mustafa kemal paşa'nın dini

  15
  stardogs 4.3.2018 15:06
  ben tarafsız bir şekilde söylüyorum sizce müslümanmıdır veya başka bir dine cemiyete mensupmudur ? çünki bayağı bir kaynakta kur-an'a karşı söylemleri var kaynak isteyenlere gösterebilirim.
 • 3
  aksini_iddaa_eden 4.3.2018 15:08
  müslüman görünmeye çalışıp halkın manevi duygularını sömürmemiştir en azından. sadece manevi duygular mı dedim. neyse...
  0
  stardogs 4.3.2018 15:10
  peki bana böyle yapan birini misal verirmisin ?
  3
  yaz 4.3.2018 15:16
  hala misal arıyorsan kenyada falan yaşıyorsun herhalde :d
  0
  aksini_iddaa_eden 4.3.2018 15:17
  öncelikle "-misin" soru eki ayrı yazılır. sorduğun soruya gelecek olursak da anlayan anladı puvo.
 • 0
  tofıta 4.3.2018 15:09
  müslümandır.
 • 0
  mrnoworry 4.3.2018 15:09
  ben tarafsız bir şekilde söylüyorum demişsin fakat senin yorumunu göremedim. atatürkün diniyle değil yaptıkları, emanet ettiği değerlerle ilgilenmeliyiz diye düşünüyorum. belki şahsen inançlı olmayabilir fakat kuranı kerimi türkçeleştirme çalışmalarıyla da bu dine hizmet etmiştir...
  0
  stardogs 4.3.2018 15:13
  kardeşim dua'yı ve kur-an'ı karıştırıyorsun. :) dua istediğin dile okuduğun kitap ise sadece o kitabın yazıldığı dilde olmalıdır hristiyanlar dünyanın dört bir yanında var ve çoğu gelişik ülkeler neden onlar kendi dillerine uyarlamadılar ?
  0
  mrnoworry 4.3.2018 15:17
  bu farklı bir tartışma konusu açıyor. kuranı arapçadan okumayalım da demiyorum fakat meal okumakta önem arzediyor... incil'in türkçesi var illa ana dilden mi okumalı. okumak mı anlamak mı? falan filan.. neyse konumuz atatürk'tü.
  0
  stardogs 4.3.2018 15:18
  yanlışın var incilin türkçesi yok incilde geçen bazı duaların meal diye tabir edebileceğimiz kelimeler var
  0
  stardogs 4.3.2018 15:19
  kardeşim ozaman sen farzedelimki almansın ve türkçe biliyorsun istiklal marşını türkçe mi okursun yoksa almancamı ? veya amerikalıların istiklal marşını okuması nekadar doğrudur ?
  0
  mrnoworry 4.3.2018 16:27 ~ 16:28
  konuyu yanlış yere çekiyorsun. istiklal marşını türkçe mi okur almanca mı?... bunu kur'an ın türkçe mealleştirilmesiyle ne alakası var. senin savunduğun nedir? arapça okuyup anlamayalım mı? herkes arapça mı öğrensin? eğer öyleyse her arapça öğrenen kuranı anlayabilecek midir?
  mesela ezan türkçe okunamaz. hiçbir ülkede kendi diline çevirip okumaz. o ayrı mevzudur
  0
  stardogs 4.3.2018 16:29 ~ 16:29
  çok alakası var herşeyin ilk'i iyidir ve özü iyidir buraya yabancı devlet gelip sana zorla kendi dilini öğretse naparsın ?
  0
  mrnoworry 4.3.2018 16:32
  halen neyi savunduğu anlayamadım. kuranı türkçe okuyacaksın diye baskı mı yapıyorlar sana şuan? :) arapça okurum, hatta mealiyle karşılaştırmalı okurum. hatta onunla da yetinmem farklı meallerle karşılaştırmalı okurum. ayetin geliş zamanı ve sebeplerine bakarım. mana derinliğini yakalamaya çalışırım. hele de en önemlisi hayatımda tatbik edebilmeye gayret ederim. tadından yenmez.. mevzu bu değil mi? neyi tartışıyoruz
  0
  stardogs 4.3.2018 16:37
  ama bugunun türkiyesiyle okursun ;)
  0
  stardogs 4.3.2018 16:30
  kıyafetle medeniyetler seviyesine çıkılsaydı bugun amerika değil ingiltere değil türkiye süper güç ve zengin olurdu.
