işe yaramayan para neden var?

  5
  thenamyelus 24.5.2022 23:19
  aklıma takıldı da ekonomisi kötü olan ülkelerde örneğin bir ekmek 100 lira bir kilo şeker 200 lira vs durumlarda neden 5 10 20 50 banknotları vardır ki ?
  tedavülden neden kaldırılmıyor?
  bilen aydınlatabilir mi?
 • 0
  aaronbrethorst 26.5.2022 22:23
  enflasyon düşürme beklentisi veya piyasada düşük miktardakilerin yüzdelik olarak çoğunluğu, ayrıca para basmak da baya masraflı bir iş, fakir ve beceriksiz ülkeler zaten her şeyi saldık çayıra mevlam kayıra modu ile yönetiyorlar, mantıklı bir bakış açıları olsa zaten fakir olmazlar
 • 1
  filozofunsakali 27.5.2022 20:45
  aslında para yok demek o, baktığın şey aslında değeri fiziken değil direkt değer biçilen bir şey. alış-veriş takas sisteminden bu yüzden ayrıldı. bir şey alıyorsan karşılığında aynı değerde veya daha fazla bir karşılık vermen gerekiyor. para bu takasın yerine geldi fakat para dediğimiz şeyin fiziki değeri yok aslında eğer ekonomik olarak değer karşılığını karşılamıyorsa takas sistemine geri dönebiliriz.
 • 0
  caytiryakisi 27.5.2022 23:21
  bende para kavramını eleştiriyorsun sandım puvo, öylesi daha mantıklı olurdu :) maddi olarak karşılığı olmayan para, çağımızdaki en büyük dolandırıcıların devletler olmasına neden oldu. altında bunu yapamıyorlardı, nakit çıkınca işler değişti. bugün amerikan merkez bankası da bizim merkez bankası da kafasına göre para basıyor. uyurken cebimizdeki paranın değeri düşüyor.
 • 0
  taethorden 14.7.2022 21:28
  para nedir? para insanın alım gücünü ölçmeye yarayan gerek kağıt gerek madeni gerekse dijital cisimlerin bir bütünüdür.
  para incelenirken bunu nicelik( adeti) ve nitelik( değeri) üzerinden incelememiz gerekir. paranın niteliği sabit olursa, niceliği olarak elinde fazla tutan , diğer insanlardan alım gücü olarak yüksek olur.

  örneğin;(pi: @aydakigunes) 1 milyon x parasına sahip iken ben 1 x parasına sahip olursam, (pi: @aydakigunes) benden alım gücü olarak yüksekte olur. yani zengin olur. hoş gerçi kendisi her konuda zengindir.

  neyse; nicelik sabit iken nitelik farklı ise aynı sayısal değere sahip olan farklı paralar içerinde hangisi dünyada söz sahibi ise o para daha değerlidir.

  örneğin a sayısal değerindeki x paraya sahip olan (pi: @aydakigunes), ile a sayısal değerine ama y parasına sahip olan ben ile şöyle bir durum varsa x>y o zaman (pi: @aydakigunes) daha zengin olacaktır.