5
türkiye kitap okumada gelişmiş ülkelerin çok gerisinde
yapılan araştırmaya göre türkiye, kitap okuma oranında gelişmiş ülkeler sıralamasında %12 ile son sıranın üzerinde yer aldı. almanya, ingiltere, fransa, italya ve amerika listede ilk 5 sırayı paylaştı.

siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? nasıl düzeltilebilir bu sorun?
 • 0
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  önemli mi?
  0
  puivundik 1 yıl önce
  evet önemli. çünkü gelişmekte olan bir ülke diye yıllardır zırvalanan o sözler okumamaktan kaynaklı ve ileri bir adım atamamamıza sebep oluyor. yani ne kadar okumaz ne kadar geride kalırsak o zaman söylenen gelişmekte olan ülke safsatasını yıllarca üzerimizden atamaz ve ilerleyemeyiz.
  sence önemsiz mi?
  0
  huseyinargun 1 yıl önce
  önemli mi dedi ya .dd
  0
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  ülkede önemseyen biri varmı?
  0
  puivundik 1 yıl önce
  3-5 kişi de olsak bizim gibiler var demek ki
  0
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  bu sorun düzelmez 3-5kişiyle olacak iş değil.kitlesel değişim lazım.adam nasıl olsa müslümanım diyor camiden çıkmıyor.ekstradan okuduğu ya da okuduğunu söylediği tek kitap kuran.ha onu da marifet sayıyor ki zaten yapması gerek.kısacası bu ülke düzelmez
  0
  huseyinargun 1 yıl önce
  abi olay o değil düzelmez de ama "önemli mi" diyince başka anlaşılıyo şimdi anladım seni
  0
  puivundik 1 yıl önce
  iş bizde bu ülke düzelmez kafasından çıkalım istiyoruz. daha fazla mücadele edelim bu konuda
 • 1
  taylan1917 1 yıl önce
  teog,ygs vs sınavlara çalışmak maksadıyla test çözmek ve konu ezberlemek zorunda kalan öğrencilerden ne kadar kitap okumalarını bekleyebiliriz ki?
  0
  puivundik 1 yıl önce
  bu tamamen öğrenciye yapılan ezberci eğitim zorlaması yalnız. içlerinde benim bildiğim okuyan çocuklar var. bir kere bir bu eğitimi vermekten aciz durumdayız. eğitim sistemi ezberci. çok klişe oldu ama :)
  0
  taylan1917 1 yıl önce
  mutlaka aralarından kitap okuyan öğrenciler oluyor,aslında bu sorun tek ezberci eğitimlede açıklanamaz,mesela çocuklar kitap okumaya özendirilmiyor,tamamiyle teknolojik materyallerle yaşama eğilimi yüzünden kitabı görmezden geliyor vs çok fazla sebeb var,ama kesin olan şu ki bu böyle devam ettikçe okullardan bilimadamları değil suçlular çıkacak,bizlerde diğer ülkelerin elinden geçinmeye devam edeceğiz
  0
  puivundik 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  bunun düzeltilmesinin bir kaç yolu var. en başlıca olanlarını yazayım. okullarda yılda 20 kitap okuyup onları anlatamayan öğrenciler ki bunlar ilk okul çağında da olanlar olsun, sınıfı geçsinler ama ödevleri olsun. ilerde karşılarına okumadıkları çıkacak diye düşünsün zor ama isviçre ve isveç bunu uyguluyor.
  bunun yanında eğitim sistemi değişebilir. çok uzun zaman sürmez en fazla 5 yılda yepyeni sistem çıkar ve sınavlı sistem farklı boyut kazanır. yıllardır herkesin almanyada öğrenciler ilgi ve becerilerine göre okula gönderilir ve kalifiye eleman yetişir diye bahsettiği sistem hiç zor değil. bu da her kesimin okumasının zor olduğunda belli bir kesimin yani okuyacak kesimin kalması anlamına gelir. muhtemel oran ise o zaman %60-85 arasında olur. o zaman gelişiriz büyürüz bizde.

