şehid-i alâ gazi-i namdar enver paşa

  6
  forzallez 5.8.2017 00:02
  4 ağustos 1922... kurban bayramı'nın ikinci günü, ermeni komutanın emrindeki askerin silahından çıkan kurşunlar ile şehit oldu enver paşa. çok tartışıldı, çok eleştirildi, çok yüceltildi. hakkında neler söylenmedi ki? sırtına hangi suçların mesuliyeti yüklenmedi ki?

  osmanlı'nın son dönem tarihi açısından oldukça önemli bir şahsiyet olan ismail enver, daha yirmi yedi yaşındayken "hürriyet kahramanı" ilân edildi, saraya damat olarak girdi, bâb-ı âlî baskını ile de mensubu olduğu parti, ittihat ve terakki, iktidarı bütünüyle denetimine aldı. genç yaşında padişahtan sonraki en yetkili kişi oldu.

  lâkin bu mevkisini muhafaza edemedi. birinci dünya savaşı'nın yenilgi ile sonuçlanmasının ardından 1 kasım 1918 tarihinde, ittihat ve terakki'nin önde gelen şahsiyetleri ile birlikte kırım'ın gözleve limanına gitti. ömrünün son dönemlerini vatanından ve naciye'sinden ayrı geçirerek bambaşka bir ülkü uğruna şu anki tacikistan topraklarının içinde yer alan, haritalarda bile gösterilmeyen çegan tepesi'nde hakk'a yürüdü.
 • 0
  oric 5.8.2017 00:34
  başarılı bir asker olmasına rağmen onun hayalperestliğinin bedelini binlerce asker ölerek ödemiştir.

  2
  forzallez 5.8.2017 01:05
  hayalperestlik mi ? sarıkamış harekatı durduk yere mi başlatıldı ? sarıkamışta şehit olan askerlerin tek sorumlusu enver paşa değildir. ayrıca anlatıldığı gibi "tek kurşun sıkmadan donarak ölen 90 bin asker" olduğu asıl hayalperestliktir. anlatayım

  kars ve ardahan'ın yanı sıra sarıkamış'da "93 harbi" diye bilinen 1876-1877 osmanlı-rus savaşı'nda ruslar'ın eline geçmiş ve sarıkamış'a kuvvetli bir rus garnizonu yerleştirilmişti. enver paşa'nın planına göre, üçüncü ordu'nun bir kolordusu allahuekber dağları'nı geçecek ve sarıkamış kuşatılacaktı...

  ilk başta plan doğru ilerliyordu. hatta bazı bölgelerde rusları yendik geri çekildi. fakat bu sırada hafız hakkı bey orduyu rusların üstüne göndermedi, geri çekti. sonra ruslar sarıkamışa iyice yerleşti.

  ardından harekat devam etti. kış koşullarına uygun olmayan askerler allahuekber dağlarını tırmanırken tipiyle karşılaştılar bir çoğu donarak şehit oldu fakat kurşun sıkmadıkları yalandır. dağı geçen askerler ise mevzilenmiş ruslara karşı üstünlük kuramadı.

  gelelim 90 bin şehit meselesine.

  sarıkamış faciası sekiz sene sonra, emekli binbaşı şerif bey'in 1922 yılında yayınladığı bir kitap sayesinde öğrenildi. "90 bin asker" iddiasını enver paşa ve arkadaşlarının "bolşevik oldukları", "ruslar'dan para aldıkları", hattâ "erkeklerle kadınların birarada dolaşmasına izin verdikleri" şeklinde haince propaganda başladı bir anda.

  genelkurmay'ın çok daha sonraki senelerde yaptığı değişik yayınlarda sarıkamış'ta şehid düşen asker sayısının 90 binin çok altında bulunduğunu, muharebeye katılan üçüncü ordu'nun mevcudunun o sırada 118 bin, muharip asker sayısının da 75 bin olduğunu defalarca duyurmasına ve ruslar'ın da "donarak can vermiş 23 bin türk askerini defnettiklerini" açıkladı.