8

islam adına aklınıza takılan konular nelerdir?

belki burada tartışır, çözüm üretmeye çalışırız. bunlar çok büyük konular olabileceği gibi ufak şeyler de olabilir.

tabi cs go da adam öldürmek caiz mi hocam seviyesine inmeden :)
 • 1
  huseyinargun 1 yıl önce
  gta'da bana adam öldürme görevi verildiğinde öldürürsem birinin isteğini yerine getirmiş olduğum için sevap kazanmış olmam mı
 • 3
  gameover 1 yıl önce
  viskiye bandırılmış hurma yersem günahı nötürlenir mi?
  0
  ultim 1 yıl önce
  ya olm ajbhshdhh
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  hayır
 • 2
  tiglatpileser 1 yıl önce
  allah neden kendisinden biz diye bahsediyor?
  0
  banabubade 1 yıl önce
  allah zaten her şey yani bütünlük gerceklik ve ben demesi bencilce ve egoist algılanabilir bence sorununcevabı bu olabilir ama bilemiyorum başkaları nasıl yorumlar
  0
  tiglatpileser 1 yıl önce
  daha tatmin edici bir cevap bulunması gerek...
  1
  haydar 1 yıl önce
  biz sözcüğü bir büyüklük, üstünlük belirten bir sözcüktür. allah da kendisinden biz diye bahseder bu yüzden.
  örn: bir arkadaşınızla konuşuyorsunuz. size dedi ki 'senin espri anlayışın çok iyi.' siz de diyorsunuz ki 'biz de böyle bir adamız, bizi ne sandın'

  örnekten de anlaşılacağı gibi kendinizi yücelttiniz ve bir konuda üstün gördünüz.
  0
  tiglatpileser 1 yıl önce
  ama bu türkçede böyle. ıngilizcede arkadaşına da you dersin trump'a da you dersin. arapcada nasıl acaba
  0
  haydar 1 yıl önce
  ingilizcede bu olay modal verb lerle oluyor. can/could yerine may kullanılıyor.
  tahminim arapça'da da böyledir çünkü tefsirler de bu konuda hemfikir.
  0
  disiavei 1 yıl önce
  allah kendisinden biz diye bahsetmiyor, arapçada ben diye bir kelime yok. yani ben kelimesinin karşılığı yok.
  bakarsanız meallerdeki ben ve biz sözcüklerinin arapça kısmına aynı olduğunu görürsünüz.
  ayrıca allah fiziksel bir boyut olmadığından, dilediğini melekler aracılığıyla yaptırdığı için biz de denebilir.
  0
  tiglatpileser 1 yıl önce
  kardeşim nasıl ben diye birşey yok? reseltu dersen gönderdim dersin. reselna dersen gönderdik olur.
  0
  disiavei 1 yıl önce
  kuran arapçasında öyle değil diye biliyorum, eminim de denebilir
  0
  tiglatpileser 1 yıl önce
  sen arapça biliyor musun?
  0
  disiavei 1 yıl önce
  kuran arapçasını evet, meal tevsirleri de okuyorum sık sık, az da olsa arapça bilgisine de sahibim
  0
  tiglatpileser 1 yıl önce
  kardeşim kur'an arapçası ne demek iyide? arapça arapçadır yani. arapça lehçesi gibi bahsetmeyin şundan..
 • 0
  banabubade 1 yıl önce
  yhaw bazı insanlar dogustan sakat doguyo neden ben onu merak ediyorum
  -bence herkesin sınavı farklıdır bazıları fiziksel yonden bazıları zihinsel bazılarıysa tamamen başka bi sınava tabi tutulabilir ama sizinse düşüncelerinizi merak ediyorum
 • 0
  sy7 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  yaradana olan bağlılığımızı, şükranımızı ona göstermek için neden onun yarattıklarını öldürmek zorundayız?
  neden hayvanları öldürmek yerine yaşatmıyoruz..
  0
  thejagged 1 yıl önce
  onların ne kanı ne de etinin tanrı katına ulaşmadığını bize açıklanıyor zaten, amaç bu hayvanların etlerini, et yiyemeyen birilerine ulaştırıp onların da güzel bir şeyler yiyebilmelerini sağlamak. yani işin ucunda insanlığa yardım var. bunu dizilerdeki gibi, tanrıya kurban edip sonra da ondan lütuf bekleme olayına çevirmemek lazım yani.
 • 1
  laedri 1 yıl önce
  güzel soru. fakat sözlükteki seviye yerlerde. şu yorumlara bakın.
  0
  aliskus 1 yıl önce
  iyi ki adam cs;go örneğini vermiş, hemen trolleyecekler...
 • 0
  micheldebourbon 1 yıl önce
  islam adına demeyelim de ibrahimi dinler hakkında söyleyeyim.
  bu dinler arasındaki inandıkları tanrı, aynı ama neden onun adına birbirlerini (muslüman hrıstiyanı, hrıstiyan yahudiyi v.b) öldürüyorlar?
  1
  margenary 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  insanların genetik benzerliklerine bakarak afrika'dan çıkıp dünyaya nasıl, nezaman, hangi yollardan yayıldıklarını kestirebiliyoruz. kültürlerin de -buna din de dahil- kaynağını, nasıl yayıldığını, nasıl etkileştiğini kestirmek zor değil. sonradan keşfedilen amerika ve avusturalya kıtalarındaki kültürel farklılık buna en güzel kanıt. uzun süreli izolasyonun nasıl farklılık yarattığı ortada.
  aynı kaynaktan gelen efsanelerin, birbirinden bağımsız ortaya çıkması da olanaksız değil. yüksek yerlerde bulunan deniz canlılarına ait fosilleri açıklamak için insanlar birbirinden habersiz tufan efsaneleri yaratabilir. diğer canlılardaki çok çeşitliliğe ve insanlardaki birbirine benzerliğe bakıp adem ve havva gibi ilk insan efsaneleri uydurabilir. dünyayı engin denizlerin ortasında bir kaya parçası olarak görenler, bir yaratıcının denizler ortasına yer yaratıp üstüne gök yükselttiğini uydurabilir.
  orta doğu 2500 yıl sonra bile hala cehennem.birde bunlar aynı zaman içerisinde,aynı bölgede tartışmalarla(ilerde dönüşecekleri savaş)ortaya çıkınca insan şüphelenmiyor değil. belki de bu halkları yaşama bağlayan, ürettiren, savaştıran din.
  0
  micheldebourbon 1 yıl önce
  bunu paleontolji ye göre söylemek mümkün. mitler içinde benzerlik ve farklılıklar var bunları da göz önüne almamış gerekmez mi?
  0
  margenary 1 yıl önce
  bence cümle cevabını veriyor.sence mümkün olabilirler mi?
  1
  micheldebourbon 1 yıl önce
  herşey mümkün. hayat olasılıklardan ibarettir.

