14

kitlesel kriz ve perspektif

perspektif ne demek?

eşyanın sabit bir noktaya göre uzaklıklarının, aralarındaki duruş farklar nın canlandırılacak şekilde resmedilmesidir.

bilimcesi bu anlama gelebilir, fakat beni bugün bahsedeceğim tarafı "bakış açısı" olacak.

muhakkak etrafımızda dönen sistemde yaşadığımız ve başımızdan geçen her türlü iyi yada kötü diye sınıflandırabileceğimiz olaylara birer bakış açımız, birer fikrimiz, birer tavır biçimimiz var. ve oluyor. ve buna engel olunamaz. çünkü insan yaradılış gereği buna karşı koyamaz.

bu cepte.

lakin bazı olaylar, bazı durumlar ve bazı kişiler göz önünde bulundurulunca "bakış açısı" dediğimiz fark ortaya çıkabilir. bunu parmak izine benzetebiliriz. yani nasıl her insanın parmak izi birbirinden farklıdır. nasıl milyarlarca kar tanesi bile birbirinden aslında farklıdır, bakış açılarıda insandan insana göre değişkenlik gösterip, her insanın her türlü olaya yada durumu bakış açısı farklıdır.

lakin;

çoğunluk dediğimiz, genelleme olarak nitelendirdiğimiz bazı durumlar olabilir. yapılan araştırmalara göre bakış açıları, yani perspektifleri diğer ve çoğunluk olarak kabul ettiğimiz topluluktan farklı olan ve bazı şeylere farklı bakabilen insanlar toplumda, iş hayatlarında, sosyal ilişkilerinde her zaman bir tık önde ve başarılı olmuşlardır.

pekala bunu nasıl yapabilirsiniz?

bir örnek verecek olursam, şöyle bir örnek verebilirim. tamda şuan yaşanılan ve bu yazıyı okuyan sizlerinde tanık ettiği birşey hemde.

mesela ben, yazının ve eserin sahibi olan yazarın bakış açısı.

neye bakış açısı?

mesela bu iki kavrama bakış açısı diye nitelendirebiliriz. çoğunuz bu iki kelimenin anlamını biliyor. ne olduğunu biliyor. hatta bu iki kelime ile ilgili soru sorulduğunda bazı kesiminiz üçbeş satır karalayıp yazıda yazabilir. veyahut benim gibi bu iki kelimeye farklı açıdan bakıp bunu açıklama, örnekler ile sunma, veya insanlara gösterme çabasına girebilir.

ama kabul edelim ki; çoğumuz ve genelimiz ya bununla uğraşmak istemez, yada aklına gelmez. yani diyebilir miyiz ki, bu iki kavram hakkında 10 kişiden 8'i bu şekilde bir içerik paylaşabilir?

evet, bende öyle düşünmüştüm.

bu bir ego belirtisi yada öteleme değil. bu tam olarak bakış açısı. bazılarımız bazı şeylere öyle bakarken, bazılarımız bazı şeylere böyle bakıyor ve bakabiliyor. bu bir yetenek değil bence, insanın doğasında olan gayet natural bir durum. yetenek kısmı nerede çıkabilir? hmm..

sanırım şuralarda çıkabilir,

konuşma yeteneği, ikna kabiliyeti, özgüven vb. gibi durumlarda çıkabilir. fakat bakış açınızı değiştirmek için, bazı şeylere genelden aksi ve negatif yönde, daha ince ve daha detaylı bakmanız için herhangi bir yeteneğiniz yada birşey yapmanıza gerek yok.

zaten istemeseniz bile bakıyorsunuz. içinde olan birşey. yani bir örnek daha vereyim, daha çok pekişecek ve bana hak vereceğinizi düşünüyorum.

