2
tenis
hocalarının bile çoğunluğunun oynamayı bilmediği ve insanlara yanlış şekilde öğrettiği spor dalı. vuruş mekanizması o kadar karışıktır ki, birçok insan seneler boyunca oynadığını zanneder, ancak oyununu ileri bir seviyeye taşıyamadığında birşeyleri yanlış yaptığını farkeder ve en başa dönmek zorunda kalır. o kadar teknik üzerine yoğunlaşan bir oyundur ki 180 km'lik forehand'ler vurabilmek için bacak bölgesi hariç ciddi bir kas kütlesine ihtiyacınız yoktur.

geçen gün yan kortta bir hoca genç bir bayana tenis dersi veriyor. biraz durup seyredeyim dedim ne göreyim, adam kıza topu kollatıyor. kız dümdüz durup gelen topa kolunu oynatmak suretiyle vurmaya çalışıyor. vücut dönüşünden eser yok, sadece koldan gelen bir güç ile topu ileri itmeye çalışıyor. temelden yanlış.

tenis tekniğinde forehand ve backhand vuruşlarda kolun rakete doğru hareket etmesini sağlayan kol kaslarının gerilimi değil, omuz ve kalça dönüşüdür. topa vurmadan önce omuzlar ve kalça baseline çizgisine dik olacak konumda yana döndürülür ve vuruş yapacakken hızlı bir şekilde normal pozisyonuna, yani file ile paralel olacak şekle geri getirilir. bu dönüş ve yarattığı momentum kollarınızın ve haliyle raketinizin de otomatik olarak ileri doğru hareket etmesini sağlayacaktır. basit mantığı anlamak için ve yeni başlayanlar için durumu fazlasıyla açıklayan bir video paylaşacağım. yeni başlayanlar buradan sonrasını okumayın, kafanızı karıştırmayın. korta gidip vücudunuzu döndürüp durun ve raketi topa isabet ettirmeye çalışın.

özet:teniste mesele kolda değil vücudunun bir bütün halinde kullanabilmektedir.
 • 0
  neden 1 yıl önce
  tenis diyince akla sharapova geliyo gerisi yok bende
 • 1
  oxygen 1 yıl önce
  ben tenis öğrenirken hoca 3 ay boyunca topa vurdurmamıştı. sırf bahsettiğin mekanizma iyice yerleşsin diye. 7 24 forehand backhand top teması yapıyorduk.
  1
  sewo 1 yıl önce
  olay tamamen bundan ibaret ev yaparken önce temeli toprağın altına saplamak, yemek yaparken tavanın altına yağ dökmek gibi birşey olmazsa olmaz.
  1
  oxygen 1 yıl önce
  işte bunu kimse anlamıyor herkes sabırsız. sanki herkes federer
  0
  sewo 1 yıl önce
  hemen wimbledon final oynamak için yanıp tutuşan bir gençliğimiz var:)
  tek sorun hocalar eksik bilgiyle, bilgi veriyorlar artık 2 jenerasyon sonra oluşacak eğitmenlere güveniyorum ozaman kadar beklicez.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...