4
belçika kralı 2. leopold
afrika kongosuna yaptıklarını da adolf hitlerin sahneye çıkacağı güne kadar acımasızlığın 1 numaralı temsilcisi olarak kalmıştır.

kongo belçika'nın sömürgesi ülke konumundaydı. kral leopold gizlice gönderdiği heyetle kongo'daki kabile şeflerini kandırarak kongo topraklarını parça parça satın almıştıdaha sonra uluslararası bir konferansta bu tapuları göstererek kendisine karar çıkarmış ve avrupa devletleri kongo'yu kral leopold'ın özel mülkü olarak tescillenmişlerdi.bu topraklar üzerinde yaşayan 20 milyon afrikalının o zamanlar efendisi kral leopold olmuştu.

1880 ve 90 ların itibaren yeni otomobil endüstrisi ve bisiklet endüstrisi lastik yapımında kullanılan kauçuğu su gibi, oksijen gibi arıyor ve çok muhtaçlardı.kral leopold'un kongo'su dünyanın bir numaralı kauçuk üreticisiydi.

20 yıl gibi kısa bir sürede belçika'dan 8 kat daha büyük olan bu topraklarda adeta ülke devasa bir çalışma kampı na dönüştü.

kongoda ki belçika askerlerinin her birine belirli sayıda kurşun verilmekteydi.askerler kurşunlar boşa harcamadığını ispatlamak için öldürdükleri yerlilerin kesik ellerini getiriyorlardı.bazense mermilerin boş gitmesi durumunda hayatta olan yerlerin ellerini keserek eksiklerini tamamlıyor.

atalarımıza ve türk milletine sürekli insanlık dersi veren ve bizi hor gören avrupalıların atalarının yaptıklarının sadece bir kısmıdır kral leopold'ın yaptıkları.bizim atalarımız ise asırlar boyu topraklarında yaşayan insanlara hiçbir şekilde zulüm etmemiş olup barış içinde yaşamışlardı.
 • 0
  oxygen 1 yıl önce
  avrupa'da temiz denilebilecek bir tane kral yok ki anasını satayım
  3
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  öyle ama tarih kitaplarında barbar türkler, korsan türkler diye geçiyoruz
  0
  oxygen 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  tarih çok acayip bişey zaten. misal biz hala başkalarının bize dayattığı tarihi okullarda öğreniyoruz.
  2
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  marsall yardımıyla değiştirilen eğitim sisteminin dayatmalarını öğreniyoruz. türklerin 1071 anadoluya diriş değil dönüş yaptığı mö 8000 senesnine kadar dayanan türk hükümdarlıklarının izleri bulunmasıyla kanıtlandığı halde hiç bir babayiğit çıkıpta bunu televizyonunda yayınlıyamıyor.
  0
  oxygen 1 yıl önce
  yalan tarihimizden zevk alıyoruz demek ki.
  2
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  anlıyamıyorum puvo insanlara anlatıyorum bakın bunlar kanıtlanmış belgelenmiş olaylar kaynak öneriyorum. hala kimsenin umrunda değil evet deyip geçiyorlar. hürremin dekoltesi hunharca ilgi duyuyorlar ama bu vatananın önceden de bize ait olduğuna zinhar inanmıyorlar
  0
  oxygen 1 yıl önce
  küçüklükten beri hep insanların önüne tabular koyuyoruz çünkü. çünkü bu iş ancak böyle olur başka hiç bir şey olamaz diyoruz. hayır ya olamaz diyene sen yalancısın diyoruz. yetişkine bunu yapınca karşı koyar ama çocukken bunları yapınca kocaman duvarlar örüyoruz. kolay değil o duvarları yıkmak. çünkü korkutulmuş...
  2
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  aynen soru sormamıza veya yeni yetişecek neslin soru sormasına dahi önlüyoruz saçma sapan şeyleri soruyor bize göre ama bizde bilmiyorduk bizamanlar onları çocuk onların cevabını öğrensinki bizimde cevabını bilmediğimiz sorular sorabilsin sormaktan korkmasın
  0
  oxygen 1 yıl önce
  bizdeki temel problemlerden biri de o. okuyup araştırmamak. farklı bişeyle karşılaşınca "olur mu öyle şey amuhagoyum ya" diye tepki vermek.

  bizde gelişmek geliştirmek yeniliklere açık olmak mümkün değil. yıllardır aynı kafa "ne gerek var" "gavur icadı" "ben nasıl yapayım"

  ülkenin %60'ı "neden?" diye sorduğunda sadece "hebelehübele" diyebiliyor
  2
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  o gavurun icadının 1-2 aylığını basıp alıp cebinde evinde yolda sokakta bayırda kullanıyosun sonrada 'adamlar yapıyor abee' . hadi bişey yapmıyorsun yapana sahip çık kendi yerli malını kullan. adam icat yapıyor sahip çıkan yok. iki gün sonra ya öldürülmüş ya beyin göçü yapmış. belirli başlı geyiklere kapılmış gidiyoruz en meşhuru türkiyede çok bor var ama çıkarttırmıyorlar.
  ulan sen boru kase yapmak için kullanabiliyorsun anca çıkarttıpta napacan ham madde olarak satacaksın anca.

