6

aşk nedir? faydalı bir şey midir?

bir ilişkiniz varsa, sevgililer günü, şampanya ve çikolataya rağmen yılın en sağlıklı günlerinden biri olabilir. bunun nedeni ise bilimsel araştırmalara göre, aşkın sağlık açısından bazı faydalarının olmasıdır.

aşk sizi mutlu eder.

ilk aşık olduğunuzda, dopamin yani ödülle ilişkili iyi hissettiren beyin kimyasalları özellikle aktiftir. bu hormon farkındalığınızı artırdığı gibi aynı zamanda size bulutlar üzerinde yürüyormuşçasına bir his verir.

dopamin seviyeleri, sevginiz olgunlaştıkça bile yükselebilir ancak kortizol ve serotonin düzeylerinin normale döndüğünü göreceksiniz.

cicim ayları geçtikten sonra, bu dopaminin tamamı, başka bir beyin kimyasalıyla oksitosin ile yer değiştirir ki bu da bağlanma hormonu olarak bilinir. oksitosin hormonunu stres hormonunun tam tersi olarak düşünebilirsiniz, tüm vücut fonksiyonlarınıza olumlu etkisi vardır.

insanlar güvenli bir şekilde bağlandıklarında, stres seviyeleri düşer. bize hep olumlu bakan birisi sayesinde kortizol ve adrenalin seviyelerimiz düşer ve bu da nörokimyasallarınızın dengede olduğu anlamına gelir.

eğer sevdiğinizden uzaksanız mesajlaşmak ve onu aramak dahi bu hormonların tetiklenmesini sağlayacaktır.

aşk kaygıyı hafifletir.

yalnızlık hissi, norepinefrin gibi farklı nörotransmitterlerin aracılık ettiği kaygıyı harekete geçiriyor. ayrıca, insanlar güvensiz ve tehdit altında hissettiklerinde kortizol ve adrenalin seviyeleri yükselir, bu da vücudunuzun stres yanıtını tetikler. aşık olmak ve başka birine yakın hissetmek endişeyi azaltabilir.

aşk, kendinize daha iyi bakmanızı sağlar.

bunu zaten anlatmaya gerek yok. normal zamanda dişini fırçalamayan erkekler dahi bir ilişkiye başladıklarında günde 3 vakit dişlerini fırçalarlar.

aşk, daha uzun yaşamanıza yardımcı olur.

araştırmalar, evli çiftlerin bekarlara oranla daha uzun ömürlü olduklarını gösteriyor. evli çiftlerin daha düşük madde bağımlılığı, düşük tansiyon ve daha az depresyon oranının bekar akranlarından daha düşük olduğu bulunmuştur.
 • 1
  sahtefrida 1 yıl önce
  ask ayni nefesi almak gibi...
  ask ayni göge bakmak gibi..
  ve sonsuz gibi..
 • 1
  bulent832 1 yıl önce
  yan etkilerinden kacinmak lazim yedimi bi kere sıkıntı
 • makaleler

  Çeşitli dallarda oluşturulan farklı içeriklerle ufkunuzu açmayı hedefleyen bir Puiv bölümüdür.

  9 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  darkier
  kalcasever
  meqt
  caytiryakisi

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.
 • aşağıdaki kuralların en az birine uyulması gerekir.

  1- yabancı sitelerden daha önce çevirisi yapılmayan bir metni çevirmek.

  (bilim, sanat, eğitim, teknoloji vb.)

  2- herhangi bir bildiğiniz konuyu, bilgi verme amacı güderek ve özen göstererek paylaşmak. 

  (çeşitli alıntılar vasıtasıyla renklendirilmeli, kaynağını belirtmek gereklidir.)

  bu iki maddeye ek olarak;

  + yazım kuralları, başlık düzeni ve yazınızın; giriş, gelişme, sonuç bölümlerinden oluşacak düzeyde bir uzunluğa sahip olmasını rica ediyoruz