  0
  stardogs 4.3.2018 16:30
  batıya dönük yaşamak sizleri ve bizleri medeni değil ancak köle yapar.
  0
  mukan58 4.3.2018 23:20 ~ 23:21
  saçmalıyorsun. atatürk kur'an'ı türkçe'ye çevirttiği vakit arapça'sının okunmasını yasakladı mı? kendinize gelin saçmalamayı bırakın. allah zuhruf suresinde "apaçık kitab’a andolsun ki, iyice anlayasınız diye biz, onu arapça bir kur’an yaptık." buyuruyor ibrahim suresinde de "biz her peygamberi, kendi kavminin lisanı ile gönderdik, ta ki onlara hakikatleri iyice açıklasın" buyuruyor. bu iki ayeti değerlendirdiğimizde allah'ın kur'an'ı anlamamız için gönderdiği apaçık ortaya çıkıyor. şimdi soruyorum anlamamız için kur'an'ın türkçe'ye çevrilmesi neden yanlış bir iş olsun? sen şimdi arap yaveleri mevzularına gireceksin ancak sonuçta anlaşılması için çevrilmiştir. ayrıca atatürk kendisi de çevirmemiştir. bugün bile hala revaçta olan meal elmalı'nın mealidir. elmalı'ya çevirten de atatürk'tür. bu kadar basit!
 • 0
  stardogs 4.3.2018 15:10
  ve unutmadan osmanlı döneminde yani yakın çağa bakarsak müslüman olmayanlar savaşa giremez asker bile olamazdı.
 • 4
  yaz 4.3.2018 15:15
  kimseyi ilgilendirmez, zaten kendisi inançsız olduğunu söylemekte.
 • -1
  democrat 4.3.2018 15:23
  bir liderin dini neden önemli olur hiç anlamam. ateist bir adamın yaptığı başarıları kendine yediremiyor herhalde bu millet. bugün tek eşlilik varsa, ülke (o ölesiye kadar) siyonist rejimler tarafından sömürülemediyse, modern eğitim sistemi varsa hepsi atatürk sayesindedir. kadınlar kendini birey olarak görebiliyor o adam sayesinde yoksa hepsi maldı. 10'ar 20'şer padişahın hareminde neyse..
  0
  stardogs 4.3.2018 15:24
  peki dostum e-devletten soy ağacına baktınmı ?
 • 0
  anilcan 4.3.2018 20:49
  tarafsız söylüyorum.
  bu söylemleri ortaya atan cemaatlerdir.
  bu söylemleri ortaya atan cemaatler cumhuriyet düşmanıdır.
  0
  stardogs 7.3.2018 00:28
  hiçbir cemaate ve cemiyete bağlı değilim hür fikrim ve hür hakkımı kullanarak yazıyorum zorunuza neden gitti ? sizlere gelince istediğiniz padişaha küfr'de bulunucaksınız allaha dine imana söveceksiniz sonrada kendi kahramanınıza geldiğindede direk laf yok kim bu adam ilahi varlıkmı ? yunanı denize döktük diye geçiniyorsunuz ne hikmetse sanırım yunanı denize dökerken onların adetini örfünü kıyafetlerinide denizden toplamışsınız.
  0
  anilcan 7.3.2018 02:19
  burda dine söven atalarim milleti için savaştı her atatürkcu ateist değildir ordan burdan duyduğun yalan yanlış bilgileri bana satma hiç bir cemaate bağlı değilsiniz o cemaatler kafalarinizi böyle abuk subuk yalan yanlış bilgilerle dolduruyor
  bide yukarıdaki kişiye devletten soy ağacına baktın mı demişsin
  " yunanı denize döktük diye geçiniyorsunuz" atalarından biri o savaşta savastiysa utanç kaynağısin zaten diğer turlu böyle cümleyi kurman normal
  su fethullah gülen cemaatinin etkisinden bi cikamadiniz ne hikmetse onların bu konudaki söylemleriyle sizlerin soylemleriniz benzer neden acaba?