  bunlar zor gibi görünse de değil. bazıları burada yazılan uzun yazıları okumaktan aciz. fakat insan gördüğü her yazıyı okumak zorunda öğrenmek için
  0
  oxygen 1 yıl önce
  kesinlikle katılıyorum. ben bu saçma sapan sınav sistemleriyle karşılaşana kadar (o zaman lgs mi oks mi ne vardı) yani 7. sınıfın ortasına kadar her gün kütüphaneye gider bir kitap alır okurdum. sonra ne mi oldu? özenip aldığım kitapların ilk 50 sayfasını hevesle okuyabiliyorum sonra araya sınavdı vs. başka şeyler giriyor...
  0
  puivundik 1 yıl önce
  kesinlikle puvom
 • 0
  magic 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  yolu çok basit aslında. bizim millet en cahilinden profesörüne kadar teknoloji manyağı bir millet. bu yüzden sık sık asgari ücretle çalışanların cebinde iphonelar görüyoruz. tabi bunun sebebi hava atmak da olabilir. ama yapılması gereken epub ve benzeri mobil kitap okuma platformlarının millete öğretilmesi. böylece çocuklar saçmasapan wattpad gibi yerlerde takılmaz. tabi işin korsan boyutu da var ama hırsızlık yapılacaksa da çalınan kitap olsun be haksız mıyım? kaldı ki dijital platformda kitaplar çok daha ucuz. yayınevleri dijitale teşvik edilmeli ve kitaplara uygulanan vergiler kaldırılmalı. tabi bunlar cahil halk isteyen yönetimin işine gelir mi bilemem. ama telefondan tabletten kitap okumak kesinlikle avantajlı. maddi kazanç, yanında yüzlerce kitap taşıyabilmek, yazılar küçükse büyütebilmek, ışık mı vurdu parlaklığı arttırabilmek, arabada kitaba bakamayan insanları duyduk ama ben hiç arabada telefona bakamyan insan duymadım... böyle uzar gider. belki bir sayfaya dokunmuyorsun ama bir yerden sonra alışıyor ona da insan. bence teknoloji çağında kalın kalın kitaplar taşımak ilkelce. keşke devlet liselerde tablet yerine amazon kindle gibi e-kitap okuyuculardan dağıtsaydı
  1
  puivundik 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  hırsızlık konusunda yanındayım. herkes kitaplar çok pahalı diyor almıyor. yılmaz özdil demişti ki ''okumak istiyorsanız ve eğer pahalıysa kitaplar korsan alın benim olanları bile'' bu söz çok güzel özetliyor. yayınevleri artık dijitale yöneldi zaten. ben yakın zamanda bir kitap yayınlayacağım ve dijital olarak. baskısı da anında üretim kanalı ile. bu ülkede okumayı yaygınlaştırmak çok çok kolay
  0
  magic 1 yıl önce
  merakla bekliyorum kitabini
  0
  puivundik 1 yıl önce
  kısmet olursa yakın zamanda kardeşim
  0
  sbb3 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  ellerindeki iphone lara pdf olarak indirebilirler kitaplari. onemli olan istek. okumak istemeyen adam hicbiryerde okumaz para falan bahane
  0
  puivundik 1 yıl önce
  kayılıyorum
 • 0
  pocari 1 yıl önce
  türkiye'de kitaba karşı şöyle bir zihniyet var "ya o kitaba 20-30-40 lira mı verdin?"

  kitaba verilen para miktarının az ya da çok olması önemli değil, para verilmesi sıkıntı. benim çevremdeki insanların hepsi "yahu kitaba para mı verilir?" düşüncesinde.

  diğer bir mesele de ülkemizde okunan çoğu kitap filmleri çıkan kitaplar. millet diyor ki "filmini izledim kitabını neden okuyayım?". halbuki bilmiyor ki önce kitabını okuması lazım.

