-4
 • 0
  jeo 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  beyler dusunebiliyorum o zaman tanri yaratmistir gibi sacma cevaplarla gelmeyin.(tanri yok demiyorum var ise acik sekilde kanitlamanizi istiyorum)
 • 2
  kurt 1 yıl önce
  yoksa tamam sıkıntı yok ama varsa ne yapacaksın öldükten sonra ?
  0
  jeo 1 yıl önce
  peki bende ''ya varsa?'' diyerek inansam tanriyi kandirmak istemis olmazmiyim peki kardesim?
 • 0
  yusufir 1 yıl önce
  bunun kanıtıni 2. kez diriltildiginde goreceksin.
  1
  jeo 1 yıl önce
  ya yoksa? bu hayat tek hayatimiz ise?
  1
  yusufir 1 yıl önce
  ihtimallerle bu iş yürur mu sence:) anlıyorum derin düşünüyorsunuz ama tek bi giden düşünüyorsunuz. bide bu dünyaya niye gelmiş olabileceğini? niye bu dünyaya gelip yaşayıp toprağa karıştığını? cidden boş bir yaşam sürmek için mi yaratıldık yani? aslında üzülüyorum keşke islam dini hocalarimiz keşke böyle derin dusunen insanların elinde olsaydı keşke dıye. o zaman hayatımızdan islam adı altında dikey geçis yapılmış olan bütün yanlışlıklar kaldırılabilirdi. ornegin ademe peygamber sıfatı verilmiş olması, ilk insanın adem olduğuna inanmak felan. ilk insan adem denirken arapça da adem=insan anlamına gelmekte ve biz onu isim olarak alıp insan insan demiş iz. buna gore ilk insan hz adem diyen hocalar farklı insanların nasıl ortaya çıktığını anlatmaya kalkarken farketmeden darwin in evrim teorisini kabul etmiş oluyorlar. insanlar dünyada farklı farklı yerlerde yaratılmış olması düşüncesi bize uygunken gidip ilk insandan gelme diye ilk okuldan başlıyoruz evrim teorisini farketmeden beynimize sokmaya. bide peygamber sıfatı veriyoruz ki peygamber demek allah in resulü demektir yanı elçisi, allah in emirlerini insanlara iletmesini sağlayan kişi. ama düşünmüyorlar ki o zaman din mi vardı? adem kime hangi dinin elçisi olarak geldi ki peygamber sıfatı verip allah in elçisinin diyoruz dislaniyoruz. allah vardır bunu kur an açıp okumaya başlarken bile anlıyorsun. aklından bi fikir geçtiğinde bi an kendini o fikirle bağlantılı bi ayet okurken buluyorsun. bunu çok defa yaşadım. tartışilmasi gereken yıllardır bizi dinden soğutan din eğitim sistemi ve bize kaybettirdikleri olması gerek. eğer sen haşa allah in varlığını inanmiyorsan ve bu soruya mantıklı bi cevap arıyorsan eğer, bilgi inancın yüzde 99.9 dur ve kalan 0.01 lık bir ihtimal bile senin mantıkli bi cevap bulamayacagin için inancının tam tersini düşünmeni zamanla sağlayacaktır.;)
  1
  magicbatuhan 1 yıl önce
  yoksa hiç bi sıkıntı yok :) istediğinle yat kalk ,ye ,iç, hap at oooohhh bi kez yaşıyacaksın nasılsa.peki ya biz haklıysak ? ahiret varsa, allah varsa ? yaradan sormayacak mı reis neden yaptın diye :))
  0
  jeo 1 yıl önce
  tobest. müslüman oldum :)
 • 0
  kaka_adam 1 yıl önce
  bu kadar nizam ve intizamın bir yaratıcı tarafından oluşturulmadığını düşünmek aptallıktır
  0
  jeo 1 yıl önce
  peki bunu ailesini sel yada depremde kaybetmis birinin yuzune soyleyebilirmisin? dogayi tanri yaratti ve cok guzel isliyor diye?
