin bikere onu bi söyleyeyim, din sana göre şekillenmez deyip sonra mezhep imamlarından konu açılınca din onlara göre şekillenebilir dedin. bu zatlar ayet ve hadislerin sırlarını bilme yeteneğine sahip dedin, harbi tekrar güldürdün beni, bunlara bu ilahi güç nereden geldi bi açıkla bana, allah tarafından böyle bi yetenek mi verildi bu insanlara, kuranda bu insanlardan niye bahsetmiyor. bide tutmuş akli ve nakli bilimleri iyi bilir diyorsun, ulan 9. yüzyılda yaşamış bi adam hadi nakli bilim diyorsun bari akli bilim deme, günümüzdeki lise mezunları bile 1960 lı yıllardaki profesörlerden daha bilgili şuan, kaldı ki bide 9. yüzyıldaki adam daha dünyanın yuvarlak olduğunu bilmiyo, 100 e kadar sayamıyor, telefonu bilgisayarı bırak, çatal kaşığın bile olup olmadığı malum, ne akli bilimi, hadi ibni rüşt, ibni sina, razi filan desen neysede müçtedihler sadece nakli bilimlerden haberderlar onlarında çoğu uyduruk hadisler, senin ilk başta söylediğin gibi din kimseye göre şekillenemez, adamlar kuran ve hadisin yetersiz kaldığı yerde bizim kararlarımız geçerlidir diyorlar, yok yaaa senin doğru kararı verip vermediğini nerden bileyim ben, ayette adın mı geçiyo sanki. din tektir oda kurandır, beni kuran ilgilendirir ahmet mehmet ne demiş ne düşünmüş benim umrumda değil, ki ben zaten 5 yıl önce bu insanlar yüzünden ateist oldum güzelim dinimizi boza boza ne hale getirmişler, çok şükür ihsan eliaçıkla ve edip yükselle tekrar müslüman oldum, beni anladığını varsayıyorum, anlasanda kolay kolay kabul edemeyeceğini biliyorum, sen şuan ki inandığın islamiyetin süper olduğunu sandığın için öyle düşünüyorsun, tefsirlere ve hadislere bakıp islamın ne hale geldiğini görüp anladığın zaman benim gibi düşünmeye başlayacaksın.
  0
  piiuv 30.5.2018 05:14
  “hak dini onlara açıklasın diye, her peygamberi biz kendi kavminin lisanıyla gönderdik.”(ibrahim,14/4)

  “o kimseler ki, yanlarındaki tevrat ve incil’de vasıflarını yazılı buldukları ümmî peygamber olan resulullaha uyarlar. o peygamber ise kendilerini iyiliğe sevk edip kötülükten sakındırır; temiz ve güzel nimetleri onlara helâl, habis olanları ise haram kılar; daha önce kendilerine yüklediğimiz ağır yükleri ve üzerlerindeki bağları onlardan kaldırır. işte ona îmân eden, ona hürmet eden, düşmanlarına karşı ona yardımda bulunan ve onunla indirilmiş olan nûra uyanlar, kurtuluşa erenlerin tâ kendisidir.”(a'raf, 7/157)

  “allah ve resulü bir meselede hükmünü verdiği zaman, bir mü’min erkeğin yahut bir mü’min kadının artık işlerinde başka bir yolu seçme hakkı yoktur. kim allah’a ve resulüne isyan ederse, apaçık bir sapıklığa düşmüştür.” (ahzab, 33/36)

  “hayır! rabbine and olsun ki, onlar, aralarındaki anlaşmazlıklar için senin hükmüne müracaat edip, sonra da verdiğin hükme gönüllerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın tam bir teslimiyetle râzı olup uymadıkça iman etmiş olmazlar.” (nisa, 4/65)

  “peygambere itaat eden allah’a itaat etmiş olur. kim bundan yüz çevirirse, seni öylelerinin üzerine muhâfız olarak göndermedik; sen ancak doğru yolu gösterip tebliğ etmekle mükellefsin.”(nisa, 4/80)

  “peygamber size ne emretmişse alın, neyi yasaklamışsa ondan da kaçının. allah’tan korkun. muhakkak ki allah’ın azâbı pek şiddetlidir.”(haşir, 59/7)