  önce bu düşüncelerin yıkılması lazım. gerisi zaten gelir.
  0
  puivundik 1 yıl önce
  bu durum elbet düzelecektir
 • 0
  sbb3 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  halk cahil. bu yuzdendir. yok olusumuz yakindir
  0
  puivundik 1 yıl önce
  engellemek için çabamız
  0
  sbb3 1 yıl önce
  ımkansiz gibi bisey. butun gun turk dizileri izleyip magazin haberleri takip eden ve hayatin boyle olacagini zanneden genc nesilden hicbir sey beklemiyorum (bende gencim de bunlardan degilim). su anki tek amacim guzel kucuk bir avrupa ulkesine gidip hayatimin geri kalanini orada gecirmek
  0
  puivundik 1 yıl önce
  aynı hayali kuruyoruz :)
 • 1
  breathsymphony 1 yıl önce
  anne baba sussun diye çocuğun eline telefon, tablet tutuşturmazsa veya televizyon, bilgisayar karşısına otutturmazsa çözülebilir, en temelde yer alan sorun eğitim sistemi değil (onunda eleştirilecek ve revizyon gerektiren çok fazla yönü var ama asıl olay ailede başlıyor) daha kendi çocuğumuzu eğitmekten aciziz, soru sorduğunda cevap vermekten kaçıyoruz, sonra çocuk öğretmen anladınız mı diye sorunca anlamadığı halde anladık deyip geçiyor. çocukta beyin süzgeci yok ki neyi anlayıp anlamadığını bilmiyor, sorgulama yapamıyor, o beyin süzgecini aile oluşturur işte.
  ben şanslıydım, bizimkiler benim çocukken sorduğum sorulardan kaçarlardı çoğunlukla cevap verirlerdi ama bazen uğraşmak istemezlerdi mesela bana oyalanacak bir şeyler verirlerdi, o kadar çok sıkardım ki onları, annem en sonunda sorduğum bir soruya gel benimle bunu bende bilmiyorum dedi ve eline bir ansiklopedi aldı ( o zaman internet yok tabii) birlikte araştırdık cevabı bulduk, sonra ben uzun bir süre o ansiklopediyle idare ettim okuması için birilerinin peşinde koşuyordum tabii, merak ettiğim başka şeyler olduğunda annem her seferinde o ansiklopedinin konuyla ilgili olan başka ciltlerini veriyordu.
  sonra ne mi oldu, okula başlayıp okumayı öğrendiğimde kimse beni tutamadı okumayı öğrendiğim ilk gece uyuyamadım ve gece annemi uyandırıp kitap okuyalım hadi dedim :), sonra ev kitapla doldu taştı, erken yaşta ağır sayılabilecek kitaplarda okudum ama hepsinin faydası oldu, sonra göz derecem hızla ilerleyince doktorum kitap okumayı yasakladı, bırakmadım ama azalttım.
  her neyse konunun dışına da çıktım biraz ama okuma alışkanlığı olmayışımızın sebebi aile eğitim sonraki basamak. annenin babanın değer vermediği bir şeye çocuk değer vermez bunu anlayamadılar hala, ona üzülüyorum.

  ha bide hobileriniz neler kısmına, kitap okumak yazmayı bıraktığımız zaman da artacak okuma oranımız.


 • kitap

  Bazen yalnız kaldığınızda en büyük dostunuzdur kitaplar. Dili olmadan bir şeyler anlatan ve sizi olabildiğince yükseğe taşıyan yegane şeylerden biridir. Öneri, tanıtım ve düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Abone olmayı unutmayın!

  22 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  dream0

  doganturgut
  puivundik
 • karalama, aşağılama vs kesinlikle yasaktır.

  şahıslar, yorumlarve siyasi düşünceler hakkında küfür yasaktır.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...