2
diş çektirmeye gidip hafızasını kaybetmek
dişçi korkusu olan puvolarım varsa okumasınlar. diş çekilirken hata yapılırsa felç kalınabilir diye geyikler duymuştum ama hafızayla ilgili bir sıkıntı yaşandığını bende ilk defa duydum. olay 2005 te sıradan bir kanal tedavisi sonrasında gerçekleşiyor;

william’ın hafızası 2005’in 14 mart günü saat 13:40’taki dişçi randevusuna takılı kalmıştı. ingiliz ordusunda asker olan william’ın görev yeri almanya’ydı. dedesinin cenazesine gitmiş, döndüğünde ise kanal tedavisi için dişçide randevu yapmıştı.

“dişçi koltuğuna oturduğumu ve lokal anestezi için iğne yapıldığını hatırlıyorum” diyor. sonrası ise tam bir boşluktan ibaret.

o günden bu yana william hiçbir şeyi 90 dakikadan fazla hatırlamıyor. eskiye dair hafızasında hiçbir sorun yokken şu anda nerede yaşadığını hatırlamıyor. her sabah uyandığında kendisini hala 2005’te almanya’da dişçi randevusuna gitmeden önceki anda hatırlıyor. yeni tecrübeleri hafızasına kaydedemediği için zamanın geçmesi ona bir şey ifade etmiyor. bu nedenle her sabah ilk iş olarak eşiyle birlikte yazmış olduğu ayrıntılı notları akıllı telefonundan okuması gerekiyor.

william için yeni hafıza sanki görülmez mürekkeple yazılan ve yavaşça silinen bir şey. peki nasıl olmuş da sıradan denebilecek bir diş tedavisi beynini bu kadar derinden etkilemişti?

william’ın kanal tedavisi sırasında diş hekimi herhangi bir sorun görmemişti. ancak tedavi bittiğinde koltuktan kalkmasını istediklerinde renginin solmuş olduğunu, ayağa kalkmakta zorluk çektiğini gördüler. karısı, “gözleri boş bakıyordu, sanki şaşırmıştı, olup bitenlerin farkında değildi sanki” diyor. akşama doğru hastaneye kaldırılan william üç gün sonra biraz kendine gelmiş, ama hiçbir şeyi beş dakikadan fazla hatırlamaz olmuştu.

doktorlar önce william’ın anesteziye ters tepki verdiğini, beyinde kanamaya yol açtığını sandı, ama buna dair veri bulunamadı. olup bitenlere bir açıklama getirilmeden hastaneden çıkarıldı. william ailesiyle birlikte ingiltere’ye geri döndü ve psikolog gerald burgess’in hastası oldu.


william'ın hastalığının hala tanımı konulabilmiş değil. uçan mürekkep gibi bir beyne sahip durumda. her gün uyandığında aynı acıyı hatırlamak çok rahatsız edici birşey olmalı.
 • 1
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  kaynak pls anterograd amnezi yapan anestezik ilaçlar var ama bu çok uçuk.yazının başında 90 dakika diyor sonunda 5 dakika
  0
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  ilk başlarda yani diş tedavisinden sonra sadece 5 dakikyı hatırlıyormuş. psikolojik destekle uzamış hatırlama süresi puvo


 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  108 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ibrahimisbilir

  nesquik
  hukuk582
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.
popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...