  peki insanlar padişaha neden kufrediyor hakaret ediyor?
  atatürkün bir sozunu bırakıyorum.

  "ahmaklar, memleketi amerikan mandasina, ıngiliz himayesine terk etmekle kurtulacak saniyorlar. kendi rahatlarini temin etmek için bir vatani ve tarih boyunca devam edip gelen türk istiklalini feda ediyorlar ."
  mustafa kemâl atatürk


  0
  stardogs 7.3.2018 14:49
  fetullah gülen diyor hahaha fetullah gülen dediğin adam amerikanın en iyi ajanlarından ve vatan haini
  yıllardır ittihak ve terakki hürriyet diye geçindi sonunda hürriyet denen gafleti aldılar mustafa kemalin cinayetlerini sana ufak misallerle göstereyim deli halit paşa gibi bir yiğidin meclisde arkasından vurdurulması. ve deli halit paşayı vuranıda birine vurduruyorlar o vuranıda birine vurduruyorlar artık sen düşün nasıl bi cinayet bunlar sizin gibi aydınım diye geçinenler büst inşa etmekden başka birşey bilmiyor internet ile gezinirken bardaklarla mustafa kemalin resmini yapıldığını gördüm ve okadar saçma ki bunu yapınca ne oluyor ? nükleer bombamız mı oluyor ? sen önce atam diye savunduğun kişinin kim olduğunu iyice kaynakları ile öğren sonra gel deki bana böyle böyle.
  -1
  anilcan 7.3.2018 22:02
  aktroller alaynızın size para vereninde sizi bu hale getirenlerinde hepsi katkısız orul orul orman çocuğudur.
 • 0
  gokkusaklikus 4.3.2018 21:40
  www.turkmeclisi.org/

  bir okumanı tavsiye ederim
  0
  stardogs 4.3.2018 21:58 ~ 21:58
  "ben, manevî miras olarak hiçbir âyet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. benim manevî mirasım ilim ve akıldır." anladım hocam :) bunu zaten cıa' yazdı
  0
  gokkusaklikus 4.3.2018 21:59
  atatürk diğer bir konuşmasında ise peygamberimiz hazret- i muhammet için şunları söylemiştir."o allah`ın birinci ve en büyük kuludur o’nun izinde bugün milyonlarca insan yürüyor .benim,senin adın silinir,fakat sonuca kadar o ölümsüzdür"(4)
  lütfen seçerek alma genel bak :))
  0
  et2olamayangenc 5.3.2018 00:55
  halkin destegini almak icin sanirim stardogs'un verdigi sozu soylemezdi degil mi?
  0
  gokkusaklikus 5.3.2018 06:51
  bilmem
 • 0
  mukan58 4.3.2018 23:11 ~ 23:11
  atatürk'ün dini hakkında hiçbir şey söyleyemem çünkü iman mevzusu allah ile insan arasındadır. ancak bazı gerçekler de var. misal, atatürk'ün milli mücadele dönemindeki söylemleri ile cumhuriyeti, inkılapları iyice oturttuktan sonraki söylemleri birbirinden farklıdır. cemaatlerin ve bazı dindar insanların ağzına bulamaç ettiği klasik örnekler vardır "gökten indiği sanılan kitaplar" "medeni bilgiler kitabının önsözü" gibi. bu insanlar bu örnekleri verirken amaçları atatürk'ü kötülemek ancak dediklerinde haklı paylar var. şunu da belirtmek isterim ki atatürk'ü dindar olarak göstermeye çalışanların yukarı da dediğim cemaatlerden ve bazı dindar insanlardan farkı yoktur. ikisinin de amacı doğruyu söylemek ya da doğruyu anlamak değil atatürk'ü kendi isteğine göre göstermek istediğidir. neyse insanlara takılmayalım. demek istediğim şu. dediklerimi fazlasıyla eleştirenler de olacaktır elbette ancak