10
takke ve başörtülü çocukların bulunduğu eğitim kurumuna soruşturma
uşak'ta 4-6 yaş arası çocuklara eğitim veren özel kreş ve gündüz bakım evi hakkında soruşturma açıldı. soruşturmanın gerekçesi ise 28 şubat zulümlerini aratmadı. 4- 6 yaş arasındaki çocukların takkeli, sarıklı ve türbanlı fotoğrafları soruşturmanın gerekçesi oldu.

uşak aile ve sosyal politikalar il müdürlüğü, 4- 6 yaş arasındaki çocukların takkeli, sarıklı ve türbanlı fotoğrafları sosyal paylaşım sitesinde yayınlayan özel kreş ve gündüz bakımevi hakkında soruşturma başlattı.
 • -1
  filozofunsakali 1 yıl önce
  normal. 15 yaş altı herhangi bir çocuğa dayatılanlar, çocuğun ileride beyni yıkanmış ve bilinçaltına yerleştirilmiş şeylerdir. küçükken zarar vermeyi öğretirsen büyüdüğünde de zarar vermek isteyecektir. küçükken din öğretirsen tabi ki "büyük ihtimalle" dindar olacaktır. ebeveynlerin çocuklarına bunu bir seçenek olarak sunması çocuklar için daha iyidir. 15 yaşının altındaki insanlar tam olarak kendileri değillerdir, ne öğrenirse onu yapar. bu zatların yapmaya çalıştığı şey dindar ve basitçe kontrol altında tutulacak nesiller yaratmak.
  1
  sutlu 1 yıl önce
  senin geliştirdiğin veya aldığın kural/düşüncelerin/inançların olduğu gibi diğer insanların da inançları var. her insan güç yetirebildiği noktada inancını hakim kılıyor. müslüman olan biri de islam'daki kurallara göre çocuğunu yetiştirecektir.
  ek olarak bu anlattıklarına okullarda öğretilen ideolojik bilgiler dahil mi? atatürkçülük, türkçülük, batıcılık, vatanseverlik? çünkü bunlar dini eğitimden daha öncelikli öğretiliyor.
  0
  enon 1 yıl önce
  arkadaştan bağımsız olarak cevap vermek istiyorum. evet atatürkçülük ufak yaşta verilmemeli. en azından liseye kadar fakat diğerleri verilmeli.

  ayrıca takke,sarık veya türbanla o yaşta çocuğa din öğretilmez.

  o çocuğa başkasının malını çalmamayı, yalan söylememeyi, büyüklerine saygılı hatta herkese saygılı olmayı, kötü sözler söylemenin iyi bir şey olmadığı vs. gibi karakterini etkileyecek şeyler söylersen o çocuk islamı zaten sever.

  fakat sen gidip 4 yaşında bebenin kafasına sarığı geçirirsen bir bakmışsın 16 yaşında ateist olmuş. atla deveyi karıştırmayın, çok tehlikeli kafalardasınız.

  bu sarıkçılar yüzünden millet ateist oluyor. annem bana çok sağlam bir dini temel vermiş çok şükür dindar bir insanım ama beni bile bazı şeylerden soğutacak bu şeriatçı tipler neredeyse. çocuğuma kendi isteyesiye kadar asla hiçbir şeyi takmam. zaten ben ona temeli verirsem belli bir yaşa gelince baba ben kapanmak istiyorum der, demezse de diyesiye kadar beklerim. hiç demezse de kendi bilir. çünkü ben ona vermem gereken her şeyi vermişimdir.
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  biz tehlikeli kafalardaysak sende birkaç doz üsttesin, "16 yaşında ateist olmuş." dediğin cümlede çocuğun kötü ve aykırı bir şey yapmış gibi davrandığını vurguluyorsun. hatta atatürk öğretilmesin liseye kadar diğerleri öğretilsin diyorsun. sende çok fena fanatiklik var yalnız.
  1
  enon 1 yıl önce
  atatürk konusunda bir sorun yok. bence çocuklara o yaşta ideoloji yansıtılmamalı. atatürk öğretilmesin demedim atatürkçülük, türkçülük bunlar sakat şeyler.

  fakat batıcılık, vatanseverlik öğretilmeli. modern çağa ayak uydurmalı çocuk tabii ki.