  bence iletişim fakultesini tercih etme. buna daha yeteneklisin.
 • 0
  machinshin 1 yıl önce
  öncelikle neden islam?
  0
  aliskus 1 yıl önce
  şu an (kanaatimizce) en mantıklı / kafaya yatkın ve en son indirilen, ve diğer tüm dinleri -n eskiden hak din olduğunu- kabul eden tek tanrılı tek din olduğu için.
 • 0
  shewolf 1 yıl önce
  hristiyanlar arasında bir bebek doğuyor (he he biliyoz her bebek müslüman doğar falan) ama sonradan tabi aile ve çevresini örnek alarak hristiyan oluyorr. peki bu insanın suçu ne? yani o mu seçti hristiyan olmayı? ayrıca kirk yilda bir ibrahim peygamber gibi derin düşüp bir yol bulan olacakken?
  0
  margenary 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  kitap okumayı seviyorsan bu konu ve dahasını anlatan naçizane bir kitap önerebilirim eğer istersen?
  0
  shewolf 1 yıl önce
  bulabilirsem tabi
  1
  margenary 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  amin maalouf-ölümcül kimlikler
  pdf'si vardır mutlaka
  0
  wadesiz 1 yıl önce
  burda kriter hz muhammedin son peygamber olup olmadigini bilmek eger son peygamberi biliyorsa artik muslumanlik ona farz olur yani insan iradesine bagli dostum
 • 2
  utopikbeyin 1 yıl önce
  birkaç şey var aslında. kendi kendime sorup hep düşünmüşümdür ancak aklım ermedi bir türlü. bir de buraya yazayım belki feyz alırım.
  1. allah neden bizi yaratma gereği duydu? tamam bu biz insanlar için bir lütuf ancak neden yani? neden? allah yalnızlığı sevmiyor muydu? ezeli ve ebedi bir güç neden bizim gibi varlıkları yaratıp onlara kulluk görevi verdi? sanırım öldüğüm zaman veya kıyametten sonra allah ile ilgili soracağım ilk şey bu olacak. (biliyorum tuhaf kaçtı.)
  2. allah her şeyi bilir, değil mi? o zaman insanı yarattığında şeytanın ona secde etmeyeceğini de biliyordu. tüm meleklerin iradeleri yoktu. ancak şeytan da bir melek olmasına karşın ona özgür irade sunarak insana secde etmemesini ve onu yarattığı şekil gereği kibrinin onu yönetmesine izin verdi. en başından buna izin vermeyebilirdi.
  3. kur'an-ı kerim'i allah yazdı. ve sürekli olarak kendisini övücu kelamlarda bulunduğunu okuduğumuz zaman görüyoruz. sanırım bunun nedeni bizim de onu övmek adına nasıl kelimeler kullanacağımıza yardımcı olmak olabilir. ama bir yandan da aklıma (allah affetsin amacım kötü değil yalnızca insanın aklına geliyor ve sorguluyor işte) egoistlik geliyor.
  ben basit bir insanım yalnızca. eminim bunlar aklımın tam olarak ermediği konulardır. bu arada gerçekten başım dönmeye başladı. elhamdülillah müslümanım ancak sorgulamayan önüne gelen her şeye araştırmadan inanan bir müslüman olmak istemiyorum. çünkü ileride biri bana bunları sorduğunda benim verebileceğim ikna edici bir yanıt bile yok. bu beni rahatsız ediyor.
  0
  enon 1 yıl önce
  kafa yapısı olarak resmen aynıyız sanki ben yazdım bunları :) 3. maddeye pek katılmıyorum. övülmek güzel ya :) egoistlik sayılmamalı.