atatürk dini kendi siyasetine uygun bir şekilde kullanmıştır. özellikle de milli mücadele döneminde. çünkü halka kendisini kabul ettirmeliydi yoksa milli mücadele başlamadan biterdi. halkın da dindar olduğu apaçık ortada. bu sebepten ötürü kendi planı uyarınca her attığı adımda kullandığı din olgusunu yavaş yavaş bırakmıştır ve en sonunda da yukarıda verdiğim örneklere(gökten indiği sanılan...) kadar gelmiştir. son olarak atatürk'ün bıraktığı eserleri, başlattığı ancak kendisinden sonra devam ettirilemeyen girişimleri, idealleri, istekleri, yapmaya çalıştıkları ortada. bu sebepten ötürü iki üç cahil adamın atatürk dinsizdi, atatürk kafirdi eğvle eğvle diye atatürk'ü karalamaya çalışması vefasızlıktır,değer bilmemezliktir. bu yüzden atatürk kafir olarak öldüyse de dindar olarak öldüyse de allah ile onun arasındadır. biz bıraktığı güzel eserleri çürütmemeye çalışalım bu yeterli. kısacası atatürk dindarsa da dinsizse de bizene!
  0
  stardogs 7.3.2018 00:30
  tabii canım istiklal mahkemelerinde asılan 10 milyon vatandaşımız haksız yere katledilen insanlarımız'da güzel eser
  0
  mukan58 8.3.2018 11:17
  10 milyon insan mı? hahahaha önce mantıklı, akıllıca düşünmeyi öğren sonra bana cevap ver tamam mı? 1936da türkiyenin nüfusu 16 milyon. hadi bir de kayıt dışı vs ekleyelim ennn fazla 25 milyon. sen bana gelmişsin 10 milyon insan asıldı diyorsun. birinci dünya savaşında bile 13-15 milyon arasında bir ölüm var. saçmalamayı bırakın!
 • 1
  et2olamayangenc 5.3.2018 00:53
  musluman degildir diye dusunuyorum halkin dini duygularinida somurmustur ama zeki adamdir vesselam.
  0
  stardogs 7.3.2018 00:30
  bencede zeki olmasa ingiltere ve diğer batı ülkelerinin uşaklarıyla manastırda tanışmazdı.
 • 1
  sakincalipiyade 5.3.2018 00:56 ~ 01:01
  peki mustafa kemal paşa'nın yani atatürk'ün dini seçimi müslümanlık olsun yada olmasın onun bu ülke için yaptıkları. osmanlı devletinden başlayarak onlarca savaşa katılmasını.
  emperyalizmin dişleri anadolu da gezerken onlara karşı savaşıp ülkesi için yaptıklarını.
  modern türkiye cumhuriyetinin kurmasını
  ve dahi dünya tarihinde önemli liderlerden biri olmasını değiştirmiş midir hayır.

  onun yaptıkları ülküsü ve savaşı başka dini başka konu. ve bence salt atatürk değil kimsenin dini konularda kimseyi yargılamaya hakkı yoktur.
  bu dini metinlerde de açıkça bellidir.
  0
  stardogs 7.3.2018 00:32
  peki kardeşim düşünki sen bu devletin liderisin kralısın veya hutta padişahısın asırlar boyudur gelen bir hanedandan geliyorsun hanedanının kahramanlığı şanı diz boyu arş duymuş derecede ve seni askerler darbe ile yavaş yavaş indiriyor veya katlediyor veya paşaların gelip sana ihanet ediyor ne yaparsın ?
 • 1
  damdanakan 5.3.2018 02:49
  ateisttir
 • 0
  selimakif 5.3.2018 11:17
  şu an,
  "alkolu yasaklayanları allah'a havale ediyorum" diyen bir milletvekilinin müslüman olduğu kadar müslümandır.
  neyse...
  0
  stardogs 7.3.2018 00:33
  doğrudur bu sözü söyleyen kişinin önce zeka seviyesini daha sonra ise müslümanlığını sorgulamak haktır.