-2
osmanlı alfabesinin kolay öğrenilmesi
beyler geçen sene osmanlı dili kuşun girmiştim. valla 2-3 ders sonrası girmeyi bıraktım. bildiğin 5 yaşında öğrenilen ve 3 günde öğrenilen arap alfabesi görünümlü türkçeymiş.
(elif br te ve hareke hariç diğerleri osmanlı da yok) buda küçükken taş çatlasin 5 gün sürmemişti.

şimdi ise aklıma 1. sınıf geldi. vayy amk 5 ay sürdü latin görünümlü türkçe. üstelik arap alfabesi yazmak gerçekten latin e göré kolaydı. öyle pek bi korkunçlu görmüştüm ama gerçekten kursta basit çıktı. -bende bu yüzden 3. derste bıraktım- ulan taa 1 de dayamışlardı bize.

hatta inanmayanlar için;

yapmayın allah aşkına. beş yaşındaki çocukların bile bu alfabeyi çok ama çok rahat ve kolay bir şekilde öğrenip, kur'an okumaya başlaması bu alfabenin yeterince kolay olduğunu kanıtlamıyorsa, daha ne kanıtlayacak?

 • 0
  ofsaytsizburak 10 ay önce
  çok zengin bir dil ama puvo. arapça,farsça,anadolu türkçesi karışım bir dil. kesinlikle öğrenmek isterdim ama işe yaramaz şuan benim için. türkçe çevirilerini okuyorum tarih kitaplarının
  0
  dirtcinciyazari 10 ay önce
  aslında çok gerekli. şuan pek çok osmanlı ve daha eski türk uygarliklarını avrupada buluyoruz. avrupada bizi sevmiyor. şimdi gidip bizde maalesef yanlış bilgi ile karşılaşmıyomuyuz?
  0
  ofsaytsizburak 10 ay önce
  yani gerekli zaman bulunca öğrenicem ama sistem yüzünden boş zaman bulamıyoruz işte boş zaman bulduğumda da türkçe çevirileri okuyorum.
  0
  dirtcinciyazari 10 ay önce
  sana tavsiye 30 sayfalık bol örnek ve hikayeli kitaplar osmanlıca anlatıyor. kitabın 5 sayfası felan konu anlatım. gerisi hikaye felan var. kpss felan yoksa boş vakitlerde çalış. tek başına halledersin
 • 0
  mewthree 10 ay önce ~ 10 ay önce
  gereksiz babı dolmuş dayatmalı dil

  türk insanı daha doğru düzgün anlatım bozuklukları ve kaymasını bilmezken bu çıktî bide tarihçi yada sosyal bilimlerde okuyorsan bir nebze ama saçmadır


  hem bir dilin bu kadar kolay olması onun ne kadar işlevsiz olduğunu gösterir.

  öğrendiğimde ilk yapacağım sayko gibi arabaya atlayıp mezarlığın yolunu tutup dedelerimin mezarlarını okuyacam
  0
  ofsaytsizburak 10 ay önce ~ 10 ay önce
  saçma diyenler tembeldir. dünyanın en zengin dillerden biridir osmanlıca ki bu yüzden sadece saray dili olarak kullanılırdı.
  ayrıca dediğin gibi millete ilk önce şuan kullandığımız türkçeyi adam akıllı öğretmemiz lazım,sonra osmanlıcaya geçeriz.

  [youtube.com/.../watch murat bardakçı ve ilber hoca bu konuda çok iyi konuşm

  edit: trollüğü bırakıp az osmanlıcayı araştır,dil faşistliği yapmayın. bak sana kısa bir video attım 8 dakikalık izle bunu. git araştır internette osmanlıcayı.
  0
  mewthree 10 ay önce ~ 10 ay önce
  hem anlamı yok ben arapça metinlerden niye
  türkçe sonuç çıkarayım hem arapçadan farkları lamelif ve be'nin farklı versiyonları vs

  not:tarihçi veya hukuk öğrencisiysen öğrenmen şart bu arada murat bardakçıyı sevmem atama materyalist dedi amk ne alaka

  milliyetçilik yapınca dil faşisti oluyorsak evet dil faşistiyim
  0
  ofsaytsizburak 10 ay önce
  millyetçilik yapmak ile alakası yok bunun ilber hoca ve murat bardakçı'da milliyetçidir osmanlıca arapça değildir murat hoca'da bu cahillikten bahseder. türkçe sonuç çıkarasın diye dil kelime hazinenin gelişsin diye,deyim hazinen gelişsin diye, konuşman gelişsin diye. osmanlıca dünyanın en zengin dillerinden biridir ve osmanlıcaya laf atmak tembellik ve cahillik sonucudur.