  ilk 2 madde özellikle 2. maddeyi keşke birisi detaylı açıklasa.
  1
  mukallidfeylesof 1 yıl önce
  selam. 3 maddede popüler sorulardan oluşuyor. fakat hepsinin de cevabı mevcut. ben istek üzerine, özet halinde 2. maddeye değineceğim. bu soruyu daha sağlıklı anlamak ve kavramak için özgür irade kavramının iyi anlaşılması ve kader anlayışının üzerinde biraz durulması gerekiyor. konunun kendisi uzun fakat ben elimden geldiğince kısa tutmaya çalışıp basit analojilerle anlatımı desteklemeye özen göstereceğim.

  evet, 15-20 dk boyunca, onlarca satır yazmış olduğum entry nin kopyasını alayım derken hepsini sildim :d gece gece biraz üzdü bu ama neyse sağlık olsun. yarın fırsat olursa tekrardan daha geniş ve derli toplu bir şekilde yazarım artık. rezervleyeyim burayı :)
  0
  utopikbeyin 1 yıl önce
  off kötü olmuş buradan hissettim acını. sağlık olsun. dinlemeyi isteriz. hatta ayrı bir başlık altında anlatırsan daha da iyi olur. :)
  0
  shewolf 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  bu tür sorular benim de beynimde dolanıyor. hatta oyle noktalara geliyorum ki insanlar robot olabilir mi diye düşünüyorum. düşünsene sen bir robotu üretiyorsun ne cevap vereceğini kendin belirliyorsun. tıpkı allah tarafından yönlendirilmek gibi. ve dediğine hak veriyorum o gün kur'an'ı kerim'in mealini 2 3 sayfa okudum o kadar sıkıcı geldi ki 2 kelimeden biri o allah en büyüktür o yaratandır. allah affetsin sonra diyorum ki yeter be anladık büyüktür.

  mantığımla konuştuğumda, allah insana olayları kendi sunuyor fakat iradeyi kendi etkisi dışında bırakıyor. yani şeytan ve melek yanında. bu ikisi seni yönetendir.
  0
  captainflint 1 yıl önce
  westworld mü izledin ? :d
  0
  margenary 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
 • 0
  iyialdatmak 1 yıl önce
  neden biz?
 • 0
  blueth 1 yıl önce
  kafasında saçı olmayan kel olan bacılarda turban takmayınca gunaha girerlermi.
 • 0
  samurai 1 yıl önce
  çokşükür yok
 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  583 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  magic
  banabubade

 • bu bölüm #sor bölümünün alt bölümüdür.
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)
  • kural dışı açılan başlıklar değiştirilecektir.