 • 2
  serharrrd 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  önceki yorumumu değiştiriyorum. yüzyıllardır insanlar şu soru ile birbirlerini yiyorlar ama bence asıl sorulması gereken soru şu; tanrı olsa ne olur olmasa ne olur?
 • 2
  son_kezban_bukucu 1 yıl önce
  jeo tanrı yok çünkü var diyenlerin inandığı tanrı mükemmel ama dünyadaki tüm pislikleri görüpte olmasına izin veriyor ; düşün benim elimde olsa hepsini engellerdim yani ben tanrıdan daha iyi oluyorum ondan daha çok onun istediklerini sağlıyorum ben tanrıdan daha mükemmel oluyorum burda bi paradoks var ama yok olunca büyük bi sorun yok bırak yok kalsın
  1
  chapterone 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  dünyayı bu hale getiren tanrı değil insanoğludur bunu bir düşün derim o sana nasıl yaşaman gerektiğini kitaplar ve peygamberler aracılığıyla aktardı, kapitalizm den şikayet ettiler, kuran faiz haram dedi, kölelik dediler insan insana köle olmaz dedi ve birçok örnek verebilirim, ama dünyayı biz bu hale getirdik kimse kusura bakmasın
  bu arada tanrı olsam demişssinde insan olarak ne yaptın ?
  0
  ufuk 1 yıl önce
  yani sen diyorsun ki tanrı dünya da ki kötülüklere dur desin. özgür irademiz olmasın. kötülük yapma hakkına sahip olmayalım bu hakkımızı elimizden alsın.. iyilik-kötülük kavramını yok etsin, kimse kötü insan olamasın. özgür irademizi elimizden alsın ve hepimiz iyilik yapmak zorunda kalalım. hepimiz birer zombi gibi, iradeye sahip olmadan dolanıp, sürekli sağa sola iyilik yapalım. ne kadar mantıklı. ey tanrım. son kezban bükücünün fikirlerine bir danış. bu çocuk çok zeki.
  0
  son_kezban_bukucu 1 yıl önce
  Ben sana iyilik kötülükten mi bahsediyorum şöyle düşün hayvanlar beslenmek için birbirini öldürüyor ve buna benzer olaylar var bunlara kimse kötülük yapıyor diyemez ama senin düşündüğün allahın iyilik kötülük yaratıyor ve bunu kontrol edebilirken en pislik şeylere izin veriyor ben bi yerde kuralları belirlesem orda uymayanlara müdahale ederim buna allahın takdir değilki tüm bu pislikler göz göre göre oluyor ben allahtan daha mi mukemmelim bence hayır ama bunun nedeni ben değilim allah diye bir şeyin olmaması
  0
  ufuk 1 yıl önce
  İşte bende diyorum ki müdahele ettiği zaman bizler nasıl biz olacağız ? programlanmış bir robottan farklı birşey olabilirmiyiz ?. hatta senin dediğin gibi yapsa. mesela insan beynini öyle bi ayarlasa ki hiç kimse Allah yok diye düşünemese güzel olmaz mı. oo fena fikir Allah' ın ego tavan bu arada. şöyle söyleyeyim; bir bilgisayar oyunu düşün ben bir oyun yaptım ve yaptıgım oyunda karakter benim programlamama göre hareket ediyor. o karakterin yaptığı hatalar ona mı aittir yoksa bana mı? özgür irade olmadan sen bir et yığınından başka nesin ki ? bak elinde özgür iraden var ve inanmamayı tercih ediyorsun. keşke böylesine ilahi bir şeyi forumlarda değil de kalbinin derinliklerinde arasan. İnşallah bir gün hissedersin. Her şey gönlünce olsun
 • 1
  ayaklirap 1 yıl önce
  tanrının varlığı bilimsel veya dinsel olarak kesinlikle cevaplanamaz . bir bütündür ve cevabını ancak öldükten sonra öğrenebiliriz , ki bu ölümden sonraki hayat olarak nitelendirilir ve bu soru çok geniş çaplı olduğu için yazar arkadaşları sıkmak istemem.
