3

bu banknotun bedeli çanakkale’de şehitlerimizin kanıyla ödenecektir.”

çanakkale savaşı sırasında birliğin alay karargâhında görevli olan mehmed muzaffer, alayın kamyon ve otomobil lastiği ihtiyacını karşılamakla yükümlüdür. o yıllarda istanbul’da otomobil ve kamyon nadir rastlanılan araçlar olduğu için, muzaffer ancak karaköy’de bir musevi tüccarda istediklerini bulur. istenilen fahiş fiyatı kabul edip tüccarla anlaşan asker, parayı temin etmek için erkan-ı harbiye’ye gider. kaymakam (yarbay), muzaffer’in istediği paranın miktarını sormadan, “ne alınacak?” diye sorar. “lastik” yanıtını alınca, “bana bak oğlum! ben askerin ayağına postal, sırtına kaput alacak parayı bulamıyorum. sen otomobil lastiğinden bahsediyorsun! haydi yürü git, insanı günaha sokma. para mara yok!” der. muzaffer ise kendisine verilen görevi yerine getirmek aşkıyla, tüccara gider ve istediği malları hazırlamasını ister. tüccarla “altın para vermiyorlar, kâğıt para verecekler” diyerek istediklerinin sabah ezanında hazır olması için sözleşir.
muzaffer, karaköy kırtasiyecilerinden bulduğu bir yüzlük kaimeyi (yüz liralık kâğıt para) bütün gece oturarak hazırlar. o dönemde hakiki paraların üzerindeki yazılar arasında bulunan “bedeli dersaadet’te altın olarak tesviye olunacaktır” ibaresi yerine “bedeli çanakkale’de altın olarak tesviye olunacaktır” diye yazar. muzaffer’in ‘altın’ dediği, mehmetçiğin kanıdır. sonunda malları alır. tüccar parayı bozdurmak için osmanlı bankası’na gidince paranın sahte olduğunu öğrenir, ama sorun çıkarmaz. olay şehzade abdülhalim efendi’nin kulağına gidince, tüccardan parayı karşılığını da ödeyerek alır ve istanbul polis okulu’ndaki emniyet müzesi’ne hediye eder. muzaffer, 1917’de gazze’de şehit düşer. mezun olmadan cepheye çıktığı için kendisiyle ilgili okulunun arşivinde bilgi bulunmamaktadır.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.


 • menkıbe

  Din büyüklerinin veya tarihe geçmiş ünlü kimselerin yaşamları ve olağanüstü davranışlarıyla ilgili hikâyeler Olağanüstü olaylarla ilgili anlatılar

  13 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  keyiftuccari

 • gerçeklik ve dogruluk vaadetmiyoruz.

  abone olmayı unutmayın


  ana bölüm: