8
en iyiye sahip olmak
İnsanın yaşarken izlediği yolun zemini oluşturan en temel olgulardan biri sürekli daha iyisine sahip olmak ve bu yolla varmak istenilen yerin sürekli o iyiye ulaşma amacının olmasıdır. Bilmem farkında mısınız ama hepimiz aslında bir şekilde sahip olduğumuz şeylerin farkında olmadan neden onların daha iyisine sahip değilim diye dövünüp duruyoruz. Mesela; elimiz var ama biz elimizde ki telefon eskiyince bir şekilde ondan sıkılıp bunun bir üst modelini almalıyız diyoruz. Hâlbuki o an o telefonu kullanamayacak insanların da dünyada var olduğundan ve bizim aslında o insanlardan daha iyi bir durumda olduğumuzdan bihaber gibiyiz. Sürekli iyiyi istemek tabii olarak insanoğlunun ilerlemesini sağlıyor keza, insanoğlunun şuan teknoloji ve bilim alanında bu noktalara gelmesini sağlayan da sürekli daha iyisini yapma amacı. Fakat bizim bu zamana kadar kendimizi geliştirmemizi ve tüm insanlığı bir şekilde bu dünya üzerinde daha kolay ve rahat yaşanabilen bir düzeye getiren bu amaç, şuan bizi tam tersi geriye götürüyor. Biz daha iyisini istiyoruz, ama daha iyisini isterken aslında sadece bize sunulan ve en iyisi bu denilerek önümüze konulan iyilere sahip olarak iyiye sahip olduğumuzu sanıyoruz. Ve işin kötüsü hepimiz bu durumun farkındayız.
 • 1
  iloveimagine 1 yıl önce
  Hayat bi yerden artırınca digerinden azaltıyor.Güzel yazı +1
 • 2
  lethe 1 yıl önce
  Kesinlikle. Bir de şu var ki, bize bu iyileri dayatanlar var. Bizim iyi ve kötü olarak bildiğimiz şeyler bize söylenenler. Kendi irademizle birçoğuna karar veremiyoruz. Sebebi topluma uyum sağlama çabamızdır. İyi ve kötüyü dayatanlara en başta reklamlar örnek verilebilir. Hayatımızın her yerindeler. Saliselik olsa bile bir televizyon programında ortaya çıkıp kaybolabiliyorlar. Bize iyi diye sunulan şeyler, aslında bizi etkilemiyor. Sadece onlara sahip olmamız bizim için iyi oluyor, onlarla ne yaptığımız değil. Bu döngünün sonunda da gerçekten iyi olan bunun başındaki kişilere ulaşıyor. Kısaca sömürülüyoruz. Haliyle hep daha iyisini istiyoruz. Alakasız gibi görünebilir ancak reklamdan görerek aldığımız bir çikolata bizce iyi olabilir, ancak yine kendini kanıtlamış bir firma ondan daha iyi çikolata ürettiğini iddia ederse biz de ona yöneliriz. Kısaca bize sunulan şeyin iyi veya kötü olduğuna bakmadan yönlendirmeleri farkında olmadan uygulayıp iyiye ulaştığımızı sanar, ve kısa süreli mutlu oluruz. Sonrasındaysa sıkılırız. Bu sadece çikolata için değil tabii ki.

  Sürekli iyiyi istemek özünde doğru olandır. Ancak bu sadece kişinin özgür iradesiyle amacına ulaşabilir. Aksi takdirde sadece kişi kandırılır.

  Günümüzde daha iyisini isterken neyi istediğimize dikkat etmemiz gerekiyor. Reklamlardan etkilenip gereksiz alışveriş yapmak yerine sokak hayvanlarını beslemek veya bağış yapmak bizi manevi olarak etkilediği için daha mutlu edecektir. Tek farkı fiziksel olarak fark etmememiz. Bunlar sadece tüketicilerin kendini farkına varamadığı için, yoksa kişinin akşamını güzel geçirmek için biraz atıştırmalık almasın da çok da sorun yoktur. İyiyi isterken amaç mutlu olmaksa, neyle mutlu oluyorsanız onu yapın.
  1
  yusufir 1 yıl önce
  Yazımın tam anlamıyla devamı niteliğinde olmuş. Yazıyı bu kadar uzun mu yazdım acaba diye şüpheye düştüm okurken. Aslında bende iş hayatımda tam olarak o anlattığınız çikolata olayını hergün insanlara birebir anlatma durumundayım. Anlatırken bu düşüncelere sahip olan bir bilinç altına sahip olmak da ayrı bir zorluk benim için.
 • 3
  serhatcakmak 1 yıl önce
  Bende şöyle bir şey eklemek istiyorum ; Dışarı çıkıyorsunuz ve bir çok insan bir birine bakıyor ve illaki size bakan da oluyordur sadece yürüdüğünüz yerde değil, binalardan, evlerden bakanlarda oluyordur ve o sırada sizin yerinizde olmak isteyen kaç kişi var biliyor musunuz ? O yüzden kendinizi çok şanslı hissetmelisiniz diye düşünüyorum ben açıkçası, gerçekten şükretmek gerekir her zaman. Sadece sağlığımız iyi olması bile yeter fakat çevremizdeki insanlar maalesef her zaman anlattığınız gibi en iyisini istemekte. Bu yüzden illaki bizimde isteğimiz oluyor fakat gerçekten emin olun gerek yok bu tür şeylere, elinizdeki ile idare etmeyi bilin, şükretmeyi bilin.

