13

burada benim bir kabahatim var mı ? (ciddi soruyorum)

gün geçmiyor ki bi deli çıkmasın karşıma.
bugün bir hocamızın odasına gitmemiz icap etti. ben, bir kız arkadaşım bir de erkek arkadaşım hocamızla beraber asansöre bindik. hocamız kadın ve 50’li yaşlarda. neyse efendim hocamızın odasına giderken asansörde bir beyefendi ile karşılaştık; kendileri hocamızın doktora öğrencisi ya da tanıdığı bir ahbabı imiş. beyfendi de hocamıza büyük bir hürmet gösterisinden sonra aramıza katıldı ve cümbür cemaat odaya vardık. işimizi hallederken de uzunca bir sohbet ettik.
nihayet ziyaretimiz sona erdi kalkıyoruz. beyefendi kapıdan çıkmaya yeltenen ilk kişi oldu; vedalaşmak maksatlı hocamızın(kadın), ve benim diğer iki arkadaşımın elini sıktı. en sona haliyle ben kaldım ve beyefendi tereddüt etti, hocamıza dönüp bana sorması gereken (ki böyle bir soru neden soruldu anlamadım) sizin eliniz sıkılır mı ? dedi. şimdi hikayedeki diğer iki kadın (hocam ve arkadaşım) tesettürsüz. beni biliyorsunuz zaten.
neyse sanırım bu beyefendi bu bakımdan tereddüt etti; ben tereddütünde bir sakınca görmedim, elimi uzattım tokalaştık.
sonra beyefendi odadan çıktı. benim hanım arkadaşım hocayla özel konuşmak istediğini söyledi, ben erkek olan arkaşdala beraber asansöre gittim.
beyfendi ile orada da karşılaştık, aksilik olacak ya asansör gelemedi. yine sohbet muhabbet. asansöre üçümüz bindik ve biner binmez beyfendi bana
“neden elimi tuttun?” dedi.
ben “anlamadım hocam?” dedim.
(hocam dedim çünkü kendileri doktora öğrencisi dolayısıyla benim hocam oluyor. bakın bu adam hoca, bildiğimiz eğitimci neyse)
“ben üniversite zamanları hanım arkadaşlarla tokalaşmak için elimi uzattığımda onlar çok şaşırıp sen müslüman değil misin diye sormuşlardı bana, bize nikah düşüyor sen neden benim elimi tuttun?” dedi.
ben gözüne far tutulmuş tavşan gibi kaldım cevap veremiyorum. neyse sonra dedim ki
“ağır bir muhafazakar değilim ve sizin beni bir kardeş gibi gördüğünüzü düşündüğüm için sizinle tokalaşmakta bir sakınca görmedim, sanırım yanılmışım” dedim.
uzun süren bir sessizliğin ardından asansörün kapısı açıldı, yarın hacettepede konferansta olacağım beklerim sizleri dedi gitti.
furkan dedi ki “kardeşim gitmeyeceğinden eminim ama ben bu herifi hiç sevmedim, sakın bir saniye bile gitmeyi düşünme” dedi.

insan ister istemez kendini kötü hissediyor. acaba hata mı yapmışım tokalaşmakta ?
 • 0
  rapunzel 1 ay önce
  saçmasalak paranoyakça davranmış adam ne yani diğer insanlarla tokalaşmak sıkıntı değilde sen mi sıkıntısın kafana bile takma
  0
  darzuj 1 ay önce
  sormayın ya kendimi o kadar kötü hissetim ki, sanki adamı yoldan çıkarıyormuşum gibi tepki verdi.
  0
  rapunzel 1 ay önce
  yani boşversene . sen kim olduğunu bildikten sonra boşver gerisini ayrıca insanın fikri neyse zikri odur derler adamda belki hiç irade yok bu yüzden yaptı
 • 0
  hedap 1 ay önce
  bunu yapanlar var. benim kendi kuzenim bile nikah düşmüyor diyerek elimi sıkmıyor. pek çok kez böyle salakça şeyle karşılaşınca insan haliyle kendini geri çekebiliyor bazen.
  0
  darzuj 1 ay önce
  ben bu kafayı anlamıyorum ya, bir insanın içinde ne varsa dışına da o taşar. ben 2.5-3 yıldır kapalıyım abilerim(kuzenlerim) ile geçmişte nasılsam hala öyleyim. saçlarımı onlardan sakınmamam değil sakınmam abes karşılanır bizim ailede, yanyana büyüdük aynı beşikte yattık. erkek kardeşim var onu nasıl görüyorsam arkadaşlarımı da öyle görüyorum. tamam eniştelerimin yanında dikkat ediyorum ama diğer türlüsü bana saçma geliyor. acaba bi hata mı yapıyorum, tesettürün mantığına ters bir mantık mı bendeki ?
  0
  hedap 1 ay önce
  ters değil. ama şimdi burada var bir iki nurcu bilmem neci kafa.
  hemen gelip damyalabilirler yaa olur mu öyle şey bir kadın nasıl olur da erkeğin elini sıkar bilmem ne.
  nurcu bir adam şöyle konuşuyor, karım evlendikten sonra kardeşinin dahi elini sikamaz. bu en düşük doz. bunun daha yüksek dozlari da var.
  böyle böyle bazi erkekler soğuyor sürekli karşılasinca. ama öyle bir ortam da öyle bir laf etmesi cahillik cehalet.

