the walking dead 5. sezon özet

  0
  hellomyfriend 9.1.2017 10:46
  5. sezon (2014-2015)

  ana madde: the walking dead (5. sezon)
  rick ve grubu, esir tutuldukları terminus'a aylakların yaklaşmasını önlemek amacıyla biraz uzakta bulunan bir kulübede havai fişek patlatırken gruptan bahseden ve dalga geçen bir terminus üyesini carol duyar ve onu esir alır. tyreese'de carol'a yardımcı olur. carol, tek başına terminus'a saldırır. bu saldırıdan yararlanarak rick ve grubu kurtulur. sonra tyreese ve judith'i alıp yola çıkarlar. grup ormanda ilerlerken gabriel adında bir rahipe rastlarlar, kilisesine giderler sonra erzak aramak için yola çıkarlar erzakları alıp geri dönerler bir ziyafet çekerler her şey iyi giderken bob, yakalanır ve bacağı kesilir, yakalayanlar ise terminus'a yapılan baskından sonra hayatta kalan 5 kişilik bir ekiptir. ekip bob'un bacağını kesip yer. sonra kilise'nin önüne bırakır. rick bir plan yapar ve grubun bir kısmını kilisede bırakır. birkaç kişi ise dışarı çıkar. gareth (terminus üyesi) bundan istifade ederek kiliseyi basar. hemen ardından rick ve grubun diğer kısmı içeri girer ve terminus üyelerini öldürür. sonraki sabah bob ölür. michonne dışarı çıktığında daryl ve noah ile karşılaşır. beth'in hastanede olduğu öğrenilir. carol'a araba çarpar ve beth'in olduğu hastaneye götürülür. bunun üzerine grup, hastanedekilerden 2 kişiyi rehin alır ve karşılığında carol ve beth'i isteyip takas teklif ederler. takas gerçekleştirilir fakat hastanedeki grubun lideri dawn, noah'ı da ister. rick buna itiraz eder ama noah sorun olmadığını söyleyerek karşı tarafa doğru yürür. beth onu durdurup sarılır. dawn'ın söylediği şey ile beth her şeyi anlar ve alçısına sakladığı portegü adlı aleti dawn'a saplar. sapladığı anda dawn tetiği çekerek beth'i kafasından vurur. herkes şok olur. daryl daha çok etkilenmiştir, bu yüzden anında dawn'ı alnından vurur. bu arada glenn, maggie, michonne ve diğerleri hastaneye gelmişlerdir. aylakları öldürerek girişi temizlerler ve önde rick olmak üzere grup hastaneden çıkar. maggie, gördüğü manzarayla çığlık atarak ağlamaya başlar. beth'in cansız bedenini daryl taşıyordur. bölümün sonunda, yine bu sezonun ilk bölümünde olduğu gibi kapşonlu ve güneş gözlüklü biri onları takip etmeye devam ediyordur. kaldıkları kiliseyi bulmuştur ve daha önce abraham'ın rick'ten özür dilemek için haritanın üzerine yazdığı "üzgünüm, ben aşağılık bir herifim, yeni dünyanın rick grimes'a ihtiyacı var" yazıyı okur. dizi bu görüntülerin ardından yarı sezon finaline girer.

  rick, michonne, glenn, noah ve tyreese, noah'ın eskiden yaşadığı yere giderler. fakat orası aylaklar tarafından ele geçirilmiştir. noah, evine doğru koşmuş, tyreese'de onun peşinden gitmiştir. tyreese, evde dolaşırken zombi tarafından ısırılmış ve ölmüştür. washington'a doğru bayağı bir yol katettikten sonra diziye aaron adında bir karakter katılmıştır, rick ve takımını güvenli bir yere götüreceğinden bahsetmektedir. rick, aaron'a karşı pek iyi şeyler hissetmesede bu teklifi çocukları ve grubu için kabul eder. grup, güvenli denilen yer(alexandria)ya giderler. burada her birine bir görev verilir ve artık o kampın bir üyesi olurlar. ancak erzak aramaya gittikleri sırada bir aksilik yaşanır; tara yaralanır, noah ise aylakların saldırısına uğrayıp ölür. o sırada gabriel kampın liderine rick'in grubunun kötü olduğundan ve onları kamptan atması gerektiğinden bahseder. maggie, gabriel'in dediklerini duyar diğer bölümde enid ve carl ormana giderler birlikte koşarlar daha sonra carl, enid'ten korktuğunu söyler. rick, jessie adında bir kadına aşık olmuştur. jessie, pete adlı bir cerrahla evlidir. sam ve ron adında iki çocukları vardır. jessie, kocası tarafından şiddete maruz kalmaktadır. rick bunu öğrenir ve pete ile kavga ederler. rick, pete'i öldüreceği sırada michonne gelir ve rick'i bayıltır. gabriel'in söyledikleri ve rick'in bu davranışlarından şüphelenen deanna, kamptaki herkesi toplar.

  morgan'ı ormanda birkaç adam yakalamıştır fakat morgan onları bayıltarak kaçmıştır. daryl ve aaron bir konserve fabrikasında zombiler tarafından sıkıştırılmıştır kurtulmak için bir arabaya binerler ve onları oradan morgan kurtarır. morgan, daryl'den yol tarifi almak için haritayı uzatır ve abraham'ın, rick'ten özür dilemek için haritanın üstüne yazdığı yazıları okur.

  toplantı sırasında alexandria'ya zombi girer. rick zombileri öldürür ve toplantı önünde herkesin önüne atarak güçlü kalmaları için birkaç şey söyler. o sırada pete elinde kılıç ile gelir ''sen bizden değilsin'' der onu engellemeye çalışan reg'i kılıçla boğazını keser abraham, pete'i yere yatırır. deanna o sırada "rick yap şunu." der ve rick, pete'i öldürür o sırada morgan, alexandria gelmiştir ve uzun bir süre sonra rick ile morgan tekrar karşılaşır. dizi bu görüntüden sonra sezon finaline girer.