6
stabil insan modeli
Filmlerde, dizilerde kısacası televizyonda ki insan tiplemeleri çoğunlukla stabildir. Stabilden kasıt; hiçbir zaman duygu ya da düşünceleri değişmeyen, bir şeyi sonsuza kadar yapabilen, rezil olmayan, hata yapmayan, yorulmayan, mastürbasyon yapmayan, genelde ahlaklı, nedensiz yere sıkılmayan vb. robot gibi bir insan olmak. Bu uygulanan bir politika gibi geliyor, kim tarafından uygulandığını bilinmese de neden uygulandığı hakkında fikir yürütülebilir.

Gerçek hayatta durumlar farklıdır. Çünkü insan değişken bir canlı. Aynı duruma-olaya çoğu zaman farklı tepkiler verebilir. Mesela akşam sevgilinizle buluşacaksınız. Sevgilinizle buluştuğunuzda ona karşı tavrınız üzerinde; "ruh haliniz, gece nasıl bir rüya gördüğünüz, sabah nasıl kalktığınız, kahvaltıyı beğenmeniz ya da beğenmemeniz, okulunuzda ya da iş yeriniz de öğretmenin ya da patronun size nasıl davrandığı, işi ya da ödevi berbat ettiniz mi? biri tek sigaranızı istedi mi? akşam onun yanına giderken trafik var mı yok mu, yorgun musunuz?" tamamen bunlar etkili olacak.

İnsanlar bu stabilizasyon politikasının bilincinde değil henüz, o yüzden televizyonda gördüğü insan tiplemeleri gibi olmaya çalışıyor. Ancak insan istikrarlı bir canlı olmadığı için hani derler ya alışmadık götte don durmaz diye, aynen öyle oluyor. Stabil olmada başarısız olunduğu için bu sefer neden diğer insanlar gibi olamıyorum diye düşünüyor insan fakat bilmiyor ki bütün insanlarda zaten onun gibi düşünüyor ve bunalıyor bu durumdan. O yüzden bırakalım bu yapmacık stabil tavırları, kendimiz olalım, dengesiz olalım.
 • 2
  lethe 1 yıl önce
  İlk cümlende sorun olduğunu düşünüyorum. Tiplemeler zaten stabil olurlar. Stabil değilse tipleme değil, özgün bir karakter olmuş olur. Yanlışım da olabilir tabi, ama böyle olduğunu sanıyorum. Ama paragrafta güzel bir şeye değinmişsin. İnsanların bu stabil kişiliklere ulaşmaya çalıştığını söylemişsin ya, ben de kısa zaman önce tam o stabil dediğin tiptendim. Ne eksik ne fazla. Davranışlarım, duruşum, mimiklerim, günlük yaptıklarım hep aynıydı, tepkilerim bile. Ben de kendimi beğenmiyordum. Niye diğerleri gibi değilim gibisinden. Aslına bakarsan bunun daha çok bir özgüven veya ego eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü bu her tip insanda olabilen bir şey. Kendimizi beğenmememiz, kendimizle barışık olamamamız bunlara bağlı şeyler.
 • -1
  riseofhumanity 1 yıl önce
  Hiç böyle bi zorunlulukta hissetmedim kendimi. Galiba tv izlememenin yararları. Yada sen bunları götünden uydurdun.
  0
  markrenton 1 yıl önce
  yazdıklarım kendi fikirlerim ve herkes katılmak zorunda değil bu fikirlere, sende katılmazsan pek bir eksiklik hissetmeyeceğim.
 • 1
  anunnaki 1 yıl önce
  (pi: @markrenton) ayakta alkışlıyorum hocam. Siirle katkıda bulunmak isterim.

  Sabırlar tükenmiş, fikirler cephede
  İnat, küfür, saldırı var kefede
  Fikirsiz akıl konuşur da, şerefli vicdan nerede
  Susalım saygılı, kendimiz olalım bir kerede
  (Alıntıdır)
  0
  markrenton 1 yıl önce
  teşekkürler dostum
 • 1
  afy 1 yıl önce
  özet geç demeyeceğim
  1
  markrenton 1 yıl önce
  bende geçmeyeceğim


 • psikoloji

  bu konuda bilgilerinizi ya da deneyimlerinizi paylasabilir, ayni zamanda sorular sorabilirsiniz.

  9 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  medusaa

 • konunun disina cikilmamasi

  +18 icerik gerekmedikce paylasilmamasi

  hakaret iceren sozcukler kullanilmamasi

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...