libya gerilimi

  0
  systemfailed 21.5.2020 18:42
  libya gerilimi yeniden tırmanıyor: türkiye’den ‘sert karşılık’ yanıtı
  dünya koronavirüs gündemine odaklanmışken libya’daki gerilim ise tırmanıyor. türkiye’nin savaşa müdahil olmasıyla savaşın seyri hafter güçlerinin aleyhine değişirken libya ulusal ordusu ile türkiye arasında sert tehditler gündemde
  dünyanın dikkati koronavirüs gündemine doğru odaklandığı bir dönemde libya’daki gerilim ise birkaç aydır yoğunluğunu artırdı. rusya destekli general halife hafter güçlerinin türk hedeflerine karşı "görülmedik şiddette" hava saldırıları başlatma açıklaması ardından türkiye’den “meşru hedef sayarız” karşılığı geldi.

  bloomberg haber ajansı, libya'da rusya tarafından desteklenen general halife hafter güçlerinin ülkedeki türk hedeflerine karşı "görülmedik şiddette" hava saldırıları başlatma tehdidinde bulunduğunu duyurdu
  dışişleri bakanlığı sözcüsü hami aksoy, hafter güçlerinden gelen açıklamaya yanıt verdi. aksoy, açıklamanın, libya’nın doğusunda dış destekle yeni savaş uçakları konuşlandırılmasından sonra yapılmasının dikkat çekici olduğunu belirtti.
  “hafter’e bağlı unsurların son dönemde sahada yaşadığı kayıpların hezeyanının bir yansıması olan bu açıklamanın, darbeci hafter’in ve destekçilerinin libya’daki ihtilafı tırmandırma niyetinde olduklarının en açık göstergesi olduğunu” söyleyen aksoy, "bu vesileyle libya’daki türk çıkarlarının hedef alınması halinde bunun çok ağır sonuçları olacağını ve darbeci hafter unsurlarını meşru hedef telakki edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz" ifadelerini kullandı.

  cumhurbaşkanlığı sözcüsü ibrahim kalın da, konu hakkında, "temsilciliklerimiz ile çıkarlarımızın hedef alınması halinde, hafter unsurlarını meşru hedef olarak telakki edeceğimiz bildiriyor ve her türlü saldırıya karşı en sert şekilde karşılık vereceğimizi vurguluyoruz" dedi.