● titan vs titanic (tarihin en büyük kehaneti)

  10
  sjense 6.9.2019 12:23 ~ 12:37
  pekala bilmeyenler için konuya şöyle giriş yapsam;

  titanic batmadan 14 yıl önce kitabının yazıldığını söylesem ne derdiniz bana?


  kahvenizi alın ve gelin derim sizlere.

  https://i.hizliresim.com/EOWOEz.png

  ↔ 1861 yılında doğan morgan robertson, gençliğinde denizcilik de dahil birkaç meslek icra eder. daha sonraları işini bırakan robertson, yazar olmaya karar verir. ilk yazılarından onu mutlu edecek kadar para kazanmayı da başarır. yeni bir deniz romanı yazmak isteyen robertson, 1897 gecesi bir romana başlar ve inanılmaz tesadüfün (!) temellerini atar.

  kitabının adını ''titan kazası / nafile'' olarak belirleyen robertson, titanic batmadan tam 14 yıl önce yazdığı romanında titanic'in adeta kehanetini yazmıştır. işte korkunç benzerlikleriyle titan-titanic kazaları  ● tanrı bile batıramaz!

  titanic hakkında en çok duyduğumuz klasik sözlerden birisi geminin batmasının imkansız olmasıdır. ilginçtir ki robertson'ın hayali titan'ı için de aynısı söylenmektedir.


  ● rotalar aynıydı

  ↔ titanic ingiltere southampton'dan abd new york'a* gidiyordu. gariptir ki 14 yıl önceki titan da ingiltere *southampton'dan abd new york'a gidiyordu.

  ● gemilerin özellikleri hemen hemen aynıydı

  titanic'in kapasitesi3 bin kişilikti. robertson'ın titan'ı da öyle.

  titan, titanic'ten 4 metre daha kısaydı. (252metre/248metre)

  titan 70.000 ton*ağırlığındaydı, titanic *66.000

  her ikisinin de 4 pervanesi vardı.

  ● kazalar da aynı


  https://i.hizliresim.com/p5M5vr.png


  her iki gemi de aynı güzergahta yol aldığı gibi, aynı saatlerde ve aynı biçimlerde batmıştır.

  titan, new foundland açıklarında gece yarısında batarken, titanic de gece 11:40'da new foundland'a hemen hemen aynı koordinatlarda batmıştır. ikisini batıran sebep de buz dağının fark edilememiş oluşudur ve ikisi de buz dağını son anda fark edip sağ taraftan darbe almaktadır. titan 25 knot hızla giderken titanic 22.5 knot hız yapmıştır.  ● ölümler de aynıydı

  ↔ her iki gemide de büyük can kaybına sebep olan etken yetersiz filika sayısıdır. robertson'ın titan'ında 24 filika bulunurken, titanic'te 22 filika bulunmaktadır ve gemilerin batmazlığına güvenilerek ikisinde de filika sayısı düşük tutulmuştur. bununla beraber titanic'te 1513 kişi ölürken, hayali titan'da 1500kişi ölmektedir.


  ● sizinle çalmak bir şerefti..

  her ikisi de batarken, orkestra ilahi çalıyordu.

  e ama cidden yok artık?!


  son 1 tane vardı;

  ↔ robertson'ın hayali gemisi titan, batmadan bir gece önce başka bir gemiyle çarpışıp o gemiyi batırmıştı. neyse ki titanic böyle bir kaza yaşamadı. tabii ''new york'' adlı gemiyle kazayı kıl payı kurtarmasını saymazsak..

  peki ne mi oldu?

  ↔ aslında hiçbir şey. bay robertson'ın kitabı tutmadı. işin daha da vahim kısmı, robertson, titanic battıktan 3 sene sonra daha yaşadı. ancak hiç kimse robertson'ın kitabındaki kehanetleri görmedi. kendisi de psikolojik travmalardan kurtulamayıp hayata gözlerini yumdu. yazdığı başka bir eserinde de denizaltı ve periskoplardan bahsetmekteydi fakat ileri görüşlü oluşunu ancak günümüzde fark edebiliyoruz.

  tabii titanic'in batışına ruhani anlamlar katanlar kadar maddi anlamlar yükleyenler de var. örneğin; titanic ve kız kardeşi olympic'in sigortalanıp kasti batırıldığı gibi söylentiler. ne olursa olsun,titanic efsane kalmaya devam edecek.

  alıntıdır.

  ve o muhteşem soundtrack..

  titanic
 • 1
  dasaksiz_penguen 6.9.2019 12:33
  yani yazı cok güzel olmus soluksuz okudum puvom ,fakat .d 3 pervane demişsin fotografta 4 tane pervane var cok takıldım
  1
  sjense 6.9.2019 12:35 ~ 12:36
  düzeltme için teşekkürler 4 yazacaktım 3 yazmışım, dikkatli insanları severim :) ve güzel yorumun içinde teşekkürler
 • 0
  somalilikorsan 7.9.2019 18:04
  bak bu olayı biryerde okumustum gercektende cok acayip bir olay herseyleri ayni bitek adlarinda fark var oda sadece i ve c kelimeleri gercektende cok acayip birsey
 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;