  0
  policeman96 1 yıl önce
  niye ki ölümden sonra olduğunu kimden öğrendiniz ? yanlış anlamayın kim ölmüşte tekrar dirilmiş onu merak ediyorum bu kadar kesin konuşuyorsunuz??
  0
  magicbatuhan 1 yıl önce
  bir işi ilk kez yapmak mı daha zordur ikinci kez mi ? seni bir minik parçacıktan var eden, tekrar diriltemez mi ?
  0
  policeman96 1 yıl önce
  diriltir tabikide inanıyorum bende buna çok şükür
 • 0
  nanichirgelair 1 yıl önce
  yoktur.
 • 0
  shirohige 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  “pascal beklenen değer teorisini kullanarak hayatını dine adaması gerektiğini kanıtladı. her matematikçi gibi o da, bu soruyu bir formüle indirgedi.”
hangisi daha büyüktür?
a) beklenen değer (hedonizm yani fiziksel yaşamdan zevk alma)
ya da
b) beklenen değer (dini hayat)
varsayım…
a) olasılık (ölümden sonra hayat yok) * (hedonizmden alınacak zevk) +
olasılık (ölümden sonra hayat var) * (sonsuza dek lanetlenmek) ve
b) olasılık (ölümden sonra hayat yok) * (dinden alınacak zevk)
olasılık (ölümden sonra hayat var)* (sonsuz mutluluk)
  pascal’ın mantığı çok basitti: eğer (a) (b)’den büyükse o zaman hedonizme devam edecekti, ama
eğer (a) (b)’den küçükse o zaman dindar olmalıydı.”
“ama değişkenlerin değerlerini bilmeden bu denklemi nasıl çözdü?” diye sordu michael.
“birkaç varsayımda bulundu, örneğin, sonsuz mutluluğun değeri pozitif sonsuzdu ve sonsuza dek
lanetlenmenin değeri negatif sonsuzdu.”
sonsuz mutluluk = +00
sonsuza dek lanetlenmek =-00
“eğer bir denklemde sonsuzu kullanırsanız bu diğer her şeyi etkiler, çünkü çok büyük bir sayıdır,
böylece (a) hedonizmin beklenen değeri negatif sonsuz ve (b) dini hayatın beklenen değeri pozitif
sonsuz.”
(a) hedonizm = -00 ve (b) din = +00
o zaman
{a)< (b) böylece... (b) beklenen değer (hedonizm) < beklenen değer (dini hayat) "anladınız mı? ölümden sonra insanın ruhunun yaşamasının veya her hangi bir şekilde bir hayat olmasının olasılığı ne kadar az olursa olsun, pascal’ın dine bağlı bir hayat yaşamasından beklediği getiri, yine de dünyevi zevklerle hedonistik bir yaşam sürüp de sonsuza dek lanetlenmeyi göze alacağı bir durumun getirisinden daha büyüktür.”