mesela, çoğumuzun aklından geçmiştir, güzel, ilginç, ve insanlar tarafından çok görülmeyen içerikler üretip bunları insanlara sunmak, veya şarkı müzik bestelemek ve yapmak, bunu milyarlarca insan düşünmüştür. yani bu kavramlara bakış açılarımız farklı oldu bir şekilde. doğru mu? bence doğru.

ama bazı insanlar bunları hayata geçirdi. youtuber oldu, şarkıcı oldu, yazar oldu, gitarist oldu, müzisyen oldu.

yetenek kısmı burada ortaya çıktı.

ama sonuç olarak perspektif dediğimiz şeyi her insan yapabiliyor. bunu bir iki örnek ile kanıtlamış olduk.

bakın ben bir tavsiye abidesi, yada herhangi önem arz eden biri değilim, fakat verebileceğim en naif, en ücretsiz, ve en fayda sağlayacak önerim şudur;

sizlere, dilimin ulaştığı herkese, yada ulaşmadıklarına evren ile gönderiyorum;

"bakış açılarınızı değiştirin, genelleme yapmak iyidir fakat her zaman değil, insanların genelinin kabul ettiğini doğru sanıp, ortada olan o durum hakkında aklınızdan geçen bakış açınızın saçma olduğunu falan düşünmeyin. ötelemeyin. onun üstüne gidin. unutmayın, çoğunluk her zaman doğru söylemez. hatta çoğu zaman genelleme yapılan bir şey yanlıştır.. koyun psikolojisi denilen bir durum var. bunu biliyorsunuz."

bu bakış açısı neden bu kadar önemli ona gelecek olursak;

çünkü bizlerin bakış açıları, bunları yeteneklerimiz doğrultusunda hayata geçirme eylemimiz, insanlara sunmamız, kitlenin ve toplumun birçok haritasını oluşturuyor. sosyolojik birçok kavram ve olgu ortaya doğuyor.

iyi yada kötü.
negatif yada pozitif.

şuanda ülkemizde ve global anlamda dünyada oluşan bütün "kitlesel kriz" diyebileceğimiz her türlü olumsuz hal ve durum,

biz sevgili insanlardan çıkıyor.
bizim perspektiflerimizden türüyor.

bu kadar çok negatif şeyin olduğunu göz önünde bulundurunca ise karşımıza şöyle birşey çıkmaz mı yahu arkadaş?

"bakış açılarımızı düzeltmenin vakti geldi. çünkü değiştirmediğimiz sürece böyle krizler yaşanacak. demek ki bir yerde yanlışlık var ve yapıyoruz. demek ki genelleme her zaman iyi değilmiş. demek ki her zaman çoğunluk haklı değilmiş."

beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. konu hakknda herhangi bir yorumu olan, olumlu yada olumsuz paylaşırsa çok sevinirim. tamamen doğaçlama, an itibari ile aklıma gelen iki kavramdan üstünden gidip birşeyler karalamaya çalıştım. umarım bir faydası olmuştur.

iyi akşamlar puiv ailesi.
 • 2
  zeynepgm 1 ay önce
  kime göre, neye göre kriz zaten? :) yazılarını beğeniyorum, doğaçlama fakat sanki üzerinde çalışılmış gibi, bravo.
  1
  sjense 1 ay önce
  bütün işin sonucunda çıkan önerme: kime göre, neye göre kriz :)) teşekkür ederim değerli ve güzel yorumun için beni mutlu etti, öyle doğaçlama gelişiyor işte, biraz ağız yapmayı seviyorum. ondan sanırım.
 • 1
  hedap 1 ay önce
  gayet iyi. konudan kopmuyorsun. bazen böyle deneme türünde yazılar okurken her satırda viraj alır gibi başka konulara savrulup duruyorsun ve sıkılıyorsun.
  ama sen aynı çizgide dümdüz gidiyorsun. hafif ve tatlı virajlar var ama keyifli:)
  bakış açısını her insan istese değiştirebilir veya başka bir perspektiften bakabilir ama fanatiklikten kaynaklanan bir geri çekilme var.
  sadece futbolda değil her konuda fanatiklik. bir telefon markasında bile fanatiklik var artık.
  birileri gelip sizin önünüze doğruyu koyuyor, siz de o doğruyu kabullenip geri kalan ve varsa reddediyorsunuz.
  1
  sjense 1 ay önce
  sevgili dostum bu değerli ve uzun yorumun için çok teşekkür ederim. :) "birileri gelip sizin önünüze doğruyu koyuyor, siz de o doğruyu kabullenip geri kalan ve varsa reddediyorsunuz." bu gerçekten çok acı.

