6
şarktan güneş doğduğunda gölgem garba uzanır
türkleri ayakta tutan bağın o gün için osmanlı hanedanı olduğunu ve gaza siyasetini onların yürüttüğünü gören ve bu birliği bütünlüğü parçalamadan, gücün kırılamayacağını anlayan sefir, aynı zamanda avrupalı yazar çizer takımına da bir mesaj vermiştir. hanedanı her fırsatta kötülemek, onları gözden ve gönülden düşürmek, sıradan ve bayağı kimseler olarak göstermek temel hareket noktaları olmalıdır. dolayısı ile bu tarihten itibaren türkler ve onun idarecileri olan osmanlılara karşı yoğun bir karalama furyası başlayacaktır. fakat bu rastgele ve dikkat çekici bir tarzda değil, son derece usulüne uygun olarak yapılacaktır. hatta bunun için önce gereğinden fazla övülecek ve ardından satır aralarına asıl mesajlar sıkıştırılacaktır.

işte kanunî sultan süleyman dönemini ele alırken hurrem sultan, rüstem paşa, mihrimah sultan, şehzade selim hakkındaki tüm karalamaların öte yandan şehzade bayezid ve mustafa hakkında ifade edilen düzme senaryoların neredeyse hemen hepsinin venedik ve avusturyalı elçilerin raporlarına dayandırıldığına şahit olacaksınız.

nitekim busbecq mektuplarında hurrem sultan’dan bahsederken "bir oğlan çocuk doğurunca bu ayrıcalıktan faydalandı ve azat edildi” derken bir büyük yanlışa imza atmaktadır. zira kanunî, hurrem’i 1534-36 yılları arasında bir tarihte azat ederek nikâhlayacaktır. hurrem’in halk tarafından sevilmediğini venedik elçi bassano ilk kez dile getirirken ondan yirmi yıl sonra busbecq "halk arasında hurrem’in süleyman’ı aşk muskaları ve büyücülükle elinde tuttuğunu söyleyecektir

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • osmanlıyız biz

  Osmanlıyız Biz Anlı da Şanlıda Osmanlıyız Biz...

  8 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  666siyonist666

 • bizans torunlarının girmesi yasaktır.
  dini ve milli değerlere küfretmek yasaktır.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...