12

ruh hakkında-uzun bir aradan sonra devam yazısı

ruh, evrenleri oluşturan madde cevherinin de üstünde “cevher üstü hakikatler ” in üstündedir. bu durumuyla ruh, evren cevherinin ana özelliği olan atâlet ve hareketsizliğin tam karşıtı olan bir içeriğe sahiptir. evren cevherinde ruha ait hiç bir şey yoktur. ruhta da evren cevheriyle ilgili özelliklerin hiçbirisi yoktur. ruhun içeriğinin ne olduğu tasavvuru söz konusu değildir. çünkü onu betimlemeye ve tanımlamaya yetecek evrende hiçbir sözcük asla bulunamaz. ruhun içeriğini ve ne olduğunu incelemeye çalışmaksızın, onun var olma zorunluluğunu kabul etmek gerçeğe en uygun tutumdur. ruh ve evren cevherlerinden, birinden ötekine herhangi bir geçiş ve doğrudan alışveriş olası değildir. ruh ve evren cevherleri, arasında sonsuz bir erişilmezlik vardır. bir bedenin içinde ya da evrende ruh diye hiçbir şey yoktur. evrende ne varsa, hepsi/herşey maddedir, maddenin çeşitli durum ve görünüşlerinden ibarettir.

hiç bir mekân ve sınır tanımayan sayısız/sonsuz evrenler karşısında ruhun durumu söz konusu olunca; ona insanların tâbi olduğu, evrenleri bile kapsamaya yetmeyecek kadar beşeri idrake bağlı bir yer/mekan tâyin etmeye kalkışmak hatâların en büyüğü olur. şu halde, ruh için; iç, dış, mekân vb. kavramları düşünülmeksizin , sadece; “ruhlar tüm evren cevherinin üstündedir ” demekle yetinmek gerekir. evren oluşumunun ve var oluşunun amacı; ruhlar dediğimiz hakikatlerin, evrenimizle ilgili olarak tekâmül şeklinde kabul edilen ve “ihtiyaç ” kavramı ile simgeleştirilen durumların gerçekleştirilmesidir. madde evreni ruh için ancak bir araçtan ibârettir. madde aracının amacı, ruhların ihtiyaçlarının evrenimize ait tekamül diyebileceğimiz kısmının gerçekleşmesidir ki, bu da “ünite ” diye ifâde edilir. ünite konusuna girmeden önce, ruh-evren(madde) ilişkisinin, birbirinden apayrı cevherler olmasına karşın, bu ilişkinin nasıl olduğu konusu üzerinde durmakta yarar var.

okunma durumuna göre devamı sonra...
 • 0
  mecnun58 7 ay önce
  ruh halim
  içime biri bomba yerleştirmişde
  ibneligine pimi çekmiyor gibi
 • 1
  logic 7 ay önce
  selman sen misin?

  bu arada yazı ilgimi çekti, ruh kavramı benim de merak ettiğim bir şey. yazıyı okurken, sanki modern said nursiyi okuyormuş gibi hissettim nedense. kafamı toparlayamıyorum ruh konusunda, sanki bir gün bilimsel olarak kanıtlanacakmış gibi geliyor.
  0
  dusunenfasulye 7 ay önce
  selman değilim dostum :)
 • 0
  hedap 7 ay önce
  özet; ruh=yaratıcı.
 • 1
  ruhan21 7 ay önce
  devamini heyecanla bekliyorum.
 • 0
  anarchist 7 ay önce
  kardeşim ne anlatıyon sen