6
1952 ingizler'in sahte dostluğu için 10000 osmanli sehiti unuttugumuz sene
13 bin ingiliz askerin esir alındığı kut’ul amare zaferi, 1952′ye kadar bayram olarak kutlanırken türkiye’nin nato’ya girişi sonucu zaferin kutlanması yasaklandı.
kut muharebesi : dicle nehri kıyısında kut'ül ammare şehri yakınlarında konuşlanmış ingiliz ve müttefiklerinin kuşatılmasıyla başlayan muharebe, kasabanın osmanlı ordusu tarafından ele geçirilmesi ve ingiliz birliklerinin tamamının esir alınmasıyla bitti.

kut'ül ammare, dicle nehri kıyısında şattülarap kanalı ile birleşen basra körfezi'nin 350 km kuzeyinde, bağdat'ın 170 km güneyinde bulunan bir kasabadır. 1915 yılı nüfus sayımına göre 6500 kişi bulunmaktaydı.

tümgeneral charles vere ferrers townshend komutasındaki ingiliz 6. poona tümeni (hint tümeni) bağdat'a ilerlemeye çalışırken 22-23 kasım 1915'te selman-ı pak muharebesi'ni (ctesiphon) kazanamayarak geri çekildi ve 3 aralık'ta kut'a sığındı.

goltz paşa'nın bağdat'a gelişi ve nurettin bey birliklerinin ilerlemesi

yeni kurulan osmanlı 6. ordusu'nun komutanlığına atanarak 5 aralık'ta bağdat'a varan mareşal colmar freiherr von der goltz paşa'nın emriyle ırak ve havalisi komutanı miralay (albay) 'sakallı' nurettin bey'in birlikleri 27 aralık'ta kut'u kuşattı.

ingilizler kut'u kurtarmak için general aylmer komutasındaki tigris (dicle) kolordusuyla hücuma geçtiyse de 6 ocak 1916 tarihli şeyh saad muharebesi'nde 4.000 askerini kaybederek geri çekildi. bu muharebede geri çekilme emrini veren 9. kolordu komutanı miralay (albay) 'sakallı' nurettin bey görevinden alındı ve yerine enver paşa'nın kendisinden bir yaş küçük amcası olan mirliva halil paşa (kut) getirildi.

ingiliz ordusu, 13 ocak 1916 tarihli vadi muharebesi'nde 1.600, 21 ocak hannah muharebesi'nde 2.700 askeri kaybederek geri püskürtüldü. ingilizler mart başında tekrar taarruza geçti. ancak 8 mart 1916'da sabis (dujaila) mevkiinde miralay (albay) ali ihsan bey (sabis) komutasındaki 13. kolordu'ya hücum ettiyse de 3.500 asker kaybederek geri çekildi. bu yenilgiden dolayı general aylmer azledilerek yerine general gorringe getirildi.

6. ordu komutanı mareşal von der goltz paşa, bağdat'ta bulunan karargâhında tifüsten ölünce, yerine mirliva halil paşa (kut) getirildi.

29 nisan 1916 townshend birlikleri kut'ta yaşanan açlıktan dolayı diğer 13 general, 481 subay ve 13.300 er ile birlikte osmanlı kuvvetleri'ne teslim oldu.
 • 0
  secko 1 yıl önce
  şimdiyse kimse bilmediği için yobazların bayramı sanarlar fakat osmanlı imparatorluğunun kazandığı son zaferdir ve millet olarak devlet olarak bu zaferi kutlamayı devam etmeliyiz. nasıl ki prevezeyi kutluyorsak bunuda kutlamalıyız...


 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  60 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  hellomyfriend
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...