  0
  darzuj 1 ay önce
  ya şu da var hani belki o an tanıştığım statümüz aynı normal bir arkadaş olsa belki ben de tokalaşmazdım ama adama hoca gözüyle baktığım için cinsiyetini baz almadım yani o esnada kafam o yönde çalışmıyordu.
 • 0
  mavi_var 1 ay önce
  acaba sana nikah düşüyor da açiklara düşmuyor mu ? ama bak kansdr oldum ya . hngi bolüm ? nasil bir duşunce içerisinde ?
  0
  darzuj 1 ay önce
  lehçeler bölümü.
 • 0
  ufuktakiyakamoz 1 ay önce
  sakinkalcamsakinkalcamsakinkalcamsakin kalcamsakinkalcam
  1
  darzuj 1 ay önce
  ben kalamadım vallahi.
 • -5
  roxic7 1 ay önce ~ 1 ay önce
  üst edit: "aa ne var ya el sıkışmanın ahlakla ne alakası var" gibi dinden bihaber yorum yapan şahıslar özellikle okusun. adamın tavrı bir yana, evvela dininizi bi öğrenin.

  kaynak: sorularlaislamiyet.com

  peygamberimiz (a.s.m) de hz. ömer (ra) de biat alırken kadınların elini tutmamışlardır.

  bir erkeğin kendisine nikâhı düşebilen yabancı bir kadınla; bir kadının da baba, kardeş ve amcaları gibi mahremleri sayılan erkeklerin dışında diğer erkeklerle tokalaşması caiz görülmemektedir. bu hususta resul-i ekrem efendimizin (a.s.m.) nasıl hareket ettiği bizim için şaşmaz bir ölçü durumundadır. efendimiz (asm), kendisine bîat için gelen sahabî hanımlara şöyle buyurmuşlardır:

  “ben kadınlarla tokalaşmam. benim yüz kadına söylediğim söz bir kadına söylediğim söz gibidir.” (neseî, bîy’a: 18; ibni mâce, cihad: 43.)

  hadislerdeki ölçü bu şekilde belirtilmektedir. bundan dolayı gerek iş hayatında, gerekse ailevî münasebetlerde ve bazı merasimlerde, erkeğin kendisine yabancı bir kadınla veya bir kadının yabancı bir erkekle tokalaşması hususunda bir ruhsat bulunmamaktadır. ayrıca bu bir zaruret de değildir.

  islâm fıkhında (hukukunda) genel kaide olarak: "bakılması helâl olan yere dokunulması da helâldir." bundan sadece erkeğe göre yabancı kadınlar istisna edilir. meselâ erkek, hanefî mezhebine göre, yabancı bir kadının eline ve yüzüne belli şartlarla bakabildiği halde, dokunması câiz değildir. buna göre, kadınla musafaha (tokalaşma), kadın genç ve şehvet duyabilecek yaşta ise ittifakla haramdır. bu konudaki rivayetlerin hemen hemen hepsi ve sahih olanları rasûlüllah efendimizin (asm) kadınlarla tokalaşmadığını söyler.

  ümeyme bint rakika kadınların biatını anlatır ve:

  "allah rasûlü bizim hiç birimizle musafaha yapmadı, gidin artık, sizinle anlaşmış olduk, yüz kadına diyeceğim de, bir kadına dediğimden ibarettir, buyurdu." (taberî xxvnı/80).

  aişe (ra) validemiz:

  "vallahi allah rasûlünün eli aslâ bir kadının eline değmedi. o kadınlarla sözle biatleşti." demiştir. (kurtubî xvnı(71)

  hz. aişe (ra) validemiz bunu çok sonraları söylemiş olacâğına göre, akabelerde vuku bulan "bey`atü`n-nisâ" hakkında rasûlüllah (asm)`tan bilgi almış olması gerekir. aksi halde böyle te`kidli bir yemin etmesine anlam verilemez.

  bunun yanında rasûlüllah (asm)`ın kadınlarla elinde elbise varken, bir kâb içindeki suya, ellerini birbirine değdirmeden sokarak biatleştiği haberleri de vardır. bunlar da onun kadınlarla tokalaşmadığını gösterir. suyûtî, taberâni`den alarak, allah rasûlü (asm)`in kadınlarla "elbise altından" (tahtes`sevbi) tokalaştığı rivayetini, zayıf olduğunu belirterek verir. (el-câmi`u`s sağîr (fethu`ı-kadir) v/221 ) gümüşhanevî aynı hadisi şerhederken "bez altından" ibaresini "yani arada bir engel olmâksızın" diye açıklar ki, (levami`u`ı-‚ukûl v/605) doğrusu garip karşılanmalıdır. ama hadîs her hâlükârda zayıftır.