  tamam ateist konusunda haklısın. ben islamı sevdiğim için çocuğum ateist olsun istemem fakat ateistlere saygısızlık yapmışım özür dilerim.

  birazda arkadaşın bakış açısından olayı yorumlamak istedim ben. yani çocuğa dinini o şekilde öğretemezsin demek istedim.
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  e tabi ideolojisi öğretilmesin ama şu bir gerçek ki tarihi öğrenmeye başlayınca teknik olarak ideolojiyi de öğrenmiş olacak. türk tarihinin bir ideolojisi vardır, atatürk'ün olduğu tarihi kesimde atatürk'ün ideolojisini görecek o çocuk. her ne kadar ideoloji öğrenmesin o yaşta desek de; ideolojilerin içeriğini öğrenecek fakat ideoloji dendiğini bilmeyecek :d batıcılık biraz tartışılır sebebiyse bence batının iyi yanlarını alıp kötü yanlarını bırakalım, direkt batı öğretilirse batının o seksistliğini almak istemeyiz, bana göre batı, insan vücudunun doğal bir şey olduğunu söylerken en bariz cinsiyetçi yaklaşımı yapan ve insan vücudunun cinsel obje olmadığını söylerken o vücudu cinsel obje gibi kullanılmasını sağlayan oturmamış bir ahlak algısına sahip. vatanseverlik keza önemlidir, zaten tarih öğrenince kendisinin bu toprakların bir parçası olduğunu bilecek, bunda sıkıntı kimse yaşamıyor :d
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  e tabi ki çocuğa hiçbir şey dayatılmaz ki türklük ve atatürk zaten tarih kitaplarında var aynı zamanda din de var tarih kitaplarında. çocuk tarih öğrenirken bu konulara da yavaş yavaş girecek ve soru sormaya başlayacak; sonra kendi cevaplarını bulacak. normal olan bu, iyi ki dindar veyahut "modern" bir aileden gelmedim. bana ahlakı ve iyi insan olmayı öğrettiler, dayatmadılar herhangi bir şey. bana kendi düşüncelerimle ilerlemeyi gösterdiler. her aile böyle olsa da kimse çocuğunu bir fanatik gibi yetiştirmese.
  0
  sutlu 1 yıl önce
  çocuk her türlü bakış açısına göre öğreniyor. sana "ahlak"ın öğretilmesine neden dayatma demiyorsun.
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  yere çöp atma, insanlara vurma, insanlara küfür etme, kaba davranma gibi şeyler dayatma değildir, bunlar temel "öğrenilen şeylerdir". çocuk olarak birine vurduğumda "vurma ama kardeşe, arkadaşsınız siz, canı yanar." denmeseydi, belkide insanlara vurmaya devam edecektim. ya da "pezevenk de amcaya" denseydi şuan hala herhangi birine "pezevenk" diyor da olabilirdim. dayatılanları ve öğretilenleri karıştırıyorsun.
  1
  sutlu 1 yıl önce
  sana doğru gelenlere öğrenme, yanlış gelenlere dayatma diyorsun. onu anladım.
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  herkesin "ortak doğruları vardır". zarar vermek kötüdür, iyileştirmek iyidir diye. bende onları vurguladım. ahlaki temel kuralların öğretilmesindeki yanlışlığı bir tek sen savunuyorsun. bir tek sana denk geldim ahlakın dayatma olduğuna. oysa neler olabileceğini örneklendirdim.
  1
  sutlu 1 yıl önce
  "yere çöp atma, insanlara vurma, insanlara küfür etme, kaba davranma"; bunlar sadece senin doğruların demedim, doğru bulduklarına öğrenme diyorsun. yanlış bulduklarına dayatma diyorsun. halbuki dayatma zorla yaptırılan şey demektir.
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  eh tabi ki zorla yapılan şeyler vardı hala da var, benim zamanımda din ve ahlak dersi zorunlu idi. ben liseden mezun olana kadar bu ders zorunlu idi. bu dayatmadır. toplumda insanlar türk olup müslüman olmayanları kabullenemiyor bu bir inanç dayatmasıdır. bunlar yaşanıyor gerçekten. hayal değil. benim dayatma olarak bahsettiğim şeyler bunlar. bu tartışmanın konusu felsefi tartışmaya doğru gidiyor, işin içinden çıkılmayacak ama; her ne kadar ortak doğrular vardır desem de insanın mutlak doğrusu yoktur, gerçeğe yakın iyi insan modelinde bu böyledir; iyi olmak isteyene böyledir. halbuki kötü olarak isimlendirdiklerimize "yer çöp atma, insanlara vurma..." gibi şeyler söylersek o da dayatılma olduğunu söyleyecektir "ben böyleyim" diyecektir. kısacası, iki tarafı da insani özelliklere sahip madeni para düşün. altta kalan kim olursa; üsttekine "neden ben alttayım?, bana bunu yapamazsın!" diyecektir. bahsettiğin "benim yanlışlarım" bu toplumda dayatılan unsurlardandır, demeye geliyor aslında cümlelerim. bana dayatılan bu zamanın nesline de dayatılacaktır yani.
  1
  dirtcinciyazari 1 yıl önce
  80 milyonun 5 milyonu müslüman değil.
  geri kalan 75 milyon için bu ders önemli iken devlet azınlık durumundakiler için bu dersi kapatsınmı. bazı okullarda da bu ders yok. bak isteyen olmayan okula gider isteyen olan okula gider. dayatma frlan yok.
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  anlatamadım sanırım, seçmeli dersi zorunlu yapan bir sistem var, ismi seçmeli fakat sen seçmiyorsun din dersini. isteyen seçer ne haddime fakat aynı sınıftan birçok arkadaşım almak istemiyordu ve öğretmen "seçmeli ama siz seçmiyorsunuz bu dersi" dedi zaten sadece görsel sanatlar ile müzik dersini seçebiliyordun. seçmeli din dersi var fakat zorunlu ders idi.
  0
  dirtcinciyazari 1 yıl önce
  o müdürün hatası. bizde de benzer olay matematik beden di mesela. ama dediğim gibi yinede öyle gerçekten seçilen okul var
  -1
  filozofunsakali 1 yıl önce
  varsa ne güzel, ben hiç denk gelmedim. keşke eğitim sistemi insan modeli yaratmaya çalışmasa da bireylerin iradesi temel alınsa.
  0
  dirtcinciyazari 1 yıl önce
  yanlış diyon. küçükken allah muhammed i öğretecenki ilerde allah muhammed i bilip eli ayağı düzgün olsun. bunları ögretmezsek dinden habersiz biri olup sonra sapıtır. bi insan karakterini liseye kadar öğrenir. tutup bunları lisede öğretirsen bi şey olmaz. 15 altındaki insanlar kendinde değil ne öğretirsen onu yapar demişsin. hatırla ilkokulda o nefret ettiğin pis çocukları, hayırsız evlatları. ilkokul öncesi dini öğretki bu pis hayırsız çocuklardan kendini korusun, din öğretimi ile gelen faydalı insan olmayı öğrensin.