  anlamı yok diyosun ohoo puvo sen osmanlıca hakkında araştırma yapmamışsın ki. aç osmanlıca metinleri ve türkçe çevirilerini. sırf ordan bile nasıl bir zengin dil olduğu anlaşılır.
  0
  dirtcinciyazari 10 ay önce
  ben neden latince metinlerden türkçe sonuç çıkarayım?

  http://tylerdrdn.blogspot.com.tr/2014_11_01_archive.html?m=1 şurayı oku anlarsın
  0
  mewthree 10 ay önce
  bu arada kitabı var ve araştırdım dahada nefret ettim
  0
  ofsaytsizburak 10 ay önce
  osmanlıca mı ? 10 dakikalık araştırma sonucu emin ol ki iyi sonuç çıkarmışsındır.

  sen nefret etmeye devam et, kendi dilini kaybedince de nefret edebilecekmisin bakalım
  0
  dirtcinciyazari 10 ay önce
  'bu milletin bütün kütüphanelerini yaktılar. 1929'da ilk mektebi bitiren nesil, kendini bir çöl ortasında buldu. yeniden başladı alfabeye ve ölünceye kadar alfabede kaldı. sonraki nesiller hep aynı yokluk, hep aynı sefalet içinde çırpındılar. 1929'da okuma-yazma bilenler, 1930'da analfabet (okumaz-yazmaz) durumuna düştüler. ve kendilerine zorla kabul ettirilen dili çelik korse gibi, bir çinlinin ayakkabısı gibi, ezip büzen bu yabancı harflere hiçbir zaman ısınamadılar. yeni nesiller ise 10-15 yılda şişirilen, sözde milli, bir kütüphane buldular. ama bu kitapların dili boyuna değişiyordu. her maskaralığı alkışlamaya zorlanan ve bu şakşakçılığı bir refleks, bir insiyak gibi uzviyetine sindiren şamar oğlanı burjuvazi!'' cemil meriç
  0
  mewthree 10 ay önce
  ailen veya akranlarından öğrenmişindir yüksek ihtimal

  bu arada osmanlıda halkın %95ı osmanlıcayı bilmiyordu okuyabiliyorsa kuranı okuyabiliyordu.

  bu dil sadece gericiliği hızlandırmak için gündemde ve seçmeli ders liselerde

  yobazlık işte
  0
  ofsaytsizburak 10 ay önce
  osmanlıca senin ağzını ve dilini geliştirir. ayrıca kendi tarihinden ve dilinden bu kadar nefret eden bir ırk yok dünya üzerinde.
  0
  dirtcinciyazari 10 ay önce ~ 10 ay önce
  okuma yazma oranları ile arap alfabesi nin yakından uzaktan alakası yok. eğer en tepede ki yorumumu oku saydı bu yorumu yazmazdın. eğer 5 yaşında kuran kursundan 5 gün gecirseydin arap alfabesi ni öğrenmiş olcaktın. şimdi ise 5 ay ders görüyorlar. arap alfabesi latin alfabesi nden daha iyi. üstelik alfabe değişince o yüzde 5 yüzde 0 a indi. haklimiyim? ayrıca

  çağın gerekleri, ticaret ve gelişme meselesine değinirsek kısaca;
  bu üç değerlendirme de yine saçmadır. zira alfabenin ne çağ ile, ne ticaret ile ne de gelişme ile uzaktan yakından alakası olamaz. eğer alfabe bunlara engel olsaydı, japonya ve çin o tuhaf alfabeleriyle şuan dünyanın en büyük teknoloji üssü ve ticaret devi olamazlardı. haksız mıyım?

  çin dünyanın bir numaralı ticaret merkezi. dünyanın her yerine kendi mallarına ihraç ediyorlar. fakat kullandıkları alfabe, bizim bildiğimiz türden alfabe bile değil. acayip acayip şekiller. peki bu alfabe çin'in ticaretine engel oldu mu? şuan dünyanın tartışmasız bir numarası çin bu konuda.  japonya'ya gelecek olursak, kendileri de dünyanın teknoloji merkezi. bütün batılı ülkelerden çok daha gelişmiş bir teknolojiye sahip. bütün dünyaya teknoloji pazarlıyorlar. peki japon alfabesi bu gelişime, bu teknolojiye herhangi bir sınır veya engel getirdi mi?


  tabii ki hayır. çünkü alfabenin bunlara engel olduğunu söylemek kara cahillikten ve halkı da geri zekalı yerine koymaktan başka bir şey değildir. hakeza şuan arap ülkeleri, dünyanın en zengin ülkeleri. dünyanın finansal merkezi kesinlikle arap ülkeleridir. hatta son zamanlarda avrupa ve amerika'daki bütün futbol kulüplerini satın almaya başladıklarını ve petrol yataklarının neredeyse tamamına sahip olduklarını hatırlarsak, kullandıkları arap alfabesinin yine bu gibi şeylere engel olmadığını görürüz.
  tylerdrdn.blogspot.com.tr/..._archive.ht
 • 0
  yondaimehokagesama 10 ay önce
  ben de eskiden harf devrimi niye yapılmış ki falan derdim.ama şuan düşüncem gereksiz bir çatışma konusundan başka bişey olmadığı.çağımız bilgi teknoloji çağı herkes her bilgiye ulaşabiliyor oturduğun yerden her dili öğrenebilirsin nerdeyse kurslara gerek yok.öğrenmek isteyen öğrenir.öğrenmek istemeyen öğrenmez.bizi bağlarımızdan kopardılaar diye bağıran tayfanın kafası bunu basmıyor.
  0
  dirtcinciyazari 10 ay önce
  şimdi elin çinlisi 200 300 yıl öncesine ait metin i orjinal okurken bizim okuyamamız seni rahatsız etmiyor mu? ben başlığı arap alfabesi kolay diye degismese iyi olur diye yazdım adam milliyetçiliğe bağladı.

  ama onun dışında iyi olurdu, tabii
  1
  yondaimehokagesama 10 ay önce
  ya elin çinlisi 1.5 milyar nüfusla her yıl %10 büyüyor bu seni rahatsız etmiyor mu?
  goygoy bölümüne açınca neyi savunduğun anlaşılmıyor😂
  -1
  dirtcinciyazari 10 ay önce
  onu şimdi niye dahil ediyon ki konu dağılıyor. tabi 1.5 milyar ile yüzde 10 bana koyuyor. en tuhafı bu adamlar istediği kadar büyüsün ama aç geziyolar. karpuz fel an lüks domates desen burdaki kaju gibi pahalı. tuhaf yani.

  neyse konu bölünmesi
  -1
  yondaimehokagesama 10 ay önce
  haklısın neydi konumuz ak akçe kara gün içindir di demi😂
 • -1
  hellomyfriend 5 ay önce
  knk ben 4 yasinda ogrendim alfabeyi okumayi yazmayi sadece kendi basima... 5 ayda ogrenditsen malsin sanki
  -1
  dirtcinciyazari 5 ay önce
  vayy be eğitim sistemi dahi çöktü :)
  bende bu alfabeyi 3x40 dk sonra öğrendim.
 • 0
  hellomyfriend 5 ay önce
  birader yazmissin ki araplar cok zengin, ekran hatasi oldugu icin ona yanit verilmiyor...

  ılk olarak arap ulkelere bakiyoruz iran irak suriye arabistan misir, hepsi felaketbicinde arabistan ekonomiyi sirf islamdan ayakta tutuyor kadinlara onem yon ona buna onem yok.

  en cahil ve somurge ulkeler ne yazik ki ortadoguda, ayrica umarim izlemissindir ilk defa arabistana gidiyor bir ucak firmasi ve her yer islak her yerde mendiller... araplar suanda en rezil donenlerini yasiyor... zamaninda medeniyet besigi ortadogu suanda geri kafalilik yuzunden tum dunyadan ayristirilmis.

  -1
  dirtcinciyazari 5 ay önce ~ 3 ay önce
  tamamda alfabe ile nr alakası var ekonominin (pi: @hellomyfriend)


 • goygoy

  boş muhabbet + laklak + adamlı madamlı + siyaset+ tarih+ bla bla bla...

  312 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

 • bölüm hakkında

  -bölüm eğlence amaçlıdır bu kapsamda hertürlü içerik açılabilir

  -her türlü formatta içerik atabilirsiniz(gif,video,yazı vs)

  -bu bölümde açacağınız başlıklar muhtemelen alaya alınacaktır o yüzden ciddi olduğunuz konuları buraya yazmayınız

  kurallar (ihlal durumunda uyarısız başlık kaldırılır)

  ➊ başlık veya içerikte bir grubu/kitleyi/kişiyi hedef alan küfür aşağılama varsa

  ➋ tahrik edici ,aşağilayici , küfür içeren yorumlar kaldırılır sahibi engellenir . 

  ➌ yorumlarda tepki toplayan içerikler

  ➍ -3 oya ulaşan içerikler 

  ➎ random , anlamsız başlık ,içerik varsa

  ➏ türkçe yi aşırı şekilde bozan başlıklar-hatalı yazımlar(önce uyarılır devamı halinde kaldırılır)

  ➐ bölümle alakasız başlıklar (uygun bölüm önerilebilir)  

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...