1
whatsapp mesaj kriptolaniyor
whatsapp'ta kriptolu mesaj devri başladı: uçtan uca şifreleme nedir?
whatsapp'ta kriptolu mesaj devri başladı: uçtan uca şifreleme nedir?
whatsapp yeni geliştirggi güvenlik sistemi ile kullanıcılar arasındaki görüşmeleri kriptolu bir şekilde şifreleyerek güvenlik altına aldı.


son dönemlerde artan güvenlik sıkıntıları ve meşhur fbı & apple davası üzerine whatsapp özel bir güvenlik sistemi geliştirdi. aslında görünürde bir değişiklik olmasa da iki kişi ya da grup arasındaki mesajlaşmalarınız uçtan uca şifrelenerek korunuyor. open whisper systems ile ortaklaşa geliştirilen sistem ile mesajlarınız artık sadece sizin ve mesajlaştığınız kişinin dışında başka kimse tarafından okunamayacak anlamına geliyor.

yani sizin whatsapp mesajlarınız konuşan kilşiler dışında artık kimse tarafından, hatta whatsapp tarafından bile erişilemeyecek. ister havadan sudan konuşun, isterseniz devlet sırrını paylaşıyor olun bu bilgileri sizler dışında kimse göremiyor.whatsapp uçtan uca şifreleme nedir?


şimdi ise whatsapp'ın son sürümünü kullanan tüm kullanıcılarda her mesajın altında çıkan sarı baloncuk hakkında detay verelim. bu özellik yukarıda kısaca belirttiğim gibi whatsapp mesajlarınızın artık oldukça güvenli olduğunu, mesajlarınızı sadece sizin görebileceğiniz anlamına geldiğini belirtelim.

yani devletler, hacker dediğimiz internet korsanları ve hatta whatsapp'ın kendisi bile sizin mesajlarınızı okumak için sizin telefonunuza ihtiyacı olacak. 3. parti yazılımlar veya herhangi biri sizin mesajlarınıza ulaştığında şöyle bir durum çıkacak;

diyelim ki whatsapp'ta arkadaşınız ile şu şekilde bir konuşma geçti "naber dostum?", bu mesaja dışardan birileri ulaşıp ele geçirdiğinde ise görecekleri "&85/+ 0t)@_" şeklinde anlamsız ve kriptolu bir telefonun mesajlaşma servisinde olduğu gibi bir mesaj görecek. bunu çözmek için ise sadece ve sadece sizin ya da karşınızdakinin telefonuna ihtiyaç duyacak.

olay temel olarak bu şekilde anlatılabilir. tıpkı bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz kriptolu mesajlaşma artık bizzat elinizdeki telefonda da bulunuyor olacak.mesajımın uçtan uca şifrelendiğini nasıl anlarım?


eğer bu kriptolu mesajlaşma durumuna önem veriyorsanız bir kontrol mekanizması da mevcut. dilerseniz o sarı baloncuğa tıklayıp "doğrula" diyerek, ya da whatsapp kişilerinden kontrol etmek istediğiniz kişinin profiline tıklayıp "şifreleme" yazan bölüme tıklayarak çıkan qr barkodu arkadaşınıza taratabilir, ya da barkodun altında çıkan uzun kodu kıyaslayabilirsiniz. eğer bu bilgiler eşleşiyorsa whatsapp mesajlarınız güvende demektir.

whatsapp uçtan uca şifreleme özelliği hangi cihazlarda kullanılabilir?


whatsapp'ın bu özelliği şu an için sadece android, ios ve windows phone kullanıcıları arasında son sürümü kullananlar için geçerlidi.
bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • haberler

  haberlerin paylaşıldığı bölüm.

  87 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  sadurra

  canki
 • yapılabiliteler:


  - haber linkleri paylaşılabilir.

  - haber videoları, fotoğrafları paylaşılabilir.

  - haber yazıları paylaşılabilir.

  - yazarlar video ve fotoğraf destekli olarak kendi haberlerini paylaşabilirler.

  paylaşım yapılırken dikkat edilmesi gerekenler:

  - tarih vermekten çekinmeyin.

  - abartıya kaçmayan, açıklayıcı başlıklar kullanın. 

  - link paylaşımına ''yorum'' eklemek istediğinizde başlığa önce haberin ne olduğunu yazıp eğer yorumunuz kısaysa yorumunuzu parantez içerisinde belirtmeniz çok çok rica olunur. 

  örnek: kızılay avm'de şüpheli paket panik yarattı (nereye gidiyor lan bu ülke?) 

  yani başlığa ''ülke nereye gidiyor beyler?'' şeklinde sadece yorumunuzu yazmayın. gireceğimiz link'in ne olduğunu bilelim biz. 

  - ''ya kardeşim ben bir haber okudum, valla içim çok dolu, ben şuraya sayfalarca yardırmak istiyorum'' diyorsanız haberi ''yazı'' formatında paylaşın ve lütfen başlığınız haberin ''ne olduğunu'' söylesin. yazıda ise önce kaynağı belirtip ardından yorumunuza geçin.

  örnek:

  başlık: ''kızılay avm'de şüpheli paket panik yarattı''

  yazının ilk cümlesi: (kaynak) abuksabukhaber.com/haberler/ankara/avm/bomba

  yazının devamı: ya ben bu ülkeyi anlayamıyorum kardeşim...

  bunu neden istiyorum? çünkü bu bölüme giren kişinin ilk amacı ''haber'' okumak. o yüzden önce haberi okuyup sonra sizin yorumunuzu görmeli.


  - link'i paylaşıp içeriği ekledikten sonra sanki içeriği ekleyen siz değilmişsiniz gibi paylaşıma girip yorum yapmak da bir seçeneğiniz, siz bilirsiniz.


  uyarı: bölümle alakasız ve reklam kokan içerikler silinecektir. 
popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...