  “de ki: eğer allah’ı seviyorsanız bana uyun ki allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. allah çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir.” (âl-i imran, 3/31)

  bak güzel kardeşim lütfen yazdıklarımı kalbinle oku pay çıkarabilesin yoksa tenkit gözüyle okursan faydası olmaz :)

  tabikide peygamberimizin şari vasfı vardır yani kuranda olmayan hükümleri koyma yetkisi allah tarafından verilmiştir. farziyet ve haramlık hükümleri esasen allaha aittir bu sebepten allaha şari-i mutlak ve şari-i hakiki denir ancak allah bu salahiyeti (yetkiyi) peygamberimizede vermiştir. yukardaki ayetleri aklın ile değil vicdanınla okursan anlayacaksın bunun aksini iddia etmek ayeti inkara girecektir lütfen !!!
 • 1
  hedap 28.5.2018 00:37
  burası hiçte bilimsel değil, ben burda olduğuma inanmıyorum:))
 • 2
  mk281 28.5.2018 01:16
  varmış cidden amk:)
 • 2
  bitaraf 28.5.2018 01:39
  yandım allah yandırma bizi
 • 1
  delibirdeli 28.5.2018 02:14
  haydaaa yine mi yanıyoruz? kardeşim köz getir seri..
 • 0
  sjense 28.5.2018 02:19
  burada baya sıcakmış
 • 1
  kahvelipuding 28.5.2018 02:26
  şirk koşanların cehenneme gidince söyleyeceklerinden daha ağır olamaz.
 • 1
  lafleur 28.5.2018 04:06
  freddie mercury ne tarafta diye sorardım heralde. o söylerdi ben dinlerdim. vay be abi özendim bak şimdi.
 • 1
  rzachad 28.5.2018 04:09
  denilenler doğruymuş 😂
 • 1
  omfg 28.5.2018 04:49
  - abi niye kimse söylemedi ya allah varmış ,tüh beee
 • 2
  aquilus 28.5.2018 07:11
  nasıl kandırdım ama eheheheheh beni ateist sanıyosunuz dimi heheehhehe
 • 0
  ozan1905 28.5.2018 07:58
  ortalık yanıyor 😂
 • 0
  keysi 28.5.2018 09:11
  böyle bişey yok diyecekler
 • 0
  y4fes 28.5.2018 09:48
  uuu bura yanıyor bebeyimm
 • 0
  erenovic 28.5.2018 09:49
  .birisinin ''tanrıyla konuştum'' iddiasına inanmadığım için beni cezalandıracak tanrıya affet beni diye yalvarmazdım ''yanacağsın olum yanacağsın'' diyerek korkuyla ibadet edenlerden çok daha asilim bence.
 • 1
  behraminfilak 28.5.2018 10:10
  burası neresi daha demin evdeydim mk
 • 1
  yaziksakatgaliba 28.5.2018 12:07
  ''yaptıklarımdan pişman değilim.aklım hala yapamadıklarımda.''
 • 0
  vikingangster 28.5.2018 16:05
  tespih var mı mümin kardeşim varsa bir tespih atın (kısık bir ses ile de allah'ım sen büyüksün yarabbim oh çok şükür)
 • 1
  ikitek 28.5.2018 16:16
  bişey bilmeyen müslümanları bozmaya değerdi birader boşver hem sıcak işte neyi var üşüyoduk hep :(
 • 0
  pocahontas 28.5.2018 16:18
  eğer varsa gideceklerini hiç sanmıyorum
 • 0
  emrecelebi 28.5.2018 17:44
  keske..
 • 0
  emrahkadiroglu 28.5.2018 17:52
  burası fazla sıcak oldu
 • 0
  ath3561 28.5.2018 17:54
  dayı valla bilmiyordum beni geri gönder müslüman olup geliyim
 • 0
  mr_yaman 28.5.2018 19:47
  şaka yapmıştım...
 • 0
  verdite 28.5.2018 20:54
  sıcakmış bura aq
 • 0
  ahmetcanacun 28.5.2018 23:29
  alttan az ateşi kısın ya
 • 0
  bey80 29.5.2018 06:14
  ıyıyı yapmmısım bunları hıc yokttan her seyın tadına baktım😂😂