4
dücane cündioğlunun darbe yorumu
türkiye hepimizin!

1. darbe girişiminin amacı, doğrudan devlet yönetimine el koymaktan öte iç savaşa yönelik derin bir yarılmanın hazırlığı olarak görünüyor.

2. tehlike geçmedi, halkı birbirine düşürmek için her yol denenebilir. böyle dönemlerde kraldan fazla kralcılık yıkıcıdır. biraz basiret.

3. ucuz ayrımcı söylemler namluların yapamadığı bozgunculuğu yapar, âgâh olmalı, zira iç barış halkın genel iradesine hürmetle sağlanır.

4. tbmm bombalanmakla halkın demokrasi bilincine kastedildi. hasarlı bölmeler/nesneler titizlikle korunup halkın ziyaretine açık tutulmalı.

5. aptal sözün sadece içeriğine bakar, abdalsa yanı sıra söylendiği vakt u zamana:

türkiye hepimizin!

en kötü demokrasi, en iyi darbeden daha iyidir.

6. asıl fesat artçı sarsıntılarda saklanır. demokrasinin bozulması daima ya tiranlıkla ya anarşiyle sonuçlanır. biraz basiret ve feraset.

7. cahil takımının adalet'ten anladığı en ilkel anlamıyla "intikam", oysa bugün bizim daha çok akla ve daha çok sevgiye ihtiyacımız var.

8. aydınlıktan yarasalar, kardeşlik çağrısından çakallar rahatsız olur.

sahipleneni az diye hakikate hürmet etmekten vaz mı geçeceğiz?

9. besmele-i şerifede ilahî kudreti temsilen "allah" lafzı rahmet'ten türeyen iki sözcükle dengelenir: rahman ve rahim

rahmet rahmet rahmet
 • 0
  bircocukabisi 1 yıl önce
  dücane kim lan
  0
  husynoz 1 yıl önce
  araştır kardeşim
 • 1
  orost 1 yıl önce
  dücane den sonra odaklanamadım
 • 0
  sadurra 1 yıl önce
  reis be. her yerde tekrarlar. 'sahipleneni az diye hakikate hürmetten vaz mı geçeceğiz?' diye. çok önemli bu söyledikleri. toplum arasında uçuk ayrımcılık söylemleri var. bunlara takmamamız, hoşgörülü davranmamız gerekiyor. mesela kimseyi 'darbeci orospu çocuğu' ya da 'tayyoşun göt kılları' diye itham etmemek gerekiyor. yoksa cahil kesim tepemize biner. çünkü dücane'nin dediği gibi cahil takımın adaletten anladığı intikamdan başka bir şey değil.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...