5
fyodor mihayloviç dostoyevski kimdir?
rus roman yazarı.

çocukluğu sarhoş bir baba ve hasta bir anne arasında geçiren dostoyevski, annesinin ölümünden sonra petersburg'taki mühendis okulu'na girdi. babasının ölüm haberini burada aldı. okulu başarıyla bitirdikten sonra istihkâm müdürlüğü'ne girdi. bir yıl sonra istifa ederek buradan ayrıldı.ordudan ayrıldıktan sonra edebiyata yönelen dostoyevski'nin ilk kitabı insancıklar, 1846 yılında yayımlandı. bu eserinin ardından yazdığı kitaplarla beklediği başarıya ulaşamayan dostoyevski'nin umudu kırıldı ve politikayla ilgilenmeye başladı.

1849 yılında devlet aleyhindeki bir komploya karıştığı iddiası ile tutuklandı. on ay hapisanede kalan dostoyevski, kurşuna dizilmek üzereyken diğer sekiz tutuklu arkadaşı ile affedildi. cezası dört yıl kürek, dört yıl da adî hapse dönüştürüldü. cezasını çekmesi için sibirya'da bulunan omsk cezaevi'ne gönderildi. burada geçirdiği dört yılın ardından er rütbesi ile hizmete verildi. subaylığa kadar yükseldi. 1857 yılında mariya dmitriyevna isayeva ile evlendi. beş yıl boyunca görev yapan dostoyevski, 1859 yılında özgür bırakıldı ve petersburg'a yerleşti.

petersburg'a döndükten sonra ezilenler (1861) ve ölüler evinden anılar (1862) adlı eserleri yazdı. kardeşiyle birlikte iki dergi çıkardı. 1862'de arzuladığı avrupa seyahatini gerçekleştirdi. sara nöbetleri ve kumar bağımlılığı yüzünden maddi açıdan darlığa düştü. bu dönemde yeraltından notlar (1864), suç ve ceza (1866), kumarbaz (1866), budala (1868), ebedi koca (1870) ve ecinniler (1872) gibi eserleri yazdı. eşinin ölümünden sonra sekreteriyle evlendi. yeniden borçlandı ve kumaranelerde gezmeye başladı. kızının ölümünün ardından büyük bir sarsıntı geçirdi. delikanlı (1875), bir yazarın günlüğü (1876) ve karamazov kardeşler (1879) adlı eserlerinde yazarlık hayatı boyunca konu edindiği temaları yeniden ele aldı. karamazov kardeşler adlı yapıtını üç yılda bitiren dostoyevski, bir ciğer kanamasıyla yatağa düştü ve 28 ocak 1881 tarihinde öldü. dostoyevski için 31 ocak 1881 tarihinde yapılan cenaze töreninde yaklaşık otuz bin kişi tabutunun arkasından yürüdü.dünya edebiyatını en çok etkileyen ve en çok okunan yazarlardan biri olan dostoyevski'nin eserleri birçok 20. yüzyıl düşünürünün fikirlerini derinden etkiledi.
 • 0
  sideband 11 ay önce
  elin rusu bile kaç tane sağlam yazar çıkarmış. biz ne sikim bir milletiz hiçbir alanda gücümüz yok
  1
  huseyinargun 11 ay önce
  kök sağlam da yeni nesilde iş yok puvo


 • kimdir

  -bu bölüm ünlü kişiler/gruplarla ilgili bilgi paylaşılması amacıyla açılan bir bölümdür.

  9 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  huseyinargun

 • +paylaşımların "... kimdir?" şeklinde yapılması görsellik açısından iyi olacaktır.

  +doğruluğu kesin olmayan bilgiler paylaşmak yasaktır.

  +araştırma sonucunun düzenlenip,ilgi çekici hale getirilmesi rica olunur.

  +asıl amacın bilgi vermek olduğu unutulmamalıdır.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...