4

sineklerin tanrısı - william golding

yazar: william golding
çevirmen: mina urgan
yayınevi: türkiye iş bankası (modern klasikler dizisi)
sayfa sayısı: 261
kitaba ulaşmak için; sineklerin tanrısıçevremdekilerin önerisi üzerine aldım kitabı. okumaya başladığımda çocuk kitabı gibi bir şey sandım. ilerleyen kısımlarda hiçte öyle olmadığını anladım.

kitabı okumaya başladığımda, içimden bir ses "bunun filmi vardı ya" diyordu. sonra dayanamadım, küçük bir araştırma yaptım. gerçekten de öyle bir film varmış. ama hatırladığım film ile pek bağdaşmıyor. film kitabım bire bir aynısı. izlemek isteyenler buraya tıklasın


konusu
konusu çok güzel. insanların güzellikleri nasıl yok ettiğini anlatıyor kitap. ada ilk başlarda cennet gibi bir yerdir. fakat adaya düşen çocukların arasında anlaşmazlıklar çıkıyor. biri "ateş önemli" diyor, öteki "avcılık". bu tartışmaların sonun hem bir kaç insan ölüyor, hem de ada yanıyor. sonunda kurtuluyorlar adadan fakat, kaybettikleri şeyleri görünce, kurtulmak yalnızca bir eylemdi o an.

amaç
kitabın amacı çok basit. insanların, hırslarının ve egolarının nelere yol açabileceğini göstermek. aynı zamanda, insanın yüzüne taktığı maskenin ona nasıl cesaret verdiğini. çok manidar.

kitabın size ne gibi bir katkısı olabilir
bu kitabı okuduktan sonra, içinize bir ferahlık gelecek. hırslı insanların, ne kadar komik olduğunu, egolu olanlarında, yüceliklerini göreceksiniz. (hem de ne yücelik.) bu duygulardan sıyrılmaya başlayacaksınız, fakat içinizde bir ego ve hırs kırıntısı bırakacaksınız.

 • 1
  zenginmutfagi 2 ay önce
  bilmeyenin çocuk kitabı/filmi sanması çok doğaldır lakin içine girildiğinde durum gerçekten herkesi yanıltır. ben kitabını okuyanlardanım, aklımda "domuzcuk" karakteri çok keskin bir şekilde kalmış.
  bu kitabı sosyolojik, psikolojik ve dini metaforlar açısından incelemek gerekir, tarihi olguları da işaret etmektedir aynı zamanda, tarih olgusu özellikle medeniyet tarihi açısından ele alınmış ve çocukların her biri farklı bir medeniyet metaforunu temsil etmektedir, keza din olgusu açısından bakıldığında hristiyanlık metaforu altında çocuklar isa, kutsal ruh ve havariler olmuştur, sosyoloji anlamında bakıldığında yine çocuklar id , ego ve superegonun bireyselleşmiş halleridir, tabi temelde iyi ve kötü arasındaki bitmeyen kavgadır.
  yine de her okuyanın farklı hislere ve fikirlere kapılabileceğini düşünüyorum, çok değerli bir kitap.
  1
  ghostrider 2 ay önce
  "çocukların her biri farklı bir medeniyet metaforunu temsil etmektedir" bunu bilmiyordum valla. diğer kısımlara da değinmek istemedim yaw. böyle yüzeysel açıklayayım dedim.

  bu arada domuzcuk dedin ya, çok üzüldüm yine yaw.
  1
  zenginmutfagi 2 ay önce
  yani baş karakterler simon ve roger dan çok hep aklımda domuzcuk kalmıştır ve onun gözlükleri... ne desem spoiler olur. mesela domuzcuğun bu kavramlardaki yeri neresidir, hangi egoya temel olmuştur, dünya düzeni üzerindeki temsil ettiği konum bence çok önemlidir ( tabi metafor olarak) ama işin özeti bana kalırsa; yaşın hiç bir önemi yoktur, insansan şiddet her zaman vardır.
 • kitap ve film tahlilleri

  OKUDUĞUNUZ KİTAP VE İZLEDİĞİNİZ FİLMLERİ TAHLİL EDİP KENDİ KELİME VE CÜMLELERİNİZLE PUİVE AKTARDIĞIMIZ BÖLÜMDÜR.

  114 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ghostrider
  utopikbeyin
  indus

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 •             bölüm kuralları

  => kişiye karşı hakaret, alay vs. yasaktır.

  => konu dışına çıkmak yasaktır.

  => açılan içerikler "kitap - yazar" ya da "film - yönetmen" şeklinde açılmalıdır.

  => bölümümüzü takip etmeyi unutmayın.