4

suç ve ceza - f.m. dostoyevski

yazar: f.m. dostoyevski
çevirmen: mazlum beyhan
yayınevi: türkiye iş bankası (hasan ali yücel klasikler dizisi)
sayfa sayısı: 687
kitaba ulaşmak için; suç ve ceza


rus edebiyatına olan ilgimden dolayı, geçenlerde suç ve ceza adlı kitabı aldım. şuana kadar okumadığım için kendimi ayıpladım. herkesin bir gün mutlaka okuması gereken güzel bir kitap.


yazılış amacı
dostoyevski, dönemin rusya'sının durumunu bu kitabında ele almıştır. bu kitap betimlemelerin yanı sıra, karakterin psikolojik durumunu da okuyucuya aktardığı için, dünya edebiyatının tanınan eserleri arasına girmiştir. suç ve ceza, alt ve üst tabakanın durumunu dile getirmektedir. raskonlikov adlı karakterin alt tabaka ve üst tabaka arasında ki konuşmaları, dönemin rusya'sının tahlili niteliğindedir.


konusu
ilk başlarda, yazar raskonlikov'un amacını gizler. okuyucunun meraklanması sağlar ve bu taktik işe yarıyor genel olarak. çünkü merakta dolayı kitabı bırakamıyorsunuz. raskonlikov hor görülme ve üst tabakanın kendini büyük görmesini hazmedemez. bu bir çok senaryoda göze çarpıyor. raskonlikov, sonunda dayanamayarak bir cinayet işlemek ister, fakat iki cinayet işler. daha sonra yazar, cinayetin raskonlikov üzerindeki etkisini inceler ve derin psikolojik tahlillere girer. raskonlikov'un hal ve hareketleri değişir, hastalığı ciddi derecelere gelir ve hayal görmeye başlar...

devamı bu cinayetin üzerine raskonlikov'un kendiyle savaşı ve toplumu incelemesiyle sürüp gider. genel hatlarıyla roman böyle şekilleniyordu.


amaç
amaç tabi ki zamanın rusya'sını eleştirmektir. bu eleştirilerle halkı bilinçlendirmek amaçlanmıştır. hatta kitabı okuyanlar bilir, kitapta "mujik" diye bir kelime geçer. mujik: rus köylüsü demektir. ne kadar alçalmış bir toplum olduğu, dostoyevski'nin usta anlatımı ve seçtiği kelimeler ile anlaşılıyor.

mujik: rus köylüsü.


okumak isteyenlere tavsiye edilir.
 • 0
  ghostrider 4 ay önce
  kitaptan bir kaç sözü de yorum olarak bırakayım bari;

  "bazen hayatta öyle karşılaşmalar olur ki, hem de hiç tanımadığımız insanlarla, bir tek sözcük bile konuşmadan, birdenbire, tek bir bakışla ilgilenmeye başlayıveririz."

  "o zaman çarmıha gerilmek için kendi ayaklarımla gelirim sana, çünkü ben sevinçlere değil, aşağılamalara ve gözyaşlarına susamış bir insanım."

  "anlıyor musunuz, anlıyor musunuz sayın bayım, bir insanın artık gidebileceği hiçbir yerinin olmaması ne demektir, anlıyor musunuz? çünkü her insanın gidebileceği hiç değilse bir yerin olması gerekmez mi?"

  "hastalık mı suçu doğruyordu, yoksa suç mu kendi yapısına uygun, hastalığa benzer bir şeyleri geliştiriyordu?"

  "tam tersine, yüreği öylesine bomboştu ki, şu anda bu karakol odası polislerle değil de en sevdiği dostlarıyla dolu olsaydı bile, herhalde onlara söyleyecek bir tek insanca söz bulamazdı. yapayalnızlığın, tek başına kalmışlığın sonsuz acılar veren karanlık duygularıyla doluvermişti birden yüreği."

  "avluda kimsenin bulunmadığını görünce içeri girdi; hemen kapının yanında, fabrika ve atölye olarak kullanılan bu tür yapıların hemen hepsinde sıkça rastladığı gibi, çitlere dayalı bir su oluğu gördü; tahta perdenin oluğun hemen üzerine gelen bölümünde böylesi yerlerde hep görülen bilgece bir yazı gördü. tebeşirle yazılmıştı yazı: 'burada durmak yasaktır'. "

  "
 • 0
  adolfbey 4 ay önce
  kitabı geçen hafta 7 gün içinde okudum ve
  kitap tamamiyle mükemmel bir huşu ile yazıldığını heryerinden belli ediyor.betimlemelerdeki hasaasiyet ile karmaşık olayları anlatışı zaten başlı başına bir yetenek.olayları takip etmek zorken birde betimlemeler ve farklı olaylar kitaba muhteşem bir derinlik katıyor

  beş üzerinden beş veriyorum
2 saat önce
 • kitap ve film tahlilleri

  OKUDUĞUNUZ KİTAP VE İZLEDİĞİNİZ FİLMLERİ TAHLİL EDİP KENDİ KELİME VE CÜMLELERİNİZLE PUİVE AKTARDIĞIMIZ BÖLÜMDÜR.

  114 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ghostrider
  utopikbeyin
  indus

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 •             bölüm kuralları

  => kişiye karşı hakaret, alay vs. yasaktır.

  => konu dışına çıkmak yasaktır.

  => açılan içerikler "kitap - yazar" ya da "film - yönetmen" şeklinde açılmalıdır.

  => bölümümüzü takip etmeyi unutmayın.