bigüp

  4
  dengeli 6.2.2018 15:16
  bigüp (bağımsız bireysel iş güvenliği profesyonelleri platformu) nedir?

  bu soruya bigüp ün amaçlarını yazarak cevap vermek en doğrusu olacaktır.

  1-türkiye'de iş güvenliği kültürünün yaygınlaşması ve iş güvenliği profesyonellerinin saygınlığının arttırılması, dolayısıyla iş kazalarının sayısında hatırı sayılır bir düşüş elde edilmesi amaçlanmaktadır. platformumuzda elimizden geldiğince insanlarla mesleğimiz hakkında merak ettikleri doğru bilgiyi paylaşarak öncelikle eğitime kendimizden başlamamız gerektiğini düşündük. bu doğrultuda tecrübeli arkadaşlarımızın özel branşlardaki bilgilerine başvurup tartışma konuları açılacaktır. bireysel çalışmak isteyen uzman arkadaşlara iş alanları konusunda destek sağlanacaktır.

  2- platformumuzun üyelik sisteminde iş güvenliği uzmanlığı dışındaki mesleklerin üye olarak kabul edilmemesinin uygun olduğunu düşünmekteyiz.

  3- iş güvenliğinde ülkemizde yaşanan problemlerden hangileri platformumuzda ön plana çıkartılmalı? bununla ilgili tartışma konuları açılacaktır örneğin iş güvenliği uzmanlarının yetkileri arttırılmalı mı, iş güvenliği uzmanları için havuz sistemi oluşturulup ücretlerin devlet tarafından ödendiği bir sistemin oluşturulması ile saygınlığın arttırılması uygun olur mu, iş güvenliği uzmanlarının serbest meslek makbuzu ile görevlerini icra edebilmeleri ile fatura sorununu ortadan kalkması sağlanabilir mi? şeklinde tartışma konuları açılacaktır.

  4- platformumuzda tecrübeli iş güvenliği profesyoneli arkadaşlarımız kendilerine özel branşlarda haftalık olarak tartışma konuları açarak paylaşımlar yapabilecektir. örneğin hukuksal anlamda, teknik konularda, periyodik bakımlar hakkında, mesleki eğitimler hakkında, mesleki sorumluluk sigortası hakkında, kalite yönetim sistemleri ohsas hakkında ve bireysel uzmanlık nasıl yapılır, firmaları ikna etme yöntemleri nelerdir şeklinde çeşitli haftalık tartışmalar başlayacaktır.

  5- platformumuzda buna benzer faaliyetlerin örgütlü ve faydalı bir şekilde sizlere ulaşabilmesi için bölgesel temsilcilik oluşturulmasına karar verilmiştir şu an mevcut il temsilcilerimize ek olarak bölgesel çalışma yapabilecek bireysel iş güvenliği uzmanlığı tecrübesi olan arkadaşlarımız türkiye'nin yedi farklı bölgesinde gruplar oluşturup toplantılar yaparak bölgesel sorunları bizlere ulaştıracaktır. tek bir potada toplanan bölgesel sorunlar türkiye değerlendirme toplantısında ele alınacak çözüm önerileri tartışılacaktır. böylelikle sorunlara bölgesel tandanslı çözümler bulunarak her bölge kendi ekosisteminde değerlendirilecektir. daha örgütlü bir yapının ilk temelleri böylelikle atılmış olacaktır.

  6- iş güvenliğinin kanayan yarası osgb ler de ele alınmış olup osgb bünyesinde bulunan sorumlu müdürlerin ve osgb sahiplerinin herhangi bir kaza sonrasında yetkilerinin olmaması mesleki anlamda sorun teşkil etmektedir diye düşünmekteyiz. bu durumun düzeltilmesi için tartışma yapılacaktır.

  7- platformumuz gelecekte örgütlü bir meslek odası gibi yapıya kavuşursa bu kapsamda türkiye genelinde çeşitli eğitimler yapmayı düşünmektedir. örneğin yangın eğitimi, yüksekte çalışma eğitimi, bireysel uzmanlık nasıl yapılır, iş güvenliği uzmanlığında saha uygulamaları pratik eğitimleri gibi eğitimlerin üyelerimize ücretsiz olarak verilmesi düşünülmektedir. bu kapsamda gerekirse meslek odası kurulmasının araştırılması düşünülmektedir.

  8- platformumuzda üyelerimizin yapacağı paylaşımlar ele alınmıştır: amacımıza uygun olan mesleğimize değer katabilecek tüm paylaşımlar grubumuz da yayınlanacaktır. ancak siyasi içerikli paylaşımlar hakaret içeren paylaşımlar ve amacımıza uygun olmayan reklamlar grubumuz da kesinlikle paylaşılmayacaktır, silinecektir yorumların altına yapılan reklamlar buna dahildir. platformumuz da yeni uzman olacak yahut iş arayan meslektaşlarımızın da bulunduğunu gözardı etmeyerek iş ve uzman arayanların bir araya gelmesini sağlamak için paylaşımlar yapılmasına izin verilecektir.

  9- bireysel uzmanlık yapmak isteyen ancak tecrübesi olmayan arkadaşlar için bölgesel çapta gruplar kurulup buralarda çeşitli seminerler düzenlenecektir. burada sorumluluk bölge temsilcilerimize düşmektedir temsilcilerimizin oluşturacağı listelerden sonra eğitimler planlanacaktır.

  10- bölge temsilcilerimiz gönüllülük esasına dayalı, konularında uzman, tecrübeli arkadaşlardan oluşacaktır.kendilerine ulaşıp bulunduğunuz bölgedeki sorunları ileterek lokal ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşması hedeflenmektedir. aynı zamanda temsilcilerimiz vasıtasıyla bulunduğunuz bölgede iş imkanları konularında karşılıklı destek sağlanacak referans sistemi ile kaliteli ve güvenilir firmalar da çalışmak üzere uzman arkadaşların buralarda istihdam edilmesi sağlanacaktır.

  tüm yol arkadaşlarıma saygılarımla.

  onur tura

  www.facebook.com/.../
 • 1
  onuramor 10.2.2018 10:22
  bigüp e üyeyiz teşekkürler