  ekonamik bağımsızlığını eline almak için yerli üretimi güçlendireceksin gidipte gavurun malını almayacaksın sokmayacaksın ki ülkene yerli piyasa gelişebilsin üretebilsin
  1
  oxygen 1 yıl önce
  vecihi hürkuşu vatan haini ilan ettik. devrim arabalarını toprağa gömdük. aziz sancarı yurtdışına kaçırdık adam nobel aldı. canan dağdeviren türkiyede olsa doktorasını bile yapamazdı heralde.

  ama biz zamanında kendi bayrak ipimizi kendimiz üretiyoz diye bayramlar yaptık neredeyse. türk üretimi diye sattığımız şeyi çinden satın alıp sadece üzerindeki markayı değiştiriyoruz.

  aselsan yılda yüzlerce buluş yapıyor patentini alıyor, ama bir tane yatırımcı yok üretime geçebilelim.

  biz 3. sınıf dünya ülkesi olmaya mahkumuz. 3. sınıf insan muamelesi görmeye mahkumuz maalesef..
  2
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  vecihi hürkuş gibi isimlerim unutulmamış olması sadece sen ve ben bilmiyorum demek ki daha önce kimseyle konuşurken bu isim geçmemişti sen biliyorsan başka bilenlerde var.

  önemli olan bu bilenlerin geçmişten ders çıkarabilenlerin günümüzdekilere sahip çıkması devrimin lav edilmesinden vecihi hurkuşun yaptığı uçağın yakılmasından aldığımız dersle, aziz sancarlara, dağdevirenlere sahip çıkmalıyız.
  bunu insanlara araştırmayanlara kafasına zorla sokmalıyız ki medeniyeti yakalıyalım.
  0
  oxygen 1 yıl önce
  sahip çıkamıyoruz. sahip çıkamadıkça beyin göçü yaşanmaya devam ediyor. bir şeyler yapmak isteyen insanlara belli kuralları dayatıp önce bunlar diyoruz. kurallarla uğraşmaktan istediği şeyle ilgilenemiyor ki.

  zaten şu an ülkede ucuz işçi politikası var. çin olma yolunda adım adım..
  2
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  doğum oranının artırılmaya çalışılması, taşeron sistemine geçilmiş olması, vatandaşlık verilmek istenmesi ucuz işçi politikasına geçildiğinin kanıtıdır.
  ama türkiye standartları ve nüfus kapasitesi açısından çine erişe bilmesi için çok uzun zaman gerekiyor.
  eğer bu zaman içerisinde bu politikanın yanlışlığı ülkeye vereceği zarar ve canlı bomba gibi bir ekonomiye dönüştüreceği kavranamazsa geliştiğimizi sanarak dibi boylarız
  1
  oxygen 1 yıl önce
  şu anki göz boyama ne zaman sona ererse o zaman bi yerlere varmış olacağız. ama malesef bir takım anlık kaygılar nedeniyle suni işler yapılıyor. bunların temelleri hiç de sağlam değil. zaten sürekli sürekli yıkılıp yerine başka suni şeyler konuyor. neyse ki kimse hesap sormuyor/soramıyor
  2
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  çok güzel özetlemişsin aslında 'göz boyama'. başka yaptıkları birşey yok bi bankaya borcunu başka bi bankadan aldığı krediyle ödemek gibi.
  hesap soracak olanında arkasındakinin işine geldiği için hesap soracak olanda susuyor gök kuşağı oluyoruz işte.
  bu koşullarda yaşabilmek için ya cahil olcan ya deadpool kafasında yaşayacaksın.
  2
  oxygen 1 yıl önce
  hesap sormaya çalışanların ayağı kaydırılıyor iftira atıyor kasetleri çıkıyor hain ilan ediliyor. sürekli olarak toplumun önüne atılma gerçekleştiği ve sorgusuz sualsiz biat kültürüne sahip kişilere sahip olduğumuz için (her kesim açısından) bu kişi direkt olarak linç kampanyasına maruz kalıyor. kimse inkar da edemez çünkü artık çok normalleşti.
  -burada bahsettiklerim olur da birileri gelir de yanlış yere çeker diyerek açıklama gereği duyuyorum: bu her kurumda ve örgütlenmede gerçekleşen bir şeydir. mesela ben şu an mensubu olduğum kurum yönetimini eleştirmeye kalksam bir açığımı bulacaklar ya da iftira atıp beni kapının önüne koyacaklar.-


 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  108 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ibrahimisbilir

  nesquik
  hukuk582
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.
popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...