  adam fawer - olasiliksiz
 • 7
  shirohige 1 yıl önce
  kuran'ın insan uydurması bir kitap olabilmesi için, şu birazdan sayacaklarımın ve çok daha fazlasının aynı anda gerçekleşmesi gerekliydi:

  hali vakti yerinde olan muhammed adında bir tüccar, birdenbire insanların uyduruk ilahlara tapmalarından rahatsızlık duyacak. ardından kafasında bir tanrı yaratıp, bu tanrı'nın ona birtakım sözler söylediğini bildirecek. bir kumar oynayacak ve bu dünyanın bir başlangıcı olduğunu, yaratıldığını iddia edecek. insanları, hep etraflarına bakıp sorgulamaya çağıracak. bazen güneşi, bazen yıldızları, bazen bir deveyi örnek verip, tüm bu evrenin bir yaratıcı tarafından düzenlenmiş olduğunu söyleyecek. örnek verdiği güneş için "bakın nasıl da dönüyor etrafınızda" demeyecek, o güneş'in kendine has bir yörüngesi olduğunu söyleyecek (lokman 29). güneş ve yıldızlara "kandil" manasına gelen ısı ve ışık kaynağı sıfatları verirken, ay için sadece "nur" diyecek (nuh 16, mülk 5). ardından ayın yörüngesini eğri bir hurma dalına benzetecek (yasin 39). ardından bazı bitkilerin cinsiyet sahibi olduklarını bildirecek (yasin 36). hızını alamayacak muhammed, bitkilerde tozlaşmayı biliyormuşçasına rüzgarlara "dölleyici" diyecek (hicr 22). embriyodaki et-kemik-et oluşum sırasını doğru bir şekilde yazacak (müminun 14). yüzlerce yanlış iddia içeren antik yunan kitaplarından derlediği bilgilerin arasından, hep en doğru olanlarını seçecek muhammed. şansı hiç kesilmeyecek muhammed'in, her canlının yapısında "su" bulunduğunu da doğru bilecek (enbiya 30).  günümüzde bile daha ne olduğunun yeni farkına varılan pulsarlara en uygun tanımı yapacak (tarık 1-3). karaların hareket halinde olduğunu iddia edecek (neml 88). zamanın izafi oluşuna örnekler verecek (secde 5, mearic 4). yazdığı kitapta hep kaçak dövüş oynayacak, fakat nedense birdenbire halen yaşamakta olan bir insanın asla müslüman olamayacağını iddia edecek ve bunu da tutturacak (tebbet). hayalinde yarattığı tanrı için namaz ve hac gibi ibadetler üretip, bir de sadece kendisine özel fazladan bir gece namazı ekleyecek (isra 79). tam bir şizofreni örneği oluşturan davranışlar sergilemesine rağmen, birbiriyle tutarlı olan ve yanlış olduğu asırlar sonra bile kanıtlanamayacak bir kitap yazacak muhammed. bu kitapta insanı, insandan daha iyi tanıyan birinin tespitleri yer alacak. insanların arayışta olduğu en büyük sorulara cevap verecek, var oluş amaçlarının ne olduğunu izah edecek. ve iniş sırasına göre sondan 3. sure olan maide suresindeki "dini artık tamamladım, üzerinizdeki nimetimi tamamladım" ayetini yazana kadar ölmeyecek muhammed, o kadar savaştan ve muhtemelen de bir o kadar suikast girişiminden başarıyla sağ çıkacak.

  sırf bu kadar şeyin bile bir insan ve onun destekçileri tarafından kendiliğinden gerçekleşmesi ihtimali, şu an içerisinde bulunduğunuz odanın penceresinden aşağı tükürdüğünüzde, o tükürüğün yerde 1/50.000.000 ölçekli bir dünya haritası oluşturabilme ihtimaliyle eşdeğerdir.
  insan din ve kuran (michaelsikkofield.blogspot.com)
 • 2
  klikpuv 1 yıl önce
  ben olmasaydım adım klikpuv olmazdı. klikpuv u asla tanıyamazdınız. tanrı olmasaydı tanrı olgusu da olmazdı. sorun islamiyet ya da başka din değil. bilim yasasıdır. hiçbir şey yoktan var edilemez. evreni oluşturan ilk parça veya tanrı parçacığı nerden oluştu bunları düşünmen gerek.
  0
  jeo 1 yıl önce
  peki tanri nasil yoktan var oldu peki?
  0
  klikpuv 1 yıl önce
  insan beyninin bu konuda sınırlandırıldığını düşünüyorum. her şeyin cevabına ulaşabilseydik neden sınanırız ki zaten dostum? olay inanç zaten.
