the walking dead dizisi tanıtım

  2
  hellomyfriend 9.1.2017 10:39
  the walking dead, frank darabont tarafından geliştirilen bir amerikan televizyon dizisidir. hikayesi, robert kirkman, tony moore ve charlie adlard 'ın aynı adlı çizgi romanına dayanmaktadır. dizinin başrolünde, geçirdiği bir kaza sonrası girdiği komadan beklenmedik biçimde uyanan ve artık tüm dünyaya george a. romero'nun korku filmlerindeki zombileri andıran etobur "aylaklar"ın egemen olduğunu keşfeden şerif yardımcısı rick grimes rolüyle andrew lincoln yer almaktadır. grimes, bulunduğu hastahaneden ayrılarak, ailesini bulmak için yola koyulur ve yol boyunca, bu yeni dünya düzeninde sağ kalmayı başarabilmiş ve kendisi gibi yaşam savaşı veren diğer birçok kişiyle karşılaşır ve yola onlarla devam ederek, kendi grubunu oluşturur.

  the walking dead'in prömiyeri 31 ekim 2010 tarihinde amerikan televizyon kanalı amc'de gerçekleşmiştir. 2010'nun kasım ayının ilk haftasında fox ınternational channels'da uluslararası gösterimi yapılmasının ardından aldığı olumlu eleştirilerin ışığında amc, 16 ekim 2011'de başlayan ve on üç bölümden oluşan ikinci sezonun çekilmesini istemiştir. ikinci sezonun iki bölümü yayınlanmışken, amc, dizinin üçüncü sezonunun çekileceğini ve 14 ekim 2012'de üçüncü sezonun başlayacağını duyurmuştur.21 aralık 2012 tarihinde ise amc, dizinin dördüncü sezonda devam edeceğini açıklamıştır. 11 ekim 2015'te 6. sezonun çıkacağı kesinleşmiştir ve ardından 7. sezon gelmektedir. şuan da 7. sezon devam etmektedir. 8. sezon onayını almıştır.

  dizi, gösterimi süresince düzenli olarak olumlu eleştiriler almış ve en iyi televizyon dizisi dalında bir altın küre ile bir writers guild of america ödülüne aday gösterilmiştir. dizi, ayrıca, bir kablo televizyon kanalı dizisi olarak çeşitli rekorlar kırarak güçlü bir nielsen reytingi elde etmiş ve üçüncü sezonun prömiyeri 10.9 milyon kişi tarafından seyredilerek, tarihteki en çok izlenen kablo drama dizisi olmayı başarmıştır.

  dizinin öncesinde yaşanmış olayları ve zombi kıyametinin nasıl gerçekleştiğini konu alan bir yan dizi, fear the walking dead, ağustos 2015'te yayına başlamıştır.

  the walking dead, aynı adlı çizgi roman serisine dayanmaktadır. roman, dünya çapında beklenmedik bir biçimde ortaya çıkan esrarengiz bir bulaşıcı beyinsel hastalık sonucu, modern medeniyetin sonunu getiren bir zombi salgınını konu eder. bu dünyada, zombiler, hikayenin geçtiği bölgenin yerel argosunda "aylaklar" adıyla anılmaktadır. sadece beyinleri yokedilerek etkisiz hale getirilebilen bu aylaklar, herhangi bir canlıyı yakalayıp parçalayarak yiyen "yaşayan ölüler" olarak betimlenmiştir. aylaklar, ayrıca, sağlıklı insanları ısırarak veya tahrip ederek içlerindeki zombi virüsünü bulaştırma yoluyla kendileri gibi birer zombiye dönüştürebilmektedir. seri, bu vahşi zombilerin ortaya çıkışını ve bu ani gelişme sonrasında kendilerini amansız bir yaşam mücadelesi vermek zorunda bulan bir küçük grubun hikâyesini ele almaktadır.
  grubun lideri, zombi salgını öncesi şerif yardımcılığı yapmış olan olan rick grimes'tır. grup, her fırsatta grubun dinamiğini etkileyen/değiştiren yürüyen zombilerin korkusu ile yüzleşmektedir.

  hikaye, çoğunlukla ana karakter rick grimes'ın grubunun, aylak sürüsünden uzak ve güvenli bir yer aradıkları atlanta metropol bölgesi ile amerika'nın georgia eyaleti çevresindeki kuzey kırsal bölgede geçmektedir. konu, yaşam mücadelesi verenler bu grubun zombi sürüsüne karşılık hayatları ile kendi insanlıklarını dengelemeye çalışmaları, gruptaki üyelerin öldürülmeleri ile başa çıkmaları, tanıştıkları ve çoğu tehlikeli ya da yırtıcı olan başka insanlarla uğraşmaları gibi ikilemleri ele almaktadır.