bir peygamber rüyası

  -1
  heisenberg12 25.2.2016 21:40

  bir zamanlar bir peygamber gördüğü rüyada Allah tan gelen şu emirleri duymuş;

  sabahleyin önüne çıkan ilk şeyi ye,

  önüne çıkan ikinci şeyi sakla,

  üçüncü şeyi kabul et,

  dördüncü şeyi hayal kırıklığına uğratma,

  beşinci şeyden de uzak dur.

  peygamber sabah uyanınca hayırlısı deyip yola çıkmış. Yolda karşılaştığı ilk şey bir dağ olmuş. Koca dağı nasıl yerim diye sormuş kendine ama Allah yapamayacağım bir şeyi emretmez diyerek dağa doğru yürümüş. Peygamber dağa yaklaştıkça dağ küçülüyormuş en sonunda baldan tatlı bir lokmaya dönüşmüş. Peygamber onu yemiş ve yoluna devam etmiş.

  Peygamberin yolda karşılaştığı ikinci şey altın bir kase olmuş. Emir gereği onu saklamak için toprağa gömmüş ve yola devam etmiş. Fakat arkasını dönüp baktığında kasenin ortada olduğunu görmüş. tekrar tekrar saklasa da kaseyi bir türlü saklayamıyormuş. Sonunda ben Allah ın emrini yerine getirdim diyerek yola devam etmiş. Karşısına bir kuş çıkmış ve Ey Allah ın peygamberi şu doğan beni yakalayıp yemek istiyor nolur yardım et demiş. Peygamber de emir gereği kabul etmiş ve elbisesine saklamış kuşu. Hemen sonra doğan gelmiş ve "Ey Peygamber uzun süredir o kuşu kovalıyordum ve neredeyse yakalayacaktım. Hem çok da açım" demiş. Peygamber 4. şeyi hayal kırıklığına uğratmaması gerektiğini söyleyen emri hatırlamış. Ne yapsam diye düşünmüş ve en sonunda kendi butundan bir parça kesip doğana atmış. Doğan eti kapıp gittikten sonra sakladığı kuşu serbest bırakmış. Yola devam etmiş ve karşısına bir leş çıkmış. Leşi gören peygamber hemen uzaklaşmış ordan. 

   Akşam olunca Ya Rabbi emirlerini yerine getirdim şimdi bunların hikmetini lütfeyle deyip uyumuş. Rüyasında aynı sesin konuştuğunu duymuş.

  Ey peygamber karşılaştığın ilk şey öfkeydi. adap sahibi bir insanın öfkesini yutması gerekir.

  ikinci şey işlenen salih amellerdir ki bunlar saklanılamaz devamlı günyüzüne çıkar.

  Üçüncü şey ise senden iyilik istendiği zaman onu yapmandır

  Dördüncüsü sana emanet edilene ihanet etmemek ve emaneti emin kılmaktır

  Beşincisi ise gıybettir. böyle ortamlardan kaçınman gerekir.

                                    
                                             
16 saat önce