2

frp

frp; bir zarla bile, hatta zor olmasa da olur, saatlerce oyayabileceğiniz, hayal gücü esaslı bir masaüstü rol yapma oyunudur. genelde insanlar rpg terimini bilirler. oyunlardan falan görmüşsünüzdür. bu rpg den biraz daha eskidir, ama bana kalırsa daha zevkli bir aktivitedir. oynanış mantığını elimden geldiğince açıklayacağım.

şimdi oynamak için ilk başta bir adet DM ( GM, dangeon master ve game master. oyunu yöneten kişi ) buluyoruz. DM'nin görevi hikayeyi anlatmak, oyunu yönetmektir. birkaç tane de oyuncu aldık mı başlayabiliriz. DM'miz size bir evren yaratır ya da var olan evrenlerden birini seçer. en azından çoğu kişi lotr evrenini bilir. böyle hazır evrenlerde de oynayabilirsiniz. mesela şöyle bir rol dönebilir

DM: dar bir sokakta yürümeye devam ettiniz. karşınıza eli silahlı, iri yarı 5 adam çıktı. etrafta tırmanacabileceğiniz yükseklikte bir balkon yok. ne yapacaksınız ? 

oyuncu 1: yayıma bir ok koyup hazırda beklemeye başlıyorum

oyuncu 2: adamlarla konuşuyorum. '' bırakın geçelim diyorum ''

ben genelde DM olduğumda böyle durumlarda zar atarım. mesela attığım zar 6 dan yukarı gelirse olumlu, aşağı gelirse olumsuz durumlar oluşur.

DM: adamlar konuşmadan üzerinize yürümeye başladı

oyuncu 1: en önden gelen elemanın kafasına nişan alarak atış yaparım

böyle böyle ilerler hikaye. oynaması zevklidir ama, cidden. ben yazınca pke bir anlamı kalmıyor tabii. ama o masa etrafında dönen geyikler hiç bir yerde dönmez.


 • karışık

  Karışık

  135 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..