10

türkiye siyasetinde yeni bir hareket doğdu. önümüzdeki süreçte bir tane daha doğacak

haksız bir şekilde iptal edilen,baştakilerin kişisel menfaatleri uğruna mağdur ettiği 31 mart seçiminin tekrarı olan 23 haziran seçimini ekrem imamoğlu 800bin küsür gibi çok önemli bir farkla kazandı. bu seçimin sonuçlarını ve analizini sadece belediye başkanlığı çerçevesinde değil geniş bir yelpazede incelemek gerekiyor.
halkımız bir kez daha sandığa saygı göstermeyene ders vermiş ve yine bir kez daha mağdurun yanında durmuştur. halkımızın bu mazlumun yanında olma tavrı bize türk geleneklerinden kalmıştır ve devam etmektedir. bunun devam ettiğini görmek hatta kanıtlandığını görmek gurur verici. bundan sonra herhangi bir siyasi muhabbette halka suç atmak tamamen yanlış ve gereksiz olacak.

bunun yanı sıra artık türkiye siyaseti değişecek. başta dil değişecek. beka,zillet,pontus,yunan gibi saçma bir şekilde kutuplaştırma dilini kullanan herkes bundan sonra kaybedeceğini biliyor. bundan dolayı bu dili bir daha bir siyasinin pek kullanacağını zannetmiyorum. kullansa bile kendi siyasi ömrünü tüketir. mantıklı bir hareket olmaz. özellikle ekonomi bu kadar vahim pozisyonda iken seçim uğruna yapay gündemler yaratmak halkta ters tepiyor. bunun herkes farkında olmalı. hatta bu sefer ters tepmesinden öte muhalefette doğal lider doğdu. normalde bu kutuplaştırma dilini iktidar partisi bol bol kullanıyordu . fakat bu sefer ekrem imamoğlu'nun popülaritesinin artacağını kimse tahmin etmiyordu. çok üstüne gittiler. mağdur ettiler. istanbul uğruna kendi siyasi geleceklerini tehlikeye attılar. bugün yeni akit'te bir yazar bile iktidar partisi son kavşakta şeklinde cümleler kullanıyordu. doğru tespit. ak parti halkın içinde doğmuş ve gelişmiş bir parti. devletin imkanlarını kullanmaya başladıklarından itibaren özünden kopmuş bir parti haline geldi. özellikle sarayın yapılmasından sonra partili cumhurbaşkanı bizzat kendisi halktan iyice koptu. bu parti kuruluş ve kurtuluş kimliğini kaybettikçe parti içindeki ve bakanlar kurulu'ndaki vasıflı, iş gören insanlar partiyi bırakmaya başladı. il ve ilçe teşkilatlarında da aynı durum yaşandı. kuruluş kadrosu bir bir ayrıldı partiden. şuan ise elde kalanlarla ak parti'nin neler yaptığını daha doğrusu yapamadığını görüyoruz. 31 mart'ta çok kötü bir kampanya ve üstüne akıllanmayarak 23 haziran'a 31 mart'taki aynı hatalarla hatta üstüne daha da koyarak gitmek.. bu acemi hareketler devam ederse son kavşak olacak. yani geriye siyasi ömrünü devam ettirmesi için tek seçenek kalıyor o da partide revizyona gitmek ki bunu da pek yapacağını zannetmiyorum. ne eski gücünde ne eski enerjisi var. yapabileceği en makul şey dilini 2007 öncesine çevirmek,tekrar liberal bir kimliğe bürünmek. bunu yapabilir. türkiye ittifakı söylemini devam ettirerek bunu başarması olası.
cumhuriyet halk partisi'ne baktığımızda onca geçen başarısız seçim sonrası 31 mart seçimlerinde beklenmedik bir başarı ortaya konuldu. kemal kılıçdaroğlu'nun çoğu il için isabet adaylar çıkartması ve kendini diğer seçimlerinin aksine geri plana atması. kendisinin ak parti seçmenindeki negatif karşılığının farkında. üstelik ekrem imamoğlu'nu parlatması,mansur yavaş'ı tekrar kamuoyuna çıkarması çok başarılı siyasi hamleler. bunların meyveleri toplanır. lakin rehavete kapılmaması gerekiyor. ankara'da mansur yavaş'ın ülkücü kimliği, istanbul'da ekrem imamoğlu'nun doğru siyasi hamleleri ve bütünleyici tavrı sayesinde kazanıldığı gerçeği atlanmamalı. üstüne türkiye çapındaki ekonomik belirsizlik de eklenmeli. seçimlere çok etkisi oldu. ak parti gibi chp'de revizyona gitmezse önümüzdeki seçimlerde iktidar olamaz. ak parti seçmenindeki chp tabusu hala devam ediyor. bu revizyonu bizzat doğal lider ekrem imamoğlu belediyede başarılı bir 5 yıl geçirip yapmalı. halkta negatif karşılık bulan isimler ya partideki görevlerinden uzaklaştırılmalı ya da arka plana atılmalı. hem seküler hem dindar kesime çok iyi bir şekilde hitap eden imamoğlu seçeneği seküler kesim için büyük fırsat. ideolojik terimlerle de konuşacak olursak evren darbesi öncesi ecevit'ten bu yana aranan sol lider ortaya çıktı. hem de büyük bir sevgi seliyle. her kesimden,tabandan oy alabileceğini göstererek,umut vererek ortaya çıktı. parti içindeki isimler menfaatler uğruna bu ismi harcamamalı. aynı zamanda türkiye'ye de yakışacak bir isim olacaktır. cumhurbaşkanlığına hazırlamalıdır partisi kendisini.
henüz çözülme sürecine girmemiş fakat dilini değiştirmezse hızlı bir şekilde bu sürece girecek olan ak parti'nin ve yenilgiler ardından alınan nihayet başarılı bir seçim geçirmiş chp'nin yanında türkiye'de iktidara gelme olasılığı olan bir merkez sağ hareketi daha ortaya çıkacak. abdullah gül'ün kıpırdanmalarından ve konuşmalarından ve kamuoyundaki söylentilerden bu anlaşılıyor. merkez sağ'da kurulması ak parti'ye doğrudan rakip olacağını gösterdiğinden, 23 haziranda alınan şok sonuçtan dolayı iktidar olasılığı yüksek geliyor bana. kurucu ali babacan'ın ve abdullah gül'ün parti tabanlarında olumsuz bir karşılığı yok. ali babacan bakan iken en güvenilir bakanlar arasına giriyordu. dolayısıyla bu partiye ve isime karşı şimdilik herhangi bir kozu yok. ki olsa bile bu koz dönüp cumhurbaşkanının kendisinin itibarını da etkileyebilir çünkü bizzat eski yol arkadaşları bu isimler.
hep beraber bu iki yeni hareketin(imamoğlu ve babacan) nasıl rüzgar estireceğini ve hangisinin daha baskın olacağını göreceğiz. tabi unutmamak lazım siyasette 24 saat çok uzun bir saattir.

