11

türkiye adı nereden gelmiştir?

türkiye adı, italyanca turc sözcüğüne +hia eki getirilmesiyle oluşmuştur. “türk ülkesi” veya “türkeli” demektir. ilk kez italyan gezgin marko polo kullanılmıştır.

marko polo, gezi tutanaklarında şöyle der:
“… buraları eski bizans ülkesi değil artık… dağ taş türkmen dolu… herkes türkçe konuşuyor. buralara turchia demek evladır.”

italyancadan diğer dillere geçmiş olan turchia sözü, fransızcaya turquie, almancaya türkei, ispanyolcaya turquía, ingilizceye ise turkia olarak geçmiştir. ancak ingilizler türk gemicilerden satın aldıkları hindiye “türk kuşu” anlamında “turkey” diyorlardı. birden turkia yerine de turkey demeye başlamışlardır. bu bir tür aşağılama içermektedir.

kısacası, bu topraklara bu adı biz vermedik. italyanlar verdi… buraların türk yurdu olduğunu böylece kabullenmiş oldular. sonsuza dek de öyle kalacaktır. türkiye adının kökeni ile ilgili kaynak: prof. dr. tuncer gülensoy, “türkiye türkçesindeki türkçe sözcüklerin köken bilgisi sözlüğü”

dipnot: mısır ve hindistan sözcüklerinde de bir aşağılama olduğu düşüncesi yanlıştır. bir kuşa veya bitkiye ülke adı vermekle, ülkeye kuş veya bitki adı vermek bambaşka şeylerdir. ingilizler, ülkemize kuş adı verip aşağılamak istemişler. hindistan’ın adı indus ırmağından gelir. sonradan kuşa “hindi kuş” (hint kuşu) denmiş. bu da hindi olmuş kısalarak. mısır ise arapça bir kısaltma ile o ülkeye verilmiş bir addır. halk arasında darı dediğimiz mısırı, oradan almışız. o yüzden ona “mısır bitkisi” anlamında, kısaca mısır demişiz.
 • 1
  hedap 6 ay önce
  bu topraklar tarihten önce türk tü şimdi de türktűr. ve ilelebet türk kalacaktır.
  0
  androidoyunlar 5 ay önce
  türkiye isimi ilk kez bu topraklar da kullanılmadı! :)
  0
  hedap 5 ay önce
  türk tarihi bu topraklara ve sizin o küçük aklınıza sığmayacak kadar büyüktür
 • 1
  galen 5 ay önce
  -iye eki aitlik bildiren ektir. bu yüzden türkiye yani türklere ait anlamı ordan geliyor diye biliyorum
 • 0
  badboycharlotte 5 ay önce
  turkiye bizans ve batı kaynağı
  eskiden orta asya krallığına türkiye diyorlardı
 • 0
  androidoyunlar 5 ay önce
  bildiğim kadarsı ile sakaların kurduğu devletin başkenti idi.
 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  422 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik