fedakar bir insan olmak

  13
  hamzabey 30.4.2018 05:04
  fedakarlık dünya'nın en lanet faaliyetidir. paran varsa parandan, paran yoksa maneviyatından ve insanlığından fedakarlık yaparsın. pislik bir duygudur fedakâr olmak, hep veren sen olursun bir kere alırsan öper başına koyarsın. sömürgeye uğrayan ülkelerden bir farkın kalmaz. iliklerine kadar herşeyini alırlar. hepsi bununla kalsa yine iyi, günün birinde öldürücü darbeyi de vurular; "sen benim için ne yaptın ki?"... insanlar varken, kedilere nankör denilmesi çok saçma.
 • 0
  ultraviolence 30.4.2018 05:09
  sonra neden bencilsin :)
 • 0
  kadiralikars 30.4.2018 05:11
  fedakarlık yapacağın kişiyi iyi bilirsen dünyanın en iyi hazlarindan birini verir sana fedakarlık.ama bilemeyip aşırıya kaçarsan onun karaktersizliği kadar seninde aptal durumuna dusebilecegin bir şeydir.
 • 1
  okkompt 30.4.2018 05:15 ~ 05:17
  gerçekten sevdiğiniz insanlar için ve kendiniz için fedakarlık yapın, yapacaksanız. (ilki için şu; karşılık beklenmez. o kişinin faydalanması yeterli bir karşılıktır gerçekten seviliyorsa. ikincisi için de şu; bazı filmler çok sıkıcı olsa da güzel tat bırakırlar sonradan. yoğun sıkıcı antremanlardan sonra kıyafetiniz iyi hisettirir ya da. boktan projeler, çalışmalardan sonra dönüp bakınca ürettiğiniz seye iyi hissedebilirsiniz vesaire. ya da zor kararlar almışsınızdır, ölürken içiniz rahat olur belki. işin kötüsü hüsran burada, yani kendi kendiniz için yaptığınız fedakarlığın boşa çıkması. orada da, şunu söyleyebilirim, abi ne önemi var. denedin işte. o kadar da küstahlaşmanın lüzumu yok. hayat.) derseniz ki e başka kim için fedakarlık yapılır? orası ahlak'ın konusu. komik olur o konuda şikayet etmek, hayal kırıklığı falan.
 • 0
  can23 30.4.2018 07:01
  kendinden sınırlarından hayatından bile hatta ödün vetip başka bir insan için elinden geleni yapmak.değer mi tabi orası size kalmış.
 • 0
  nechapu_ 30.4.2018 07:20
  yorucudur, kendi hayatını ihmal edersin.
 • 0
  gokkusaklikus 30.4.2018 07:33
  taviz vermektir. insanlar iyilikten anlamadığı için seni kullandıklarıni düşünürler. bu açıdan bakıldığı için de gereksizdir, üzücüdür, yıpratıcıdır.
 • 0
  lenadosvki 30.4.2018 07:54
  taviz vermekle karşılaştırılmamalıdır. fedakarlık özveridir. kendinden vermektir. öne başkasını koymaktır. şu hayatta özverili olun ama asla taviz vermeyin. bir kereyle başlar her şey. bir bakmışsınız sizi parça parça etmişler.
 • 0
  dawidmarley 30.4.2018 08:00
  dünyanın en qüzel şeyiiii
 • 0
  sizingibilerdenim 30.4.2018 10:35
  fedakarlık meselesi derin bir mesele bence. şimdi öncelikle fedakarlığı ne olarak tanımladığımız veya neden yaptığımız önemli bence... mesela insanlar dışarıda keyif çatarken çalışıp hayatına bir şeyler katan da fedakarlık yapıyor olabilir.
  ben ilişkilerden yola çıkarak konuşmak istiyorum. değer verdiğiniz ve hayatınızda yeri olan bir insan için yaptığınız fedakarlığı aynı zamanda kendiniz için yapmış oluyorsunuz çünkü bu fedakarlığı yapmak sizi mutlu ediyor ve haz veriyor yani yine işin içinde kendin için olan bir durum var. fedakarlık biraz da iyilik yap denize at durumudur bana kalırsa. yani fedakarlık yaptığın kişiden sana karşı sonsuza kadar senin beklentilerin doğrultusunda davranmasını bekleyemezsin. kendi içinden geleni kendin isteyerek yapmışsın ve konu kapanmış. ben fedakarlık yaptım ama kaybeden ben oldum bilmemne falan diye düşünmenin hiç bir anlam ve önemi yok. yaptıkların o gün seni gülümsetti ve içini okşadıysa yeter. geriye kalan sadece tatava...