  bu zaatlerin yapmaya çalıştığı şey dindar ve vatana millete faydalı ahlaksız olmayan, öbür dünyada mutlu olacak ve sapmayacak nesiller yetiştirmek.
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  ahlak ile dini karıştırıyorsun, ikisi arasındaki farkı bence ilk önce öğren ki tartışabilelim.
  0
  dirtcinciyazari 1 yıl önce
  din dedim mesela "imanın yarısı temiziliktir", "kıyametin koptuğunu gördüğünüz halde varsa elinizdeki fidanı dikin " gibi hadisleri öğreniyorsun ve yanında din eğitimi "namaz nasıl kılınır" gibi şeyleri öğreterek tam nitelikli birisi oluşturuyorsun .
  zaten yukarlarda dediğim gibi. lise zamanına kadar ne öğretirsen öyle olur insan. bu zaman dilimi gelmeden allah muhammed i öğrenetelimki nitelikli birisi olsun ve ahireti de kazanan birisi olsun.
  bu yüzen din eğitimi dolayısıyla ahlak eğitimi verilmelidir.  sen ahireti felan fazla düşünmeden konuşuyorsun ve başkasının küçük yaştan ahireti kazanmasını falza önemsemiyorsun ama düşünceli insanlar bunu düşünmüş işte. ibnı sına olcaktı 6 yaşında hafizligia baslsdi
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  nitelikli insan modelin çok gerici farkında mısın? senin demen şu ki "din öğrenemeyen işe yaramaz bir çöp yığını". ne hikmetse ülkenin sorunlarından biri de nitelikli insan. bak olaya çok dindar yaklaşıyorsun. problemi dinle çözmeye çalışıyorsun bunun sonunda ikinci bir problem çıkıyor.
  0
  dirtcinciyazari 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  dini öğrenen adam gericiymiş hah
  benim nitelikli model gördüğüm adam mesela ibnı sına dır büyük din adamı ve biliminsanı dır. şimdi dinle alakası olmayan bi adama laf atmam ama dini ve ilmi bilen bi adam gözümde daha büyüktür.