  Elinizdekinin değerini bilmiyorsunuz Allah size daha iyisini verir mi ? O yüzden her zaman bir iş yaparken ne kadar küçük olursa olsun ayrıntılı ve ince düşünün benim önerim budur, insanlar ile konuşmanızda dikkatli olun bir birinizi en ufak kelime ile kırabilirsiniz, bu yüzden bazen kendinizi başka insanların yerine koymak iyi olacaktır. Kendinizi her türlü konuda geliştirin, hobiler edinin ve geleceğinize odaklanın, ortamlar boş işler beyler, bayanlar. Çalışın ve istediğiniz yerde olun, asla ve asla imkansız diye bir şey yok bunuda unutmayın !

  Sağlıcakla kalın, iyi puivler !
  1
  yusufir 1 yıl önce
  Farklı renklerle aynı düşünceleri yorumlayabilmek ve bunu gormek gerçekten güzel bir olay. Teşekküler.
  1
  serhatcakmak 1 yıl önce
  Rica ederim, ben teşekkür ederim. :)
 • 0
  yepyeni 1 yıl önce
  evin iyisi arabanın iyisi telefonun, yiyeceğin, içtiğin, giydiğin... işte bunlar hep para.
 • 1
  glassofwhiskey 1 yıl önce
  Bir süre sonra ondan daha iyisine sahip olmak istemeyi de beraberinde getirir...
  -insan oğlu neden bu kadar doyumsuz?
 • 1
  elfgozlucuce 1 yıl önce
  insanları strese sokan elindeki ile yetinmeyi utanç gören ev her geçen gün insanımızda görülen berbat bi özellik.
 • 0
  bobina 1 yıl önce
  bence en iyiye sahip olmak senin sahip olduğuna nasıl baktığına bağlı
  0
  yusufir 1 yıl önce
  manevi olmayan ama en iyiye sahip olduğunu düşündüğün sey nedir?
  0
  bobina 1 yıl önce
  zor soru cevabı ailem diye verebilirim
  0
  yusufir 1 yıl önce
  o zaman satın alınabilen olarak tekrar sorsak?
  0
  bobina 1 yıl önce
  kast ettiğim sahip olduğuın şeye nasıl baktığına bağlı en iyi olup olmadığı
  0
  yusufir 1 yıl önce
  sahip olduğumuz çoğu şeyin yenisini gördüğümüz de, elimizdekinin hala en iyisi olduğu düşüncesinde pek ısrarlı olamıyoruz:)
  tüketim çılgınlığı, alışveriş merkezlerinin en aktif mekanlar olmasi, internetten satış yapan sitelerin milyonlarca aktif kullaniciya ulaşmış olmasi. ıstisnalar olabiliyor tabiki dediğin gibi. misal; elinde ki eski arabanin daha iyi olduğunu düşünen insan sayisi, bu şekilde düşünmeyen insanlarla kiyaslandiginda, günümüz tablosuna bakacak olursak, çok açık ara farkla daha az kalacaktır. keşke dediğin gibi elindekinin en iyisi olduğunu düşünen insanlar daha fazla olsaydı ama bugün ve bugünden sonrası için bu sadece bir keşke olacak sanırım. yani bence öyle. pek isteyerek bu tespiti doğrulamak istediğimi de soylemem.
  0
  bobina 1 yıl önce
  bence dediklerin tamamen senin elinde dış dünyayı bir kenara bırakıp kendi gerçeklerimizi uygulamayı deneyelim
  0
  yusufir 1 yıl önce
  öyle bir sihirli değnek olsada her insan kendinden başlasa değişime, belki de :)
  1
  bobina 1 yıl önce
  güneşli günler göreceğimiz zamanlar da gelicek
 • 1
  serhatcakmak 1 yıl önce
  şunu da bilmiyoruz açıkçası ; kaybedince anlıyoruz gidenlerin kıymetini, bu tüm her şeyi için geçerlidir, ders almıyoruz başkalarının yaşadıklarından başımıza gelince ders alıyoruz onu da ne kadar ciddiye alıyoruz ? bilemiyorum...
  0
  yusufir 1 yıl önce
  o da cok doğru. geçenlerde corabimin tekini kaybettim. fütursuzca birini sağa birini sola firlattim. simdi diğer tekine her bakışımda onu kaybedisim aklima geliyor. değerini şimdi daha iyi anlamaya başladım sanırım.


 • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...