düzelmeyen eğitim sistemi

  14
  e_kmksz 15.5.2018 22:19
  neden yıllardır bu sorunla uğraşıyoruz? niye hala sağlam bir sistem oturtamadık? bu 5-10 senelik değil daha uzun süredir olan bir sıkıntı. artık zamanı gelmedi mi, sil baştan bir sistem gerek. insanları yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre eğitmemiz gerekmiyor mu? niye herkes ingilizce ve matematikten anlamak zorunda bırakılıyor?
 • 0
  mihendisbey 15.5.2018 22:30
  evet bahsettiğiniz konu büyük problem. ancak bir toplumdaki düzeni birden değiştirmek çok büyük tepkilere neden olacaktır. her ne kadar çarpık bir düzen olsa da bunu benimseyen oldukça fazla insan var. teorik zihniyetten bir anda uygulama ve pratik üzerine yoğunlaşılırsa çok fazla tepki gelecektir. "böyle eğitim mi olur" "buna da ders mi diyorlar şimdi" gibi bir çok memnuniyetsiz söylem.. belki de değişimi yapan iktidar için siyasi bir kayıp olabilecek. çünkü memnuniyetsiz tavırlar olumsuz dönüşlere neden olabilir. bu riski hic bir iktidar almaz bana kalırsa. ayrıca bahsettiğimiz kadar büyük bir sistemi köklü değiştirmek çok maliyetli bir durum. yeni araç gereçler, yeni sisteme ayak uydurabilecek personel ve eğitimleri. bütün bunların yanında mevcut sistem personellerinin de oldukça tepkisini çekebilecek bir durum. özellikle ayak uyduramayacak orta yaş üstü personellerin. evet, biz de isteriz değişimi. ancak acı gerçek bu maalesef. yavaş yavaş olsun, sağlıklı olsun. teog sisteminin kalkması desteklediğim bir durum oldu. en azından teorik başarısı diğerleri kadar iyi olmayan öğrencilerimiz meslek liselerine gitmek zorunda değiller artık.
  0
  haoist 15.5.2018 23:35
  haklısınız ama teoride söylenen şeyler pratikte aynı olmayabiliyor. teori doğru olsa bile öğrenciler pratiğini görmeden tam anlamıyla kavrayamaz. masraflar ve sorumlulukları çok diye gelecekten kaçamayız :)
 • -1
  baksensuise 15.5.2018 22:56
  düzelmeyen eğitim sistemi ve sana bakınca ritmi düzelmeyen kalbim
 • 1
  unnamed 16.5.2018 02:42
  eğitim kişinin kendisinde başlar. bencede herkes ingilizce matematik bilmeli. konu bu değil. bunları da öğren sonra kendi ilgi alanına yönelebilirsin. bol bol oku sende oku bende okuyayım. insan bu dünyada kendini geliştirebildiği kadar geliştirmelidir. ben ilgim, alakam olmayan bir bölümü bitirdim. işimi de seviyorum ama ilgi alanıma girmediği için, kendi ilgi alanıma dair kitaplar okuyorum. belki bir bölüm daha bitirrim kim bilir.
 • 0
  stardogs 16.5.2018 03:10
  edit : enderun sistemi.
 • 0
  atsiz2929 20.5.2018 01:33
  eğitim bir siyaset çerezi olarak görülüyor. bu yüzden ha oldu ha olacak diyerek günü kurtarılmaya çalışılıyor. çorap değiştirir gibi sistem değişiyor bu yüzden
 • 0
  serdar_7 20.5.2018 08:47
  çünkü siyasetçilerin çocuklarının hiçbiri türkiye' eğitimini tamamlanıyor da ondan