  zaten bu din bilime önem veriyorm sorun din değil yaşayamamız. din hatta tüm sorunların ilacı. senin gericilik dediğin bilime önem veren din.

  0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  bak din düşmanı olarak algılama beni, amacım "insan modeli" yaratmaya çalışmanın önüne geçmek, ha zaten anca 1 kişide işe yarar fakat o 1 kişi de önemli. 15 yaş altı hassas yaşlardır, bana göre bu yaşlarda din öğretmek ki bunu sadece islam olarak düşünmüyorum fırsatçı kötüye kullanımdır. gerçi ben ne söylesem de bu böyle devam edecek.
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  ıbni sina gibi ustadlari ve istadlarin ilham kaynagi ogretmenlerini simdi ki dinci ailelerin para babasi ve torpilli, torpilci hocalarin verdigi egitimle bir tutuyorsun...
  1
  dirtcinciyazari 1 yıl önce
  öyle hocaya öyle adam diyorsun. aslında haklısın ama burdaki kavga amacı din=eğitim de demek. torpil olayı da etrafımdan söyleyim. çok hoca tanıdım öyle torpil ile kazanan felan da yok varsa görmedim çok azdır.
 • 1
  dejin 1 yıl önce
  zulüm mü? iyi bir şey yapılmış 40 yılda bir ne zulmü.

  4 yaşında çocuğa türban takılmaz kardeşim aptallaşmayın. sarık nedir bi kere amk?
  1
  sutlu 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  alışsın, sevsin diye zaman zaman böyle giydiriyorlar demekki. çocuk zaten anne babasına özenir!? hem 4 yaşında mini etek giydirilen çocuklar ne oluyor?
  2
  dejin 1 yıl önce
  kardeşim mini etekte giydirmeyin. yanlışa niye yanlışla örnek veriyorsun.
 • -2
  gregoris 1 yıl önce
  dinden ahlakı çıkarırsan ortaya siyasal islam denilen bu ucube ideoloji doğar.

  4 yaşındaki çocuk dinden sorumlu bile değildir ki başörtüsü taksın. takke konusuna hiç değinmiyorum çünkü takke dini bir sorumluluk bile değildir. arap'ın siz zavallıları kendine benzetmek için koyduğu bir dayatmadır.

  umarım bu eğitim kurumu kapatılır ve sorumluları en ağır şekilde bedel öder. bunun misyonerlikten hiçbir farkı yoktur. bugun bu eğitim kurumunu savunanlar 3-4 yıl önce fetullah şarlatanının eğitim kurumlarına da olumlu bakıyorlardı.  1
  diesel 1 yıl önce
  islama en çok zarar veren şey siyasal islam
  0
  gregoris 1 yıl önce
  kesinlikle katılıyorum diesel.
  0
  edige 1 yıl önce
  sana katılacağım hiç aklıma gelmezdi
 • -1
  aergenekon 1 yıl önce
  bunlarin gtunu skeceksin
 • -3
  hedap 1 yıl önce
  ne kadar saçma sapan işlerle uğraşıyorlar.
  yurtdışında hıristiyanlar daha yeni doğmuş bebeğe bile vaftiz ayını felan yaptırıyorlar bunlara da soruşturma açılsın o zaman ?
  bu nedir ya sanki hristiyan veya yahudi bir toplumda yaşıyoruz da gizli gizli çocuklara müslümanlık propagandası yapılıyor.
  bir çocuk 18 yaşına kadar anne ve babasının sorumluluğundadır buna devletin karışması resmen saçmalık.
  anne baba rızası varsa bunun soruşturulması saçma olur.
 • 0
  veterinerci 1 yıl önce
  çocuklar için çok erken olduğunu düşünüyorum. ve yanlış olduğunu.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...