not: olası yazım hataları için kusura bakmayın
 • 0
  dejin 5 ay önce
  erdoğan bence şu anda en yumuşak geçişi yapmaya çalışacaktır. 2023 hedeflerinin falan kaldığını düşünmüyorum, zarar görmeden geçiş olması için pazarlık yapabilir.
  0
  ofsaytsizburak 5 ay önce
  onun için revizyon olmasa bile ufak tefek değişiklikler lazım. kutuplaştırıcı dil kullananları uzaklaştırması lazım yoksa samimi olmaz.
 • 0
  bizanskurdu 5 ay önce
  güzel yazı, katılıyorum
 • 1
  fevzi 5 ay önce
  ali babacan erdoğan'a çıkıp, ak parti'den temmuz başında istifasını duyuracağını söylemiş. helal olsun, çok klas hareket. her şeye rağmen söylemiş.
 • siyaset

  başlık ve yorumlarınızda yapıcı olmaya özen gösteriniz taraftarı olduğunuz ideolojiyi bu platformda temsil ettiğinizi unutmayınız . ideolojinizi övmek diğerlerini aşağılamak yerine davranışlarınızla nerede olduğunuzu gösteriniz .

  276 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  mortal
  kaygusuzyazar
  sbb3

 • bu bölüm #olaylar bölümünün alt bölümüdür.
 • -başlıklarınız içerik hakkında aydınlatıcı olmalıdır dikkat çekmek için saçma başlıklar açmayınız 

  -herhangi bir ideoloji,siyasi parti hakkında aşağılayıcı küfür içeren tahrik edici başlıklar yasaktır

  -t. c. veya herhangi bir uluslar arası organizasyonda terör örgütü kabul edilen oluşumlar hakkında propaganda yapmak , övmek  yasaktır . hakkında bilgiler verebilirsiniz 

  -herhangi bir olay hakkında paylaşım yapıyorsanız tarih belirtmeye özen gösteriniz .

  -yazı yazdığınız konu hakkında ufak bir bilgilendirme yada kaynak ekleyiniz

  -kaynak göstermekten çekinmeyin direk haberleri de kopyala yapıştır yapmayınız . haberi kaynak gösterip kendi yorumlarınızı yazın