  1
  hedap 1 ay önce
  orda dur. burada teşekkür edilecek biri varsa o da sensin:)
 • 1
  worldaccountofficial 1 ay önce
  ergenliğinde özel olduğuna inanıp yetişkin olunca normal bir insan olduğunu anlayanların durumu
 • 0
  ofsaytsizburak 1 ay önce
  kitlesel veya toplumsal kriz çok yoğun bir kavram. bunu sadece bir bakış açısı meselesine indirgemek yanlış olur. bazen sebeplerinden biri iken bazen sebeplerinden biri olmayabilir.
  bu krizler hukuk kuralları,ahlak kuralları gibi toplum düzenini sağlayan faktörler yozlaşınca,etkisini yitirince ortaya çıkar.
  yine bunu bakış açısıyla doğrudan bağlantı kuramadım. ama güzel,hoş bir deneme olmuş. zamanım olursa uzun uzun tartışmak isterim.
  1
  sjense 1 ay önce
  muhakkak geniş bir kavram, çokça sebebi, çokça etken vardır, ben sadece bir tanesi olan "bakış açısı" tarafından bakmak istedim. çünkü benim düşünceme göre; insan birşeylere olan bakış açısı ve tutumları ile, bir takım şeylere sebebiyet verir;

  biraz absürd bir örnek olacak belki ama, mesela hdp'li herhangi bir insana insanların çoğunda terörist izlenimi ve bakış açısı mevcut. fakat bu onların terörist olup olmadığını belirtmez. muhakkak onlarında davranışları ve yaptıkları savundukları şeyler yüzünden insanlar böyle düşünüyor ama şöyle düşün; onlara o bakış açısı ile bakmayan insanlarda var. gayet normal bireyler ve toplulukmuş gibi. ve sonuçta türk toplumunda bir kriz yaratıyor hdp partisi. 2 türlü farklı bakış açısından doğan bir kriz. yani bizler direkt olarak belli başlı krizlere bakış açılarımız ile doğrudan etki yaratıyoruz gibi geliyor bana.

  öyle baktım olaylara.

  ve hoş bir sohbet olacağından çok eminim. şu canlı serisini bir ara konuşalım vaktin olursa, gerçekleştirelim beraber :) çok isterim.

  (pi: yeni ● sjense ile canlı - aydakigunes) haberin yoksa şurada
  1
  ofsaytsizburak 1 ay önce
  çok farklı bir örnek verdin ama siyasete girmeden onu ben açıklayamam ki. o siyasi bir krizdir. tam olarak kriz de denemez hatta.

  zamanım olursa yazarım ama biraz bilgim dışında. elbet fikrim var tabi ama verilerle sağlamlaştıracak bir şey sunamam.
  yine de söylemeden geçemeyeceğim o konuyla ilgili. ister sanat ister bilim de ikisi de düzgün ve gerçekçi bir ekonomik programla pekişmedikçe hiçbir toplum kalkınamaz. ilerleyemez.
 • 1
  seskesbabayorgun 1 ay önce
  pek bir halt anlayamadım sanırım. canım sağolsun, fakat bilgiyi yaymak yerine içselleştirmenin daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. zira dünyayı değiştirmeye çalışan her birey işe kendinden başlamalı.
 • 0
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1886 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..