1
nene hatun
erzurum'da doğdu. 98 yıl erzurum'da yaşadıktan sonra yine erzurum'da, zatürre hastalığından hayata vedâ etti. ölümünden üç ay önce türk kadınlar birliği tarafından yılın annesi seçilmişti.

tarihimizde 93 harbi olarak anılan 1877 - 1878 osmanlı - rus savaşı sırasında, erzurum'daki aziziye tabyası'nın savunulmasında kahramanca çalıştı. adını bu şekilde tarihe yazdırdı. mücâdeleye, küçük yaştaki oğlunu ve kızını evde bırakarak katılmıştı. o sıralarda 20 yaşlarında genç bir gelindi.

7 kasım 1877 gününün gece yarısında, bölge halkından olan osmanlı vatandaşı ermeni çeteleri erzurum'un aziziye tabyası'na girmeyi başarmışlardı. tabyayı koruyan türk askerlerini öldürdüler. arkadan gelen rus askerleri, hiçbir mukavemetle karşılaşmaksızın tabyayı ele geçirdiler. baskından yaralı olarak kurtulmayı başaran bir er, şehir merkezine ulaşıp kara haberi erzurum'lulara ulaştırdı. sabah ezanından hemen sonra minârelerden şehir halkına duyuru yapıldı. "moskof askeri aziziye tabyası'nı ele geçirdi." bu haber, erzurum halkı tarafından, vatan savunması için emir telakki edildi. silâhı olan silâhını, olmayanlar; balta, tırpan, kazma, kürek, sopa ve taşları ellerine alarak tabya'ya doğru koşmaya başladı. kadın - erkek tüm erzurum halkı yollara dökülmüştü. koşanlar arasında, erkeği cephede çarpışan bir tâze gelin de vardı. ağabeyi bir gün önce cepheden yaralı olarak gelmiş ve kollarında can vermişti . üç aylık bebeğini emzirmiş, "seni bana allah verdi. ben de o'na emânet ediyorum." diyerek vedâlaştıktan sonra birkaç saat önce ölen ağabeyinin kasaturasını alarak sokağa fırlamıştı.

erzurumlular, ölüme gittiklerini bildikleri halde, aziziye tabyası'na doğru koşuyordu. tabyaya yerleşmiş olan rus askerleri, gelenlere yaylım ateşi açtı. ön sıradakiler o anda şehit oldular. arkadakiler, geri çekilmek yerine daha bir kararlı ve hızlı olarak ileri atıldılar. demir kapılar kırılıp içeri girildi. boğaz boğaza bir savaş başladı. mükemmel silâhlarla donanmış moskof ordusu, baltalı - tırpanlı, taşlı - sopalı eğitimsiz halk karşısında ancak yarım saat tutunabildi. 2300 moskof öldürülüp, tabya geri alındı. türkler, 1000 kadar şehit vermişlerdi.
  • 0
    tombalaci 1 yıl önce
    bir erzurumlu olarak gurur duyduğum kahraman teyzemizdir. erzurum'da heykeli vardır.
  • 0
    planbasitkacin 1 yıl önce
    hemşerim nene hatun nur içinde yat.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...