7
marshall plani
sene 1948…
ikinci dünya savaşı sona ermiş, abd kesenin ağzını açmış, ekonomisi çöküntüye giren ülkeleri sovyetler'e kaptırmamak için marshall planını devreye sokmuştu. türkiye dahil 16 avrupa ülkesine hibe şeklinde gönderilen yardımların en önemli kalemi süt tozu'ydu.
*
sadece hibe etmiyorlar, ilkokul çocuklarına içirilmesini şart koşuyorlardı. teneke kutularda gönderilen süt tozu, öğretmenler odasındaki gaz ocaklarında suyla karıştırılıyor, kaynatılıyor, çocukların evlerinden getirdikleri bardaklarla servis ediliyordu. tadı sütten biraz farklıydı, ağır bi kokusu vardı, 1960'lara kadar zorla içirildi.
*
raf ömrü uzundu, o dönemlerde buzdolabı filan olmadığı için sayın ahalimiz tarafından pek takdir edildi. e madem bu kadar beğendiler, hadi bakalım, sayın ahalimize süt tozu satılmaya başlandı. amerikalılar bizi öz kardeşi gibi sevdiği için (!) kâr amacı gütmeden, sevabına sattılar. sütün litresi 100 kuruş, süt tozunun kilosu 30 kuruştu, sayın ahalimiz üstüne atladı, adeta bağımlısı oldu.
*
ucuz olmasına rağmen, amerikan malı olduğu için “kaliteli” kabul ediliyordu. süt tozu yerine süt kullanmak, ilkel bi davranıştı!
*
bu arada süt üreticisi ölmüş, mandıralar iflas etmiş, amaaan bana ne'ydi.
*
yardımlar sadece süt tozuyla sınırlı değildi. para verildi, bisküvi verildi, margarin verildi, amerikan bezi verildi, hurda savaş gemileri, dandik tanklar verildi. bunların karşılığında incirlik gibi askeri üsler alındı, petrol arama faaliyetlerimiz durduruldu, emekleme aşamasındaki uçak fabrikalarımız kapatıldı, yerli demiryolu hamlemiz takozlandı, tarım bağımsızlığımızda ilk gedik açıldı.
*
“siz zahmet edip üretmeyin, yorulmayın, ben hepsini beleşe veririm” deniyordu. yardım ayağıyla, açları besliyor, tembelliğe alıştırıyor, yerli üretimi durduruyor, kendine bağımlı hale getiriyor, üstüne “sempatik” görünüyordu. allah abd'ye zeval vermesin diye dua ediliyordu.
*
böyle böyle, avantayı görünce yelkenleri suya indiren bir toplum yaratıldı, milli çıkarların yerini “beleş” aldı.
*
sonuç olarak abd "radyasyonlu" olduğu için kendi halkına yedirmediği şeyleri halkımıza yedirdi.
bu tarihlerden sonra anadolu tarihinde ilk kez çocuk felci vakaları görüldü ve de sonraları çocuk felci aşısı ‘rutin aşılar’ arasına sokuldu.
bu aşılarda bizlere büyük paralarla satıldı.
*
koskoca memleket bi avuç süt tozuna gitti.
yılmaz özdil
 • 4
  ofsaytsizburak 4 ay önce
  bu yazıyı okumuştum. okuduktan sonra da tüylerim diken diken olmuştu.
  1
  huseyinargun 4 ay önce
  oldu
 • 1
  darkier 4 ay önce
  aynı plan doğrultusunda zeytin ağaçları katledilmiştir ayrıca.
  zeytinyağlı yiyemem aman türküsü'nün hikayesi de oradan gelmektedir.
 • 0
  yondaimehokagesama 4 ay önce
  iyi hoş da çocuk felci radyasyondan olmaz?
  yondaimehokagesama tarafından 4 ay önce düzenlenmiştir.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...