  safâ tepesinde allah rasulü (asm) kadınlarla biatleşirken hz. ömer (ra)`in de onlarla musafahalaştığı rivayeti de vardır. (kurtubî, a.g.e.) ancak sahih kaynaklarda buna da rastlayamadık. aksine onunla ilgili olarak meşhur olan rivayet şudur: ümmi atiyye anlatıyor:

  "rasûlüllah medine`ye gelince ensar kadınlarını bir evde topladı. sonra ömer’i bize gönderdi. ömer gelip selâm verdi. o evin dışından elini uzattı, biz de içinden uzattık. o da, 'allah`ım şahid ol!', dedi." (taberî, kurtubî, a.g.e.)

  görüleceği gibi burada musafaha değil, el uzatma vardır.

  şehvet duyulmayacak derecede yaşlı kadınlara gelince:

  hanefî fıkhının meşhur kitaplarından olan el-hidâye, onlarla musafahalaşmakta mahzur olmadığını söyler ve delil olarak hz. ebûbekir (ra)`in süt annesinin bulunduğu kabilelere gittiğinde, kocakarılarla musafahalaştığı ve abdullah b. zübeyr`in hasta bakıcı olarak bir kocakarı tuttuğu, ona ayağını ovdurup başını kaşıttığı haberlerini zikreder. (merginânî, el-hidâye ıv/84)
  2
  darzuj 1 ay önce
  benim kafam bu işe basmıyor ya cidden. ben bu kafayı anlamıyorum.
 • 0
  kahvelipuding 1 ay önce
  bana biraz seni sınamış veya anlamak istemiş gibi geldi ama tavır hoş değil. kimse kimsenin ne denli imanında olduğunu sorgulayamaz. zaten kadın önce elini uzatır. uzatmazsa erkek tenezzül etmez. bu adab kuralıdr. din biliyormuş adap bilememis.
  0
  ylnzkafa_ 1 ay önce
  evet önce kadın elini uzatır bunun tesettürle alakası yok adab kuralıdır
 • 0
  yakisiklibirdisi 1 ay önce
  sana direk elini uzatsa havada kalmasından çekinmiş uzatmasa gerçekten ayıp olurdu sayede cümlesi biraz absürt galiba bu olayı daha minimal normal bi halde halledebilir devamını getirmeyebilirdi.
 • 1
  ankaproduction 1 ay önce
  şu ülkede müslümanım diyen insanın yahudi olduğundan hep şüphe duymuşumdur. bu kadar seviyesiz, lakayıt, kişiye özel din kuralları adı altında o kadar çok zırvalk yapıyorlarki çıldırmamak elde değil. nikah düşmek nedir ya, insan insanın elini sıkamaz mı? sen karşındaki kadını (kusura bakmayın) şişme kadın gibi görürsen nefes alıyor olması bile senin için bişey ifade etmez. bi dönem bu yobazların ölü eşle 12 saat içinde sevişilir gibi necromanyakça talep ve istekleri bile olduğu yazılıp çizildi.

  benzer bir olay benim de başıma geldi. çok sevdiim eski bakıcımın evine gitmiştim. 26 yaşındaydım o zaman. 2 komşu teyze geldi. nezaketen hoş geldiniz diye elimi uzattım. onlar da sanki silah doğrultmuşum gibi geri kaçtı saol saol dedi bi kenara oturdu.

  sen kadınlara erkekler sapıktır, erkeklere de kadınlar sadece (tekrar özür dileyerek söylüyorum) şişme kadındır gibi şeyleri din adı altında öğretirsen olacağı budur.

  karşınızdaki insandır. kadın veya erkek değil. yok nikah düşer, yok tokalaşmam diyorsan da öyle yaşayan toplumlara vizesiz geçiş hakkımız var. hepinizi öptüm gençler.
 • 0
  ananyamus 1 ay önce
  akılları fikirleri sekste bu tip insanların. allaha kitaba tapmıyolar şeytanın uydurduğu seks üzerine kurulmuş dinlerine inanıyorlar.
 • 0
  nemkaldi 1 ay önce
  herkes müftü kesilmiş fetva veriyor.
  adamın hadsizliği bunu sana sormuş olması değil ders vermeye çalışması ona lafım yok.
  ancak tesettür konusuna gelirsek sen daha hangi erkek kadın birbirine haramdır onu bilmiyorsun. herkes kardeşin ve baban gibi değil. arkadaşı kardeşi gibiymiş bak sen polyhannaya... haram kızım haram konuşman dahi yasak. iyi bir araştır önce kadına neler serbest sonra mağdur edebiyatı oyna.

  önedit: sen çoooh müslümansın sanki gibi zırvalara girmesin kimse pis kırarım. ben bildiğimi yazdım. yabancı iki karşı cins birbirine yasaktır. el tutma hele.. peygamberimiz yapmamış. ben ondan bildiğimi yazdım. yazdıklarınız bana değil yani.

 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  581 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  magic

  banabubade
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)
  • kural dışı açılan başlıklar değiştirilecektir.