13

dünyanın katmanları ve özellikleri

dünyanın katmanları şu şekildedir:

*taş küre

*su küre

*hava küre

*ateş küre

*ağır küre

dünya katmanları ve özellikleri şu şekildedir:

taş küre

canlıların üzerinde yaşadığı çeşitli taşlardan ve topraklardan oluşan katmandır. yaklaşık altmış kilometre kalınlığı bulunmaktadır. dağların doruklarından, okyanus diplerine kadar olan yükseklik ve derinliktir. taş küre, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri ve bitki örtüsü alanlarından oluşur.

su küre

dünyanın ¾’ü sularla kaplıdır. kıtalar arasındaki sular okyanusları, karalar arasındaki sular denizleri, karalar üzerindeki sular denizleri, gölleri ve akarsuları oluşturur. tatlı ve tuzlu su kaynakları, yeraltı ve yerüstü su kaynakları olarak da ayılır.

hava küre

dünyamızın etrafını saran ve gaz bulutundan oluşarak çeşitli katmanlardan meydana gelen yapıya hava küre denir. hava küre katmanlardan oluşur. ilk katmanı stratosfer, yirmi kilometre kalınlığında su buharının bulunduğu katmandır. hava küre, %78 azot, %21 oksijeni %1 karbondioksit barındırır.

ateş küre

yerkabuğunu oluşturan katmanlardandır. yaklaşık 2900 kilometre derinliğe sahiptir. yerkabuğu içinde eriyik maddelerin bulunduğu ve sıcaklığı 2000 0c’yi bulan katmandır.

ağır küre

dünyanın çekirdek katmanıdır. 3400 kilometre kalınlığındadır. 3000 – 5000 0c sıcaklığa kadar ulaşır. demir ve nikel elementleri bulunur.
 • 1
  omerr__ 11 ay önce
  bunlar nette yazmıyo mu!
  0
  aydakigunes 11 ay önce
  evet, yakınmanın amacı ne?
  1
  shewolf 11 ay önce
  bu sitede faydalı bir yazıyı tesadüfen okurken aynı zamanda bilgi de ediniyorsunuz. tabiki kafadan uydurma bir yazı olamaz
 • 1
  mein_diana 11 ay önce
  dünya kutuplardan basık ekvatordan şişkindir

  burda herkez dünyanın şeklini söylediğimi sanıyor ama ben türk erkeğinin tanımını yapıyorum (bu arada onlardansanız cansınız)
21 saat önce 21 saat önce
 • gezegenler

  Bu bölümde gezegenler hakkında bilgi verebilirsiniz. Fotoğrafları isimleri ile birlikte paylaşabilirsiniz.

  2 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  shewolf

 • bu bölüm #bilim-teknoloji bölümünün alt bölümüdür.