  1
  mewthree 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  karşıki dağları kim yarattı o zaman:)
  0
  jeo 1 yıl önce
  :)
  0
  mewthree 1 yıl önce
  allaha inanıyorumda böyle şeyler salakça geliyor kardeşim
 • 0
  sonsuzsonsuzluk 1 yıl önce
  anlamadığım var veya yok abi niye sürekli kafa yoruyosunuz? eğer varsa iyi biri yoksa kötü biri mi olucaksınız?! iyi insan olmaya çalışın varsa zaten cenneti varsa alır.
  1
  serharrrd 1 yıl önce
  varlığını sorgulayıp cennetine girebiliyorsak ne güzel. ben çoğu inanandan daha iyi bir insan olduktan sonra sonsuz azaba sürükleneceksem bazı şeyleri sorgulamam gerekli demektir.
 • 0
  mehtap 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  evet var.
 • 0
  kaka_adam 1 yıl önce
  niçin olmasın her şey bir nedene göre işliyor ve birinin ölmesi veya yaşaması gerekiyorsa her şey vakti zamanında olur
 • 0
  stajyerix 1 yıl önce
  tanrı soyut bir kavramdır
 • 0
  tombalaci 1 yıl önce
  -mıdır, mudur ayrı yazılır. soruya gelince henüz görmedim ama var diye biliyorum.
 • 0
  undrelax 1 yıl önce
  varda düşündüğümüz gibi değil çok garip bi güç
 • 0
  tamamabi 1 yıl önce
  agnostisizm reyiz der ki : " tanrı vardır diyemeyiz,yoktur da diyemeyiz çünkü biz bilemeyiz "
 • 0
  glassofwhiskey 1 yıl önce
  mikro organizması olan bu konuyu tartışıyor artık baydı baydı baydı
 • 1
  sakallibaba 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  inanırsan vardır felsefenin temelini bu oluşturur bu tamamen senin içinde biter dostum ben inanıyorum ama inanmayana da her zaman saygı duyarım
 • 0
  muallim 1 yıl önce
  sikilmadiniz mi
 • 1
  ayoka 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  küçük bir tanrı paradoksu tanrı kendini yok edebilir mi ? edemezse sınırsız güce sahip değil ederse ölümsüz değil
  0
  sirreferee 1 yıl önce
  tanrı olsan kendini yok etmek ister misin ;)
 • 0
  deirym 1 yıl önce
  bi bitmediniz mk.
 • 0
  samsa_ 1 yıl önce
  ya buranin ateyizleride cikicak simdi ne üzücü :(
 • 0
  accordionist 1 yıl önce
  her sözlük başlangıçta bu geyiği gördü hadi bakalım.
 • 2
  kenevir 1 yıl önce
  allah yoksa şu karşıki dağları kim yarattı
  0
  frostie 1 yıl önce
  ahaha. helal lan.
 • 0
  fuckthesytem 1 yıl önce
  var
 • 0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  her insanın tanrısı kendi vicdanı . ondan başka insanı yönlendiren yok . nietzsche ne demişti tanrının öldüğünden bu insanların haberi yok galiba
 • 0
  runoer 1 yıl önce
  hepiniz tanrıya dua ettiğiniz zamanlari hatirlayin.ona ne zaman dua edersiniz ? kendinizin ne aciz ve yardima muhtac aninda.elinizden bir sey gelmiyorsa bir konuda,ona dua eder,yalvarirsiniz.bu,zayif insanlarin yaptigidir.evet,insan dogasi geregi ihtiyac duyar buna lakin ben bunu 15 yasimda farkettim.dua bana bir sey kazandirmiyor.harekete koyulun guzel insanlar,ancak o zaman istediginiz olur.
 • 0
  womanizerek 1 yıl önce
  inanıyorsan vardır, inanmıyorsan olmadığını zannediyorsundur.
 • 1
  cinfickir 1 yıl önce
  uzaya otel yapıp tepemize sıçanlara soralım. biz daha vardırdırdırlarla uğraşalım
 • 0
  eski46lik 1 yıl önce
  yıl olmuş 2016 hala tanrı var mı yok mu diye